ריח רע מהפה: סיבות, גורמים וטיפול בבאשת הפה – הליטוזיס

ד"ר חגי סלוצקי

רוב האנשים מכירים את התופעה הזאת בעיקר בבוקר לפני שמצחצחים שיניים, פותחים את הפה להגיד בוקר טוב והריח שיוצא משם לא נעים... אך מה עושים כשמדובר במצב קבוע של ריח רע מהפה? מתברר שברוב המקרים ביקור אצל רופא שיניים יחד עם תחזוקה בבית יכולים לתת פתרון יעיל

זה לא נעים, זה לא בריא וזה בעיקר לא מריח טוב. בשפת הרפואה קוראים לזה "הליטוזיס" או "באשת פה", אבל אתם בטח קוראים לזה פשוט ריח רע מהפה. כאשר אדם סובל מהליטוזיס אז מדובר על מצב כרוני של ריח רע מהפה.

חשוב להסביר כי אנחנו לא מדברים על הבל הפה של הבוקר או על הריח שאחרי ארוחה מתובלת או "שומית" במיוחד, אותם בדרך כלל אפשר להעביר די בקלות אם מצחצחים שיניים או לועסים מסטיק – אנשים עם הליטוזיס יישארו עם ריח רע מהפה גם אחרי הניסיון להיפטר ממנו. אפילו העברת חוט דנטלי, צחצוח וגרגור מי פה לא מצליחים להעביר את הריח הרע. לכן בהחלט אפשר להבין את האנשים המתמודדים עם הבעיה הזאת שחווים גם תחושות של חרדה ומבוכה במפגשים חברתיים.

אם אתם סובלים מריח רע מהפה יש לנו שתי בשורות מעודדות: הראשונה היא שאתם לא לבד. 1 מכל 4 אנשים סובל מהליטוזיס. למעשה זוהי אחת מ-3 סיבות הנפוצות ביותר שבגללה אנשים פונים לרופא שיניים. הבשורה השנייה היא שבכללית סמייל ניתן לטפל בריח פה ולמנוע את החזרה שלו, את רוב התחזוקה שאחרי הטיפול תוכלו לעשות בעצמכם.

ממה נובע ריח רע מהפה?

ברוב המוחלט של המקרים, אם לדייק אז ביותר מ-80% מהם, המקור של הריח הרע הוא בחלל הפה. יש כל מיני סיבות שגורמות לתופעה, מיד נפרט על כל אחת מהן, רק נזכיר שרופא השיניים יכול לטפל ברובן:

היגיינת פה לא מספיקה: המשוואה פה די פשוטה – אם לא מקפידים על צחצוח שיניים או לא מעבירים חוט דנטלי, אז המזון שאכלנו נשאר בין השיניים. החיידקים בפה מפרקים את החלבונים שבמזון ויוצרים שכבת פלאק שמגרה את החניכיים ויוצרת דלקות באזורים האלו. בסוף כל התהליך הזה התוצאה היא גם ריח רע מהפה. גם אנשים עם שתלים, תותבות, כתרים וגשרים לשיניים שלא מנקים אותם היטב ובאופן תדיר מגבירים את הסיכון לסבול מבאשת פה.

דלקות בחלל הפה: ריח פה יכול להיות תסמין של בעיה נוספת כמו חורים בשיניים, מחלת חניכיים או דלקות או פצעים בפה.

יובש כרוני בפה: נכון כשאנחנו קמים בבוקר אז הריח בפה שלנו לא משהו? (העובדה הזאת נכונה עוד יותר לאנשים שישנים עם פה פתוח). זה קורה כי בלילה ייצור הרוק בפה פוחת. לרוק יש כל מיני תפקידים, ותפקיד אחד חשוב במיוחד – להסיר את החלקיקים שיוצרים ריח לא נעים בפה. זאת הסיבה שיובש בפה יכול להגביר את הסיכוי להליטוזיס. יובש כרוני בפה יכול להיווצר כתוצאה מבעיות בבלוטות הרוק, נטילת של תרופות מסוימות או כתוצאה ממחלות אחרות.

עישון: חיפשתם עוד סיבה להפסיק לעשן? בבקשה. העישון משנה את ריח הפה לרעה באופן ישיר, הוא גם מעודד מחלות חניכיים שגורמות גם הן לריח רע מהפה.

תזונה: תפריט עשיר בחלבונים ומופחת פחמימות, מזונות חומציים, ממתקים, שום, בצל ותבלינים חריפים וצריכה אינטנסיבית של קפה ואלכוהול עלולים לגרום לריח חמוץ ולא מלבלב במיוחד מחלל הפה.

תרופות: תרופות מסוימות, כמו תרופות לתעוקת לב, כימותרפיה או כדורי הרגעה יוצרים ריחות כשהם מתפרקים ומשחררים כימיקלים שגורמים לריח רע בנשימה.

ריח רע שמקורו מהאף וממערכת הנשימה: לרוב מדובר בנחיריים ומדובר בריח שונה מזה של ריח פה קלאסי ואף חזק ממנו. כאשר המקור הוא חלל האף, הסיבה היא בדרך כלל סינוסיטיס – דלקת בסינוסים של האף, זיהום בחלל האף כתוצאה מחדירת גוף זר, או אבנים שנוצרות בשקדים ומתכסות בבקטריה שיוצרת את הריח.

גורמים נוספים: בעיות עיכול כמו ריפלוקס כרוני של חומצות קיבה (GERD) יכולות להיות קשורות לריח רע מהפה. במקרים נדירים יותר גם סוגים מסוימים של סרטן, הפרעות בלחץ הדם וסוכרת יכולים להשפיע על ריח הפה. עם זאת, השיעור של הבעיות האלו בקרב הגורמים לריח רע מהפה קטן משמעותית ביחס לאחרים.

התסמינים של ריח רע מהפה

לכולנו יש רגעים של ריח לא נעים מהפה, זה טבעי ולא תמיד מעיד על בעיה. אז איך יודעים מתי מדובר במצב כרוני? אנחנו פה כדי להציע לכם שתי דרכים לבדוק בעצמכם לפני שפונים לרופא שיניים בנושא:

בקשו חוות דעת מאדם קרוב: אם אתם חוששים שאתם סובלים מריח פה כרוני, בקשו מאדם שאתם סומכים עליו לחוות דעתו. בצעו את הבדיקה בתנאים אופטימליים – לא מיד בבוקר או אחרי ארוחה, וכשהבודק שבחרתם עומד במרחק של 10 ס"מ מכם כאשר אתם מדברים. רצוי לחזור על הבדיקה מספר פעמים באותו יום כדי לקבל תוצאה אמינה.

בדקו בעצמכם: לקקו את פרק כף היד שלכם, הניחו לה להתייבש והריחו את האזור. אם עולה ממנה ריח רע, ייתכן שאתם סובלים מבאשת פה.

החשש מריח רע מהפה משותף להרבה מאד אנשים, גם לכאלו שלא סובלים מהבעיה או שיש להם מעט מאוד ריח מהפה. במקרים מסוימים (למשל כאשר יש הליטוזיס זמני עקב נטילה זמנית של תרופות או יובש זמני בפה) ובעיקר כאשר לא מטפלים בנושא, החשש הזה עלול להוביל לבדיקה אובססיבית ולניקוי אובססיבי של הפה ולמצב המכונה "הליטופוביה" (פחד מהליטוזיס).

איך מטפלים בריח רע מהפה?

על זה אמרו פעם – לגזור ולשמור. הנה רשימת העצות שלנו לטיפול ולמניעה של ריח רע מהפה:

שמירה על היגיינת פה: שימוש בחוט דנטלי לפני הצחצוח, צחצוח פעמיים ביום, שטיפה במי פה והסרת שאריות אוכל שנתקעות בשיניים במהלך היום יקטינו את הסיכוי לריח רע מהפה. חשוב במיוחד להקפיד לנקות אביזרים דנטליים שיש לכם בפה כמו כתר או שיניים תותבות, אפשר למשל לנסות ניקוי ושטיפה בסילון או להשרות שיניים תותבות בתמיסה. איך שומרים על היגיינת הפה בצורה הטובה ביותר – כאן יש מדריך שלם ומפורט בנושא

ניקוי הלשון: הלשון מורכבת מפקעיות רבות שעליהן מצטברות שאריות מזון, רוק וחיידקים. אפשר לנקות אותה לאחר הצחצוח בעזרת מנקה לשון ייעודי ולסייע כך להפחית את הסיכוי לריח רע מפה.

הקפדה על שתייה מרובה: אם יובש מגביר את הסיכוי לריח פה, הדרך הכי טובה להילחם בו היא פשוט לשתות הרבה מים. אפשר גם להוסיף להם מעט מיץ לימון לריענון וטעם.

לעיסת מסטיק: מעודדת יצירת רוק ומפחיתה את ריח הפה.

הפסקת עישון: כאמור, עישון מעודד באשת פה. מי שיפסיק לעשן ירוויח בכל תחום בחיים כמעט וגם יעזור למנוע את הריח הפה שלו.

ניהול יומן אכילה: בעזרת יומן כזה תוכלו לבדוק אילו מזונות גורמים לריח פה.

ביקורת חצי שנתית אצל רופא שיניים ושיננית: מסייעת לאתר בזמן דלקות חניכיים ובעיות דנטליות ולפתור אותן, להפחית אבן שן וכן הלאה.

לסיכום

הליטוזיס או באשת פה היא בעיה מציקה, אבל יש לה פתרונות מהירים ופשוטים. אם אתם מתמודדים עם ריח רע מהפה, פנו לרופאים של כללית סמייל ואנחנו נוכל לסייע לכם להיפטר ממנו במהירות ובקלות.

ד"ר חגי סלוצקי הוא הרופא הראשי של רשת כללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • קטן אבל כואב: כך תנצחו את הפצעים המציקים בחלל הפה

  קטן אבל כואב: כך תנצחו אפטות ופצעים מציקים בחלל הפה

  קראו עוד arrow icon
 • חוט דנטלי ומברשת שיניים

  שומרים על בריאות החניכיים, ומפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן

  קראו עוד arrow icon
 • היגיינת הפה

  שלב אחר שלב: המדריך המלא לשמירה על היגיינת הפה

  קראו עוד arrow icon
 • רופאי כללית סמייל

  איך לבחור רופא שיניים?

  קראו עוד arrow icon