שומרים על בריאות החניכיים, ומפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן

רופאי כללית סמייל

רוצים להקטין את הסיכון לחלות בסרטן? שמרו על היגיינת פה והימנעו ממחלות חניכיים. מחקר חדש, שמצא קשר בין סרטן לבין דלקת חניכיים כרונית בקרב נשים, מצטרף למחקרים אחרים המצביעים על זיקה מובהקת בין מצב החניכיים להתפתחות סרטן מסוגים שונים. הבשורה הטובה: מחלות חניכיים ניתנות למניעה

את זה יודעים כולם: כדי להקטין את הסיכוי לחלות בסרטן, חשוב להימנע מעישון, לאכול בריא, לשמור על משקל תקין ולעשות פעילות גופנית. עכשיו מסתבר, שיש דרך נוספת להרחיק מאתנו את הסרטן, והיא קלה מכולן לביצוע – לצחצח שיניים כמו שצריך.

מחקרים שפורסמו לאחרונה ברשת מצביעים על קשר מובהק בין מחלות חניכיים מתמשכות לבין התפתחות סרטן מסוגים שונים. אחד מהם הוא מחקר רחב היקף, שסקר 65 אלף נשים מ-40 מרכזים רפואיים בארה"ב במשך שמונה שנים, מצא כי נשים מעל גיל 54 עם מחלות חניכיים היו מצויות בסיכון מוגבר לפתח סרטן שד, סרטן ריאות, סרטן ושט וסרטן עור.

המחקר, שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention, נערך על-ידי חוקרים מאוניברסיטת באפלו שבמדינת ניו יורק, בשיתוף הארגון האמריקני לחקר הסרטן. תוצאותיו זיהו זיקה מובהקת בין מחלות חניכיים לבין סוגי סרטן אלו, וזאת ללא קשר לעישון או לאורח חיים אחר שאינו בריא.

הנזק - לא רק לשיניים

לא רק נשים עם מחלות חניכיים מצויות בסיכון לחלות בסרטן. מחקר מקיף נוסף, שנעשה באימפריאל קולג' בלונדון וממצאיו פורסמו בכתב העת היוקרתי The Lancet Oncology, מצא גם בקרב גברים קשר מובהק בין מחלות חניכיים לבין סיכוי כולל לפתח סרטן. על סמך ניתוח התיעוד הרפואי של 50,000 גברים משנת 1986 ואילך, נמצא כי גברים עם היסטוריה של מחלות חניכיים היו בסיכון גבוה ב-14% לחלות בסרטן, בהשוואה לבעלי חניכיים בריאות. בסוגי סרטן מסוימים – ריאות, לבלב ודם, נמצא כי שיעור הסרטן בקרב אנשים עם מחלות חניכיים היה גדול בכ-30% עד 50% לעומת האוכלוסייה הבריאה באותו טווח גילים.

"הקשר המדאיג בין דלקות חניכיים לבין התפתחות סרטן, צריך להוות 'טריגר' לציבור הרחב להפסיק להתייחס לדלקת החניכיים כאל בעיה קלה שניתן להזניח", אומר ד"ר חגי סלוצקי, רופא שיניים ראשי בכללית סמייל. "העובדה שדלקת חניכיים אחראית לרוב מקרי אובדן השיניים אצל אנשים מבוגרים – בכך אין חדש, אולם יותר ויותר מחקרים מראים שהנזק של דלקת החניכיים אינו מסתכם רק בשיניים, אלא עלול לגרום למחלה מסכנת חיים. מדובר הן במחלות סיסטמיות, כגון קושי באיזון סוכרת, מחלות לב, טרשת עורקים ואלצהיימר, והן בסוגים מסוימים של סרטן. זוהי נורת אזהרה שחשוב שתידלק אצל כולם".

כיצד בעצם משפיעה מחלת החניכיים על התפתחות סרטן? מזה זמן ידוע, כי לתהליכים ממאירים שמתפתחים בגוף האדם יש קשר לזיהומים שונים, היוצרים מצב דלקתי כרוני. למרות שמנגנון הפעולה של התופעה עדיין לא ברור לחלוטין, נראה כי אצל אנשים הסובלים ממחלת חניכיים וממערכת חיסונית ירודה, הרעלנים המשתחררים בזמן הדלקת הם אלו המאפשרים לתאים שהפכו לסרטניים להתפתח. "חיידקים הפעילים במחלות חניכיים יכולים לחדור למחזור הדם במהלך דלקת החניכיים ולהגיע לכל האיברים בגוף, וכך גם הרעלנים שהם מייצרים", מציין ד"ר סלוצקי, "אותם רעלנים גם מונעים פעילות תקינה של המערכת החיסונית כנגד התאים הסרטניים. נראה כי הימצאותה של מחלת חניכיים הינה גורם המחליש את המערכת החיסונית וגם מהווה סימן להיחלשותה, וידוע כי מערכת חיסון ירודה היא מצב המאפשר לסרטן להתפתח ביתר קלות".

חניכיים נפוחות ובצקתיות

אם כך, האם מצב החניכיים יכול לספר לנו על בריאותנו, ואולי אף לסייע בזיהוי סרטן? "זיהומים שונים בחלל הפה, כמו פצעי אפטה ודלקת חניכיים כרונית או התפתחות פטרת בחלל הפה, עשויים להעיד על הימצאות סרטן או איידס; דימום שלא חדל אחרי עקירת שן או טיפול כירורגי בחלל הפה יכול להעיד על סרטן דם או בעיית קרישה; גוון החניכיים יכול לרמז על לוקמיה ומחלות אחרות. יחד עם זאת חשוב לזכור, שגם אם לא מתפתחת בגופנו מחלה סיסטמית או ממאירה, הרי שהימצאות דלקת חניכיים כרונית שאינה מטופלת מגדילה משמעותית את הסיכוי למחלה כזאת בעתיד".

מה עושים כדי לצמצם את הסכנה? "ראשית, יש להיות ערים לסימנים לדלקת החניכיים, כמו חניכיים נפוחות ובצקתיות, בגוון אדום בוהק, המדממות בקלות. זה חשוב, כי במרבית המקרים דלקת חניכיים אינה גורמת לכאב, וכשלא כואב, אנו נוטים שלא לטפל. שנית, לזכור שלרופא השיניים לא מגיעים רק כשכואב: יש לו תפקיד מרכזי בגילוי מוקדם של מחלות כלליות רבות, הבאות לידי ביטוי קודם כול בחלל הפה, ולכן חשוב להגיע לביקורת תקופתית סדירה". הפתרון, אם כך, נמצא ממש מתחת ליד, או יותר נכון – ליד הכיור בחדר האמבט. צחצוח שיניים נכון פעמיים ביום, בנוסף לביקורים תקופתיים במרפאת השיניים, ישמרו על היגיינת פה ויצמצמו משמעותית את הסיכונים.

"אבחנה מקדימה וטיפול מניעתי הם קריטיים למניעת דלקות חניכיים, הנחשבות לאחת המחלות הכרוניות השכיחות בעולם המערבי", מסכם ד"ר סלוצקי. "ההערכה היא כי בישראל סובלים ממחלות חניכיים כ-85% מהאוכלוסייה בגיל 65 ומעלה, והמחלה הופכת לנפוצה יותר ויותר גם בגילים צעירים יותר. הבשורה הטובה היא שאם מאתרים את הדלקת בזמן, אפשר לחסוך בקלות יחסית את הנזק שהיא עלולה לגרום הן לשיניים והן למערכות אחרות בגוף, וכך גם להקטין את הסיכוי לחלות בסרטן. הרפואה המונעת הזאת קלה מאוד לביצוע – אבל היא באחריות אישית של כל אחת ואחד".

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • ריח רע מהפה

  ריח רע מהפה: סיבות, גורמים וטיפול בבאשת הפה - הליטוזיס

  קראו עוד arrow icon
 • הקשר בין פעילות גופנית לבריאות השיניים

  הקשר בין פעילות גופנית לבריאות השיניים

  קראו עוד arrow icon
 • מחלות חניכיים ובריאות המוח: הקשר המפתיע שחשוב להכיר

  מחלות חניכיים ובריאות המוח: הקשר המפתיע שחשוב להכיר

  קראו עוד arrow icon
 • גידולים ודלקות בחלל הפה - לנקות, לאבחן, להתרפא

  גידולים ודלקות בחלל הפה - לנקות, לאבחן, להתרפא

  קראו עוד arrow icon