קשר מפתיע: איך בריאות הפה משפיעה על ביצועי הילדים בלימודים?

ד"ר רולי ברקוביץ

אנחנו יודעים שהיגיינת הפה זה דבר חשוב – אבל האם ידעתם שהיא יכולה להטביע חותם אפילו על האופן שבו הילדים שלכם יתפקדו בבית הספר? רגע לפני החזרה ללימודים, זה הזמן להכיר את המחקר שמוכיח שוב כמה חשוב לסגל הרגלים חיוביים יותר לילדים

אפשר להניח בביטחון שכל הורה כבר יודע כמה חשוב להנחיל לילדים שלו את ההרגל של שמירה על בריאות הפה שכולל בעיקר הקפדה על צחצוח השיניים פעמיים ביום. לאיש אין ספק שמדובר בהרגל חשוב שמשפיע על היבטים רבים בחיים – אך אולי יפתיע אתכם לגלות שהוא גם משפיע על תחום אחר לגמרי בהתנהלות של ילדיכם, כזה שבכלל לא הייתם מנחשים שהוא קשור לבריאות הפה.

בסקירה שיטתית שנערכה ב-2019 ופורסמה בכתב העת The Journal of the American Dental Association החליטו לבחון את הקשר המסקרן בין בריאות הפה של ילדים לבין ביצועים בלימודים. כדי להשיב על השאלה הייחודית בצורה מבוססת ומושכלת, בחנו החוקרים לא פחות מ-2,041 מחקרים מדעיים שנערכו על כמעט 140 אלף ילדים ברחבי העולם. המחקרים התקיימו מ-1947 עד 2017.

את תוצאות הסקירה הזאת חשוב שכל הורה יידע – כי הן מוסיפות חיזוק נוסף לחשיבות של המאמצים להקפדה על היגיינת הפה בגיל צעיר. החוקרים הצליחו להוכיח קשר הדוק בין בעיות בהיגיינת הפה כמו מחלת העששת, קרי "חורים" בשיניים לבין קשיים בלימודים שיכולים להתבטא בדרכים שונות – החל מהיעדרויות ממושכות מבית הספר ועד לציונים נמוכים. הקשר הזה אמנם מפתיע ויכול להיראות תלוש לחלק מהאנשים – אבל הקשר מוכח במחקרים מדעים וזו עוד סיבה די משכנעת לקחת את השמירה על היגיינת הפה של משפחתכם יותר ברצינות.

מטפחים אחריות והתמדה מגיל צעיר

הסקירה המדוברת, חשוב להבין, מצאה אומנם קשר סטטיסטי בלבד בין בעיות בהיגיינת הפה לבין ביצועים בלימודים. הקשר שנמצא לא קבע סיבה ותוצאה ישירים – כלומר, לחוקרים אין הסבר מדויק באשר לגורם להשפעה הזאת.

עם זאת, יש כמה תיאוריות שניתן לחשוב עליהן בהקשר הזה ויכולות להסביר איך הקפדה על היגיינה אוראלית משפיעה על הביצועים בלימודים. ראשית, חשוב להבין שבעיות כמו עששת וחורים בשיניים גורמות לא פעם לכאבים שהולכים ומתגברים בהדרגה. לא תמיד הילדים ידווחו על הכאב הזה בשלב הראשוני, אך אין ספק שהוא יפריע להם, יפגע בהתרכזות במשימות לימודיות וישבש היבטים שונים בשגרה שלהם – גם אם לא תבחינו בכך מיד.

כאבים מתמשכים כאלו יכולים לפגוע בריכוז, להגביר עצבנות ואי-שקט ולגרום להשלכות רבות שאנחנו לא תמיד יכולים להיות מודעים אליהן בזמן אמת.

סברה נוספת קשורה להיעדרות מבית הספר בגלל טיפולי השיניים והכאבים, היעדרויות כאלה בוודאי שפוגעות בסיכויי ההצלחה של התלמידים הצעירים והמטרה של כולנו היא להפחית אותן.

עוד השערה שיכולה לעלות בנושא זה, קשורה באופן שבו שגרה בריאה משפיעה עלינו לטובה בהיבטים רבים ומגוונים. מחקרים מראים לדוגמה כי אנשים שמסדרים את המיטה שלהם בכל בוקר הם רגועים וממוקדים יותר. ניתן להניח שאותו הדבר תקף גם לגבי הרגלים הקשורים בהיגיינת הפה. כשאנחנו מלמדים את ילידנו להשקיע זמן מסוים בכל יום לטיפול בבריאות הפה – אנחנו למעשה מעודדים אותם לאחריות אישית לשגרות בריאות ולהתמדה שיכולות להועיל להם גם בתחנות נוספות לאורך הדרך.

איך אפשר לעודד את הילדים לקחת אחריות לשמירה על בריאות הפה?

כולם יודעים שכדי לשמור על פה בריא נדרש צחצוח של השיניים פעמיים ביום – אך הפעולה הזאת לבדה לא מספיקה כדי להשיג את המטרה. חשוב גם לנקות את האזורים שבין השיניים בתדירות גבוהה – בעזרת חוט דנטלי, קיסמים דנטליים או מברשות ייחודיות שמתאימות למטרה הזאת.

בנוסף חשוב לוודא שמנקים את כל חלל הפה – תוך דגש גם על קו החיבור בין השיניים לחניכיים וגם ניקוי הלשון, שרבים מרבים להזניח.

אבל אם באמת רוצים לעזור לילדים להפוך את השמירה על בריאות הפה לשגרה – חשוב להשקיע גם בשמירת הקשר עם אנשי המקצוע בתחום. לדוגמה, ניקוי השיניים אצל השיננית או רופא שיניים לילדים בכל כמה חודשים עוזר לא רק להסיר שאריות מזון ואבנית שקשה להסיר בצחצוח רגיל. בנוסף, השיננית גם מדריכה איך לשמור בצורה נכונה יותר על השיניים שלנו והפעולה הזאת מוסיפה נדבך נוסף שעוזר להפוך את ההקפדה על בריאות הפה להרגל.

חשוב גם להגיע לביקורות שגרתיות אצל רופא שיניים המתמחה בטיפול בילדים – גם ובעיקר כשמרגישים ש"הכול בסדר" ואין שום בעיה בפה. כך אנחנו גם גורמים לילדים לפחד פחות מרופא השיניים – כי אנחנו לא מביאים אותם למרפאה רק כשהם נדרשים לעבור טיפולים כואבים – אלא גם לשיחות נעימות ולא מאיימות עם הרופא המטפל. בנוסף, האבחון עוזר לזהות מראש בעיות לפני שיחמירו ויהפכו כואבות ומשמעותיות הרבה יותר.

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה נוער

  הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה אצל ילדים ונוער

  קראו עוד arrow icon
 • טיפולי שיניים בחופש הגדול

  חכם בחופש: טיפולי השיניים שכדאי לבצע בחופש הגדול

  קראו עוד arrow icon
 • יישור שיניים ילדים ונוער

  יישור שיניים בילדים ונערים: תשובות לשאלות נפוצות

  קראו עוד arrow icon
 • טיפולי שיניים לילדים

  כבר מהשן הראשונה – איך מטפלים בשיניים של הילדים?

  קראו עוד arrow icon