האויב השקט: כך תנצחו את כאבי השיניים

ד"ר דוד קינן

כולם מסביבכם נהנים מגלידה קרה ולכם זה מרגיש כמו משימה בלתי אפשרית? סובלים כבר שנים מכאב בשן שבא והולך אבל נלחמים בו עם משככי כאבים בלבד? כאב שיניים הוא דבר שאסור להתעלם ממנו והנה כל מה שחשוב לדעת כדי להילחם בו – ולנצח

מרפאת השיניים היא בין המקומות השנואים ביותר על ילדים רבים וגם לא מעט מבוגרים. הסיבה לכך היא שהמקום הזה מתקשר במוחנו עם כאב, קולות קידוח ובעיקר בעיות שיניים, ורבים מאיתנו מפחדים מרופא השיניים. הנטייה הטבעית היא לא להגיע למרפאה כשהכול מרגיש בסדר – אלא רק אם משהו משתבש ואין מנוס מטיפול שיניים. בפועל, דווקא הנטייה הזאת היא שגורמת לבעיות להתפתח מתחת לפני השטח ולהחמיר – וכך מה שיכול היה להיפטר בצורה פשוטה ומהירה – הופך לבעיה משמעותית ומורכבת הרבה יותר.

אם אתם סובלים מכאב בשיניים – בין אם הוא קל או משמעותי יותר – הדבר הראשון שחשוב לעשות זה להפסיק להתעלם ממנו ולהבין מה הוא מנסה לסמן לכם. כדי לעשות את זה, חשוב להכיר את הגורמים הנפוצים ביותר לכאבים בשיניים – ודרכי הטיפול בהם:

למה השיניים שלי כואבות או רגישות?

כשבעיות שונות מתעוררות בחלל הפה, הן יכולות לגרום לכאבים קלים עד קשים או לעורר גם רגישות מוגברת בזמן לעיסה או שינויי טמפרטורה לחום או לקור. לדוגמה – אם אתם שותים תה או אוכלים גלידה או אפילו ממתק כמו שוקולד, וסובלים מכאב חד וחזק – ייתכן ומדובר בבעיה שחשוב לטפל בה לפני שתחמיר. אלו הסיבות הנפוצות ביותר לכאבים ורגישות בשיניים:

 • עששת – עששת היא מחלה זיהומית שנגרמת על ידי חיידקים שחיים על השיניים ומפרישים חומצה שגורמת לפירוק הרקמות הקשות של השן (אמייל ודנטין). כשמתעלמים ממנה ולא מטפלים בה בזמן – העששת יכולה גם להגיע לשכבה הרכה ביותר בשן, שמכילה עצבים וכלי דם – מוך השן. בשלב הזה, ולרוב גם קודם לכן, יכולים להופיע כאבים משמעותיים מאוד שמשפיעים רבות על שגרת היום – לרבות כאבים ספונטניים, ולעיתים כאב שעלול להעיר מהשינה.
 • שחיקה של השיניים – זו תופעה שיכולה להופיע אצל אנשים שחורקים שיניים, פוגעים בהן בגלל הרגל של החזקת או לעיסת עט או אביזרים אחרים או אפילו מצחצחים את השיניים בצורה אגרסיבית או בטכניקה לא נכונה. כל הפעולות האלו (שמכונות גם פראפונקציות) עלולות להוביל לפגיעה בשכבה החיצונית של השן, האימייל, שעוטפת אותה ומספקת לה הגנה גם מפני שינויי טמפרטורה וגם מחדירת חיידקים.
 • חבלה או טראומה – לפעמים אנחנו מקבלים מכות באזור הפנים בכלל ובשיניים בפרט. החבלות הללו יכולות להיות בעוצמה שונה והנזק לשיניים יהיה בהתאם. בחבלות קלות כמעט ולא מרגישים מיד את הפגיעה, אבל היא קיימת ועלולה לבוא לידי ביטוי מאוחר יותר הן בכאב והן באובדן חיות של שיניים והתפשטות זיהום לרקמות הסמוכות לשן.

חבלות בעוצמות שונות גם עלולות לגרום לסדקים בשיניים וכתוצאה מכך לפגיעה בעמידות השן מול כוחות הלעיסה והחיתוך.

בחבלות בעוצמה רבה נגרמים שברים בולטים לעין בשן ואף תזוזה של השן. במקרים אלו הכאב הוא לרוב בעוצמה רבה ולעיתים קרובות האסתטיות של החיוך נפגעת. בחבלות כאלו הטיפול המיידי הוא קריטי ויש צורך בביקורות תכופות ומסודרות במרפאת השיניים כדי לעקוב אחר ההחלמה ולהימנע מנזק נוסף לשיניים או לאלו הסמוכות אליהן בהמשך.

 • שימוש בחומרים להלבנת שיניים – כיום ניתן לרכוש מגוון רחב של מוצרים להבהרת השיניים – אשר אכן יכולים לגרום לשינוי הגוון שלהן – אך לפעמים זה בא במחיר לא פשוט. ההלבנה, כמו דברים אחרים ברשימה הזאת, עלולה לפגוע בשכבת האימייל בשן – שהיא, נזכיר, שכבת המגן שלה. כתוצאה מכך תהיה רגישות מוגברת לשינוי טמפרטורה ובמצב כזה יש להפסיק את התהליך האסתטי ולהגיע למרפאת השיניים לבירור סיבת הכאב.
  הבהרה על הלבנת שיניים – הכתבה המלאה
 • נסיגת חניכיים – זוהי תופעה שבה החניכיים נסוגות מהקצה של כותרת השן וחושפות או השורשים שלה. הנסיגה יכולה להיגרם כתוצאה מדלקת חניכיים לא מטופלת או כתוצאה מפגיעה פיזית בחניכיים – כמו לדוגמה במשחק עם עט או קיסם, מצחצוח שיניים אגרסיבי מדי או מגורמים נוספים. שורשי השן מלאים בעצבים שבתגובה לחום או לקור יגרמו לכאב או רגישות. נסיגת חניכיים יכולה לנבוע גם ממנח חריג של שן אחת או מספר שיניים ולכן לעיתים יש צורך בייעוץ של מומחה ליישור שיניים.

מתי לפנות לרופא?

הנשק הכי טוב נגד בעיות דנטליות מכל סוג הוא מניעה. כדי לזהות בעיות כשהן עוד קטנות ודורשות לרוב טיפול פשוט ושמרני – חשוב להגיע לביקורות תקופתיות במרפאת השיניים – בהתאם להמלצת הרופא המטפל, לרוב פעם בשנה, גם אם לכאורה אין שום בעיה "מציקה" בבריאות הפה.

אם אתם כבר סובלים מכאבים בכל רמה – חשוב שלא להתעלם או לחכות – ולפנות בהקדם למרפאת השיניים שלכם כדי לבדוק מה אפשר לעשות. אם אתם סובלים מכאבים משמעותיים או לחילופין גם מחום ונפיחות – כדאי לפנות למוקד החירום בהקדם.

איך מטפלים בכאבים בשיניים?

הטיפול בכאב במרפאת השיניים משתנה כמובן בהתאם למקור הבעיה. הוא יכול לכלול בין היתר: מריחה של חומר המכיל פולרואיד על השן, שמפחית רגישות ונלחם בעששת; ביצוע "סתימה" או ציפוי על השן; טיפול שורש במצב של דלקת בלתי הפיכה במוך השן שהתפשטה לעבר הרקמות התומכות בה; הסרת אבנית והדרכה כיצד לשמור על היגיינה אוראלית. במקרים של כאב שנובע מנסיגת חניכיים, נשקול ביצוע ניתוח חניכיים לכיסוי השורש החשוף.

האם אפשר להקל על הכאב בדרכים טבעיות?

כיום יש ברחבי הרשת פרסומים רבים על "תרופות סבתא" או תכשירים טבעיים שעוזרים להקל על כאבי שיניים. חשוב להבין שלחלק מההמלצות האלו אין ביסוס מדעי וחלק מהדברים האלו יכולים לגרום נזק לשן, לחניכיים או לאיברים אחרים. לדוגמה, אנשים רבים משתמשים בערק או משקה אלכוהולי אחר כדי להקל על כאבים, מה שיכול ליצור כוויה ולפגוע ברקמות החניכיים בשימוש ממושך.

ומה לגבי משככי כאבים לטיפול בכאב שיניים?

משככי כאבים שאפשר ליטול ללא מרשם רופא נחשבים יעלים בהקלה על כאבי שיניים – אך חשוב להשתמש בהם בצורה מושכלת. משככים מסוימים יכולים לגרום נזק לקיבה בשימוש ממושך. לכן יש להשתמש במשככי כאבים שניתנו ללא מרשם רופא באופן מושכל וזהיר – וזאת רצוי אחרי שכבר קבעתם תור לביקורת אצל רופא שיניים.

הכאב, יש להבין, הוא תמרור אזהרה של הגוף שלנו – שמתריע על בעיה שמסתתרת מתחת לפני השטח ודורשת התייחסות. אם מתעלמים ממנו, לא רק בפה, אלא בכל אזור אחר בגופנו, הבעיה עלולה להחמיר יותר ויותר – עד שנתקשה לטפל בה.

לכן, ברגע שמופיע כאב בשיניים, בייחוד אם הוא לא חולף במשך ימים, יש לפנות בהקדם למרפאת השיניים.

ד"ר דוד קינן הוא מומחה לטיפולי שורש ברשת כללית סמייל וחבר סגל בפקולטה לרפואת שיניים בהדסה עין כרם

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • חשוב להבין - שיני בינה

  חשוב להבין - שיני בינה

  קראו עוד arrow icon
 • היגיינת הפה

  שלב אחר שלב: המדריך המלא לשמירה על היגיינת הפה

  קראו עוד arrow icon
 • המדריך למשחות שיניים: כך תבחרו את זו שהכי מתאימה לכם

  המדריך למשחות שיניים: כך תבחרו את זו שהכי מתאימה לכם

  קראו עוד arrow icon
 • טיפולים משמרים ב-20 ש"ח

  טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪: מחייכים כל הדרך למרפאה

  קראו עוד arrow icon