הידוק או חריקת שיניים – כל מה שצריך לדעת

פרופ' אפרים וינוקור

על ברוקסיזם שמעתם? כל ילד חמישי סובל מחריקת שיניים במהלך השינה. ריכוז ולחץ יכולים לגרום לה גם בזמן שאנחנו ערים. אז למה הגוף שלנו פועל נגדנו ואיך מטפלים?

מה זה ברוקסיזם?

ברוגמו'ס brugmós ביוונית היא "שחיקת שיניים" והיא גם מקור השם "ברוקסיזם" – שמה של התופעה עלייה נרחיב במדריך הזה: חריקת שיניים או הידוק שיניים בשינה או בערות. על פי האקדמיה האמריקאית לכאבי פנים ולסתות, ברוקסיזם מוגדרת כפעילות שרירית כמו לעיסה, מחזורית (רפטטיבית) של הלסת שיכולה להתרחש במהלך שינה (ברוקסיזם בשינה) או במהלך ערות (ברוקסיזם בערות). הפעילות השרירית כוללת הידוק שיניים, חריקת שיניים, ונעילת לסתות ללא מגע בין השיניים.

ברוקסיזם בשינה היא פעולה לא רצונית שיכולה להתבצע ללא סיבה ברורה, או עלולה להיות תופעת לוואי של  תרופות מסוימות, סמים, מחלות עצביות שונות וכדומה). הידוק או חריקת שיניים יכולים להתרחש בזמן השינה או במהלך הערות.
חריקת שיניים בילדים – איך מטפלים?

מי סובל מחריקת שיניים בזמן השינה?

זאת ככל הנראה שאלה שתלויה בין השאר בגיל שלכם. שימו לב לנתון המעניין הבא: השכיחות של ברוקסיזם יורדת עם הגיל – אצל ילדים עד גיל 12 נוכל לראות כל ילד חמישי (20%) שמהדק או חורק שיניים בשינה, אך בעבור אנשים מבוגרים זה כבר יותר נדיר, 8% מהאוכלוסייה הבוגרת, ומי שעבר את גיל 65 ומתמודד אולי אם מצבים רפואיים שונים יכול ככל הנראה להיות רגוע בגזרה הזאת שכן רק 3% מבני גילו סובלים מברוקסיזם.

אדם הסובל מברוקסיזם לא יחרוק את שיניו בשינה כל לילה, ולבטח לא כל הלילה. חריקת השיניים בשינה מופיעה בצורה של התקפים הנמשכים מספר שניות כל אחד, אך מספר ההתקפים בשעה עלול להיות רב ביותר. הדעה המדעית הרווחת היום היא שכ-60% מהאוכלוסייה הבריאה יבצעו בשנתם תנועות לעיסה ריתמיות (קצביות) בעוצמה נמוכה ביותר. החוקרים מאמינים שתפקיד התנועות הריתמיות הללו הוא להרטיב את הגרון על ידי גירוי לבליעת רוק או לפתוח את דרכי האוויר שאולי נחסמו על ידי הלשון (במיוחד בשינה על הגב).

לא ברור מתי תופעת הברוקסיזם הופכת מתופעה הקיימת באוכלוסייה בריאה להפרעה של ממש. אף על פי כן, כדי שפעילות לסתית תחשב להתקף ברוקסיזתי עלייה להיות בעוצמה ובתדירות של לפחות פי שלוש מהתנועות הריתמיות הנורמליות.

 מי סובל מחריקת שיניים בזמן ערות?

בעוד שברור כי חריקת שיניים בשינה היא פעולה שנוצרת ומווסתת על-ידי מערכת העצבים המרכזית ("המוח"), הרי שברוקסיזם בשעות שבהן אנחנו ערים נחשבת לפעילות לא מודעת או משנית למצבי לחץ נפשי, מתח וחרדה או בזמן שאנו עסוקים במשהו הדורש ריכוז, כמו עבודה מול מחשב או למידה למבחן חשוב. ברוקסיזם במהלך היום (בערות) באה לידי ביטוי בצורת הידוק שיניים או נעילת לסתות ללא מגע בין השיניים, אך לא מתבטאת בחריקת שיניים. חריקת שיניים במצב של ערות נחשבת לתופעה נדירה ביותר. שכיחות התופעה בערות היא של כ-20% מהאוכלוסייה המבוגרת.

מה הנזק שעלול להיגרם?

לברוקסיזם פוטנציאל להשפיע בצורה חמורה על המצב הבריאותי של האדם. ההפרעה הזאת עלולה לגרום בין היתר:

 • להרס מבנה השן או לטיפולים דנטליים (כתרים, שתלים, "סתימות" וכדומה)
 • לכאבים בשרירי הפנים
 • לכאבי ראש
 • לנזק בלתי הפיך למפרק הלסתות (נדיר יותר)

ברוקסיזם שנגרם משימוש בתרופות או בסמים יכול להיות הרסני במיוחד ולהשפיע על חיי היומיום.

איך מטפלים?

לפני שניגשים לטפל בברוקסיזם של שינה יש צורך לשלול כי האדם לא לוקה בהפרעת שינה חסימתית בשינה (דום נשימה בשינה Sleep Apnea), וזה בגלל שהגוף נעזר לפעמים בפעילות  הברוקזיסטית כאמצעי לפתוח את דרכי האוויר. טיפול בדום נשימה מקל מאוד על חריקת השיניים, אך מצד שני נמצא גם שטיפול בברוקסיזם לאותם מטופלים באמצעות סד סגרי ("סד לילה") מגבירה את מספר הפסקות הנשימה לשעה.

רק במקרים בהם לברוקסיזם יש השפעות מזיקות כגון נזק לשן, כאבים, פגיעה בחיי החברה או הזוגיות (עקב הרעש מהחריקה המפריע לבן או בת הזוג לישון) נדרשת התערבות רפואית.

נכון לתחילת 2020 לא קיים טיפול המרפא את תופעת הברוקסיזם בשינה. תרופות מסוימות עשויות להקל על התופעה, אך לאור תופעות הלוואי החמורות שלהן השימוש בהן מוגבל לתקופות קצרות, ורק למטרת הרגעת כאבים שמקורם המשוער הוא בברוקסיזם.

הטיפול המומלץ ביותר הוא באמצעות סד סגרי ("סד לילה") העשוי אקריל קשה. חשוב לציין כי התקן לקידום הלסת התחתונה המורכב משני סדים המיועד למנוע נחירות ולטפל בהפרעת שינה חסימתית נמצא גם כן כיעיל ביותר בטיפול בברוקסיזם (ההתקן הזה מצמצם את הברוקסיזם בכ-85%), אך על אף יעילותו המוכחת אין הוא משמש לטיפול בברוקסיזם בגלל המורכבות שלנו, העלות הגבוהה וקשיי ההסתגלות שלו. התקן דנטלי – הכירו את סוגי הסדים השונים.

ההמלצה הרלוונטית ביותר תהיה להגיע לבדיקה של רופא שיניים שינסה להציע תוכנית טיפול בהתאם למצב הייחודי שלכם. לזימון תור לרופא שיניים.

ברוקסיזם – למה זה קורה?

בעבר טעו לחשוב כי חריקת השיניים מושפעת מקולטנים שנמצאים ברקמה המחברת את השיניים אל העצם ("הפריודונטיום"). הדעה הישנה טענה שתפקיד חריקת השיניים הוא לאזן את המנשך על-ידי סילוק של כל האזורים הבולטים של השיניים העלולים לפגוע בתנועות הלעיסה ההרמונית. הדעה זו הוכחה כלא נכונה. לאחרונה סיווגה האקדמיה האמריקאית לשינה את הברוקסיזם במהלך שינה כ"הפרעה תנועתית הקשורה בשינה".

חריקת שיניים - גם בתנ"ך

המושג חריקת השיניים מוזכר כבר בתנ"ך כמילה נרדפת לכעס (תהילים קי"ב – "רשע יראה וכעס – שיניו יחרוק ונמס"; תהילים ל"ה – "חרק עלי שיניו". איוב ט"ז – "אפו טרף וישטמני – חרק עלי בשיניו", ובתלמוד, סנהדרין נ"ב ע"א – "חרק עליהם שר של גהנון שיניו").

פרופ' אפרים וינוקור הוא הרופא האחראי על תחומי כאבי פנים, הפרעות במנגנון הלעיסה והפרעות שינה דנטלית ברשת מרפאות כללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • מחלת חניכיים

  מחלת חניכיים – אפשר גם אחרת

  קראו עוד arrow icon
 • דום נשימה בשינה

  דום נשימה בשינה – למה זה קורה ואיך מטפלים?

  קראו עוד arrow icon
 • הפרעות במערכת הלעיסה

  הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה – מידע וטיפולים

  קראו עוד arrow icon
 • הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה נוער

  הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה אצל ילדים ונוער

  קראו עוד arrow icon