הקשר בין רפואת שיניים וסוכרת

ד"ר טמיר ברונר

אנשים החיים עם סוכרת "זכו" להבין בדרך הקשה שבחיים לא הכל סוכר. לצד השינויים בתזונה ובטיפול הרפואי לסוכרת יש ביטויים גם בעולם רפואת השיניים – החלמה אטית, סיכון רב יותר להופעה של מחלות חניכיים וקושי בטיפולי שיניים מורכבים. בכתבה זו נסביר מהו הקשר בין השיניים לסוכרת ונמליץ גם על דרכי הטיפול

המגפה של המאה ה-21

אחרי שנתיים ויותר בצל הקורונה, אולי הספקנו לשכוח שבמאה הנוכחית יש מחלות לא פחות בעייתיות ונפוצות. יחד עם השמנת יתר, סוכרת נחשבת למחלה הנפוצה ביותר במאה ה-21. מדי שנה מתגלים בעולם כ-800,000 מקרים חדשים של סוכרת, מחלה כרונית המצריכה שינוי מתמשך באורח החיים.

בעבור סוכרתיים קיים קושי של הגוף לייצר אינסולין או שישנה התנגדות של הגוף להגיב להשפעות האינסולין והתוצאה היא עלייה ברמת הסוכר בדם. הכשלים האלה גורמים לגוף הסוכרתי לנזקים במערכות פנימיות רבות שהולכים ומחמירים עם השנים. אחת הבעיות הנובעות ממחלת הסוכרת הוא קושי של הגוף להחלים מפצעים וניתוחים. זו הסיבה שחולי סוכרת נמנעים מלקבל טיפולים רפואיים רבים ובכללם גם טיפולי שיניים.

איך בא לידי ביטוי פיזי הקשר בין הסוכרת לבעיות בשיניים?

סוכרת היא מחלה בעלת ביטויים קליניים רבים כמו:

 • השתנה מרובה
 • צמא
 • עייפות
 • ריבוי זיהומים ודלקות כרוניות.
 • בעיות בעיניים ובראייה
 • "רגל סוכרתית"
 • ועוד

באזור הפה והשיניים אנחנו פוגשים את הסוכרת בעיקר בהופעה של מחלת חניכיים הנחשבת לאחת הסיבוכים הנפוצים של סוכרת. 82% מאנשים החיים עם סוכרת שסובלים ממחלת חניכיים (מחלה פריודונטלית) קשה לוקים גם באירועי לב, אירועים מוחיים או מחלות בכלי דם היקפיים. קשר הדוק יותר בין סוכרת ומחלות חניכיים ניתן לראות בחולים צעירים.

במחקר שנעשה בשנת 1982 על ידי חוקר בשם Cianciola נמצא שבין גיל 13 ל-30 הסיכוי לחלות במחלת חניכיים אצל סוכרתיים היה 39% לעומת 3% אצל אנשים לא סוכרתיים (!).

סוכרת יכולה לבוא לידי ביטוי גם במחלות ובתופעות אחרות הקשורות לחלל הפה:

 • הפרעה ביצירת הרוק ויובש בפה העלולים להביא לעששת ולחורים בשיניים.
 • זיהום בבלוטות רוק.
 • כיבים בחלל הפה (אפטות).
 • זיהומים פטרייתיים המופיעים כפצעים לבנים ואדומים בחלל הפה.
 • ועוד.

סוכרת ומחלות חניכיים – מה גורם למה?

האם מחלת הסוכרת גורמת למחלות חניכיים ודלקת חניכיים כרונית, או שמא מחלות החניכיים מפריעות לאיזון מחלת הסוכרת ומחמירות את מצב המטופל. זו שאלה שרופאים ואנשי מקצוע מתלבטים בה.

לחולה הסובל מרמות סוכר גבוהות בדם בעקבות מחלת הסוכרת, יש רמה גבוהה של סוכרים גם ברוק. סוכרים אלו, תורמים לתזונה של מושבות חיידקים הנקראים הרובד החיידקי (פלאק) מסביב לחניכיים, וההתרבות שלהם מובילה לעששת ולמחלת חניכיים שביטויה הוא דלקת בחניכיים. מחלות חניכיים אלו גורמות לחניכיים להיות נפוחות ולדמם, ועם התקדמות המחלה לאובדן העצם ורקמה התומכות בשן. התערערות התמיכה בשן עשויה להוביל לאובדן שן – בתסריט הזה, המקור לאשמה הוא בסוכרת.

במקביל, מחקר שבוצע לאחרונה מראה, כי לחולה שיש לו מחלת חניכיים הנוצרת מסיבות שונות (למשל חוסר בביקורים סדירים אצל רופא שיניים, אי הקפדה על היגיינת פה, אכילה מרובה של ממתקים, עישון ועוד), יש סיכוי גבוה להחמיר את מחלת הסוכרת. מצב זה, נובע, כנראה, בגלל שמחלת החניכיים מגבירה את הזיהום בגוף, שסובל ממערכת חיסונית חלשה בעקבות הסוכרת, ומקשה על בקרת רמת הסוכר בדם. הסיכוי של סוכרתי להיות מאוזן גבוה פי 6 כאשר מצב הפה תקין ואין עדות למחלת חניכיים.

היגיינת הפה

שלב אחר שלב: המדריך המלא לשמירה על היגיינת הפה

מחלות חניכיים עלולות להשפיע גם על מצבים ומחלות נוספות. לדוגמה: אוסטאופורוזיס, שיטיון (דמנציה), לידה מוקדמת או לידה במשקל נמוך. מחקרים מראים כי נשים הסובלות ממחלות חניכיים נמצאות בסיכון של פי 7 ללידה לפני הזמן.

אם כך ניתן לקבוע כי הקשר בין מחלות כלליות לרבות סוכרת ומחלות של חלל הפה הוא קשר ישיר ולאו דווקא קשר של סיבה ותוצאה. כאן ניתן לראות את חשיבות רופא השיניים או השיננית כאנשי מקצוע רפואיים שיכולים לאבחן לראשונה מחלות כלליות. בשנים האחרונות אכן ניתן דגש במוסדות הלימוד השונים לרופאי שיניים ושינניות על אבחון וגילוי מחלות כלליות הנותנות ביטוי בתסמינים בחלל הפה.

סוכרת, שיניים וחניכיים הטיפול הנכון אצל רופא השיניים:

העיקרון הראשון והחשוב צריך להיות הקפדה על ביקור סדיר אצל רופא שיניים.

בכל ביקור אצל רופא שיניים (במיוחד אם מרפאת השיניים לא מכירה אתכם), חשוב לציין כי אתם חיים עם סוכרת. זהו מידע הכרחי בעבור הרופא כדי להתאים את הטיפול לשיניים ולבריאות שלכם. כדאי לדעת, כי טיפולי השיניים עשוי להימשך זמן רב יותר עקב תהליך הריפוי האיטי השכיח בקרב סוכרתיים.

ההמלצה של אנשי המקצוע לסוכרתיים היא מעל הכל להקפיד על היגיינת הפה ועל בריאות הפה והשיניים, וכך להימנע מטיפולי שיניים חודרניים ומורכבים.

הנה כמה טיפים נוספים שכדאי לאמץ:

 • מומלץ לצמצם עישון ושתיית אלכוהול.
 • אם אתם משתמשים בשיניים תותבות, חשוב להקפיד ולהסיר אותם מדי יום
 • במצבי יובש בפה מומלץ לשתות הרבה מים וללעוס מסטיק ללא סוכר
 • יש להקפיד על צחצוח שיניים קבוע ועל שימוש בחוט דנטלי
 • רופא השיניים יכול להמליץ על מספר תרופות לפי הצורך: משחה אנטי- פטרייתית, תחליפי רוק (ליובש בפה) או על שטיפות פה ומשחות שיניים ייעודיות המכילות פלואוריד.

במצב של סוכרת לא מאוזנת, מצב של רמת המוגלובין איי1סי (HgA1c) מעל 7.2 על רופא השיניים או השיננית לבצע טיפול שיניים שמרני ואם יש צורך בטיפול שיניים מורכב יש לשקול מסגרת של מרפאה לטיפול בחולה בסיכון.

ד"ר טמיר ברונר, הוא רופא שיניים מומחה לרפואת הפה ומנהל מחלקת בקרה ברשת כללית סמייל

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית, ניתן לשלוח להודעת ווטסאפ למוקד שלנו וניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

מאמרים מומלצים

 • חוקרים: דלקת חניכיים עלולה לגרום לסרטן, דמנציה, סוכרת ומחלות לב

  חוקרים: דלקת חניכיים עלולה לגרום לסרטן, דמנציה, סוכרת ומחלות לב

  קראו עוד arrow icon
 • מחלות חניכיים ובריאות המוח: הקשר המפתיע שחשוב להכיר

  מחלות חניכיים ובריאות המוח: הקשר המפתיע שחשוב להכיר

  קראו עוד arrow icon
 • בריאות הפה אצל ילדים

  קשר מפתיע: איך בריאות הפה משפיעה על ביצועי הילדים בלימודים?

  קראו עוד arrow icon
 • חוט דנטלי ומברשת שיניים

  שומרים על בריאות החניכיים, ומפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן

  קראו עוד arrow icon