עששת אצל ילדים

ד"ר רולי ברקוביץ

שיני הילד סוף סוף צמחו, אבל הן נראות רקובות? עששת אצל ילדים, המכונה גם "עששת הבקבוק", תוקפת כ-50% מהילדים עד גיל 6. מדובר במחלה שלא פוגעת רק במראה השיניים, אלא גם עלולה לגרום לבעיות אכילה, לבעיות התפתחות, ואף להפרעות בתפקוד היומיומי ובשינה. החדשות הטובות: אפשר למנוע עששת אצל ילדים, ואפילו בקלות

עששת: לא נעים להכיר

זו המחלה הכי נפוצה בעולם השיניים והרבה הורים מחפשים את הדרכים לטפל בה, או יותר טוב – למנוע אותה. מדובר במחלה שנגרמת מפעילות של חיידקים שניזונים משיירי המזון שנותר על השיניים, זה קורה כשלא מנקים היטב בתום הארוחה או בסוף היום. החיידקים האלה מפרישים חומצה שממיסה את הזגוגית (אמייל) שמכסה את השן וחודרים אל הדנטין, החומר הפנימי המרכיב את השן. כשנוצר מגע עם הדנטין – זהו כבר שלב שבו הילד יכול להרגיש כאב. אז מה עושים?

כשהילד לא מתלונן על כאב

יש מקרים בהם החורים בשיניים עמוקים והעששת כבר הגיעה לכלי הדם ולעצבים ובכל זאת הילדים לא חשים בכאב. יכול להיות גם שהילד מרגיש כאב אבל חושש להתלונן כי הוא מפחד מהטיפול. ייתכן שהילד לא מתלונן יותר כי השן כבר במצב של הרס מתקדם. גם במקרים של נפיחות אזורית – יכול להיות שלא שמעתם תלונה, אבל בפה שלו יש כבר דלקת סביב השן שעלולה להתפתח לזיהום משני.

המסקנה: הילד הפסיק להתלונן? גשו למרפאה! חשוב לזכור: הפה מהווה מקור כניסה של חיידקים ליתר חלקי הגוף. אם מונעים דלקת ושומרים על היגיינת פה – זה תורם משמעותית לבריאות כללית טובה יותר של הילד.

עד גיל 18: טיפולי שיניים חינם לילדים

פגיעות אפשריות

זה אולי לא נעים לקרוא אבל חשוב לדעת – במצב של עששת נרחבת השן עלולה לאבד חומר שן רב, וזה כבר מחייב לבצע טיפול שורש, השלמה של השן בכתר או אפילו לעקור אותה. שן שהוצאנו מהמקום שלה יכולה לגרור בעיות אורתודנטיות בעתיד. אם הילד סובל מדלקת בשיניים הראשוניות (שיני חלב), זה עלול גם לפגוע בנבט של השן הקבועה, ולגרום לה לצמוח באופן פגוע מהיסוד.

תזונה והרגלי אכילה

הקפידו על אכילה מושכלת: פירות, ירקות, דגנים וקטניות. מותר ממתקים מדי פעם, אבל חשוב לצחצח שיניים לאחר שאוכלים אותם, וכדאי מאוד לבחור בממתקים "נשטפים" ולא "נדבקים".

גשו לרופא השיניים

הקפידו לקחת את הילד ולבקר איתו אצל רופא שיניים מומחה לילדים, בהתאם לצורך. רופא שיניים לילדים יהיה לא רק בעל גישה נכונה יותר לילד אלא ידע לטפל בתופעות שמאפיינות ילדים.

"עששת הבקבוק" - עששת אצל תינוקות ופעוטות

הנקה טובה מסייעת להרגיע את התינוק, וכאשר פעולת ההנקה קשה יותר או שהאם בוחרת לא להניק, יש כיום תחליפים לא רעים, כמו הבקבוק ותחליפי חלב אם שונים. יש רק תופעת לוואי אחת שלא בטוח חשבתם עליה – עששת הבקבוק.

השיניים רק צמחו והן כבר רקובות, איך זה יכול להיות? הכירו את עששת הילדות המוקדמת (ECC) ושבעבר נקראה "עששת הבקבוק". מדובר על המחלה הכרונית הנפוצה היותר בעולם. הנתונים בארץ מראים על שכיחות של כ-50% בקרב ילדים עד גיל 6 ושכיחות של 15% בקרב ילדים מתחת לגיל 3.

התופעה מתרחשת כתוצאה משילוב של מספר גורמים: פחמימות המצטברות על משטחי השיניים, נוכחות והימצאות של חיידקים שיכולים לפרק את אותן פחמימות, אי שמירה על היגיינת פה, חוסר צחצוח שיניים וכדומה. התמונה הידועה והבולטת שממנה נבע השם הישן היא הרס נרחב של השיניים הקדמיות. הנקה או שתיית כל משקה שאינו מים (שתייה ממותקת, חלב ותחליפיו) הם הגורמים העיקריים לתופעה בגיל הינקות.

מדובר בעיקר על הנקה ושתייה מבקבוק במשך הלילה, כשהפה יבש יותר וזרימת הרוק פחותה, כך שיכולת הניקוי יורדת. גם שתייה ממושכת מבקבוק במשך היום של משקה שאינו מים יכולה לגרום לתופעה.

הסימנים לעששת אצל ילדים קטנים

הסימנים הראשונים הם כתמים קלים לבנים על המשטחים החיצוניים של השיניים הקדמיות. העששת מתקדמת ויכולה להגיע במהירות לשכבות השן הפנימיות ולהתקדם עד מוך השן. בתחילה עלולה להיווצר רגישות לקור, חום או מתוק, ועם ההתקדמות, מעורבות המוך עלולה לגרום לכאבים עזים.

אם לא מטפלים בעששת בזמן עלול להתפתח זיהום בקצה השורש בתוך עצם הלסת. זה מתבטא תחילה בנפיחות, אודם והפרשת מוגלה. אם ממשיכים להזניח את המצב, אז זיהום שכזה עלול להתפשט לחללים אחרים באזור הראש והצוואר ולהוות סיכון חמור.

מלבד העובדה שהעששת מהווה בעיה אסתטית חמורה הפוגעת במראה ועלולה לפגוע בביטחון העצמי של הילד, היא גורמת גם להפרעות באכילה, בעיות בהתפתחות, הפרעות בתפקוד היומיומי ובשינה.

העששת מתקדמת במהירות ופוגעת גם בשיניים סמוכות ועלולה גם לפגוע בנבטי השיניים הקבועות שנמצאים בתוך הלסת בסמוך לשורשי השיניים הנשירות.

אז מה חשוב לדעת על עששת הבקבוק ומה כדאי לעשות?

 • להימנע מהנקה במשך הלילה מהרגע שהשיניים מתחילות לבקוע
 • לא להרדים את התינוק עם בקבוק המכיל כל משקה אחר מלבד מים
 • את ההנקה או את התמ"ל יש לתת בתור ארוחה בלבד ובין הארוחות חשוב לשתות רק מים
 • להמעיט באכילת פחמימות (חטיפים, ממתקים או משקאות ממותקים)
 • חשוב לצחצח שיניים פעמיים ביום (בבוקר ובערב) כבר החל מבקיעת השן הראשונה
 • החל מגיל שנתיים חשוב להשתמש במשחת שיניים המכילה פלואוריד (ובמקרים של סיכון גבוה לעששת אף לפניכן אך זאת בהמלצת רופא השיניים)
 • חשוב להגיע לבדיקה ראשונית אצל רופא שיניים המטפל בילדים כבר בגיל שנה (לקבל המלצות להרגלי אכילה ושמירה על היגיינה אוראלית נכונים וכמובן לאבחן בעיות אם יש). חשוב להמשיך בביקורות שגרתיות כל חצי שנה
 • אם מתעורר חשד לבעיה, חשוב לבדוק ולטפל כבר עם הופעת הסימנים הראשונים (בשלבים ההתחלתיים מדובר בטיפול מניעתי, ובעת הצורך יש אפשרויות טיפול בדרכים שונות כמו טשטוש או הרדמה כללית, לפי מידת ההרס וכמובן גיל הילד ושתוף הפעולה).

ד"ר רולי ברקוביץ, מומחית ברפואת שיניים לילדים ואחראית תחום רפואת השיניים לילדים בכללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה נוער

  הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה אצל ילדים ונוער

  קראו עוד arrow icon
 • המדריך למשחות שיניים: כך תבחרו את זו שהכי מתאימה לכם

  המדריך למשחות שיניים: כך תבחרו את זו שהכי מתאימה לכם

  קראו עוד arrow icon
 • היגיינת הפה

  שלב אחר שלב: המדריך המלא לשמירה על היגיינת הפה

  קראו עוד arrow icon
 • יישור שיניים ילדים ונוער

  יישור שיניים בילדים ונערים: תשובות לשאלות נפוצות

  קראו עוד arrow icon