חוקרים: דלקת חניכיים עלולה לגרום לסרטן, דמנציה, סוכרת ומחלות לב

רופאי כללית סמייל

מחלות חניכיים יוצרות מצב דלקתי קבוע בנימי הדם, ואם אינן מטופלות כראוי הן עלולות לגרום למחלות סיסטמיות מסכנות חיים. החדשות הטובות: דלקת חניכיים ניתנת למניעה ולטיפול באמצעות הקפדה על היגיינת הפה (גהות) וביקור תקופתי במרפאת השיניים

דלקת חניכיים מתמשכת אינה רק מסכנת את בריאות הפה, השיניים והחניכיים, אלא גם מהווה איום ממשי על בריאות הגוף כולו. תזונה נכונה, שמירה על משקל תקין, פעילות גופנית, הימנעות מעישון ואלכוהול, איזון גוף ונפש – כל אלה הם צעדים הכרחיים, אך הם לא תמיד מספיקים כדי להגן על הגוף שלנו מפני מחלות. כדי להשלים את ההגנה על הבריאות שלנו, צריך לעשות דבר אחד נוסף ופשוט: שמירה על היגיינת הפה.

על פי הארגון הבריאות העולמי, כ-80% מהאוכלוסייה סובלת ממחלות חניכיים בדרגה כזו או אחרת, ומחקרים מלמדים שהנזק של מחלות חניכיים כרוניות לא מסתכם רק בנזק לאחיזת השיניים בלסת, אלא עלול לגרום גם למחלות מסכנות חיים.

מחלת חניכיים יוצרת מצב דלקתי קבוע בנימי הדם, ואם היא אינה מטופלת כראוי – היא עלולה לגרום להתפתחות מחלות לב, החמרה במחלת הסוכרת וחוסר איזון סוכרתי, זיהומים בדרכי הנשימה, לידה מוקדמת ומשקל ולד נמוך, ואף להאיץ באופן משמעותי התפתחות מחלת אלצהיימר מהגורמים הבולטים לשיטיון (דמנציה). סיבה נוספת לכך שדלקת חניכיים גורמת למחלות, היא שחיבור רופף בין החניכיים לבין השיניים מאפשר כניסת חיידקים מסכני חיים מחלל הפה לגוף דרך מחזור הדם.
שומרים על החניכיים ומפחיתים את הסיכון לסרטן

ביקור אצל רופא שיניים – לא רק כשכואב

החדשות הטובות הן שטיפול מניעתי וגילוי מוקדם של מחלות חניכיים, מאפשר למנוע את הנזק שהן עלולות לגרום לשיניים ולמערכות אחרות בגוף, יכול לסייע גם לתופעות אחרות כמו ריח רע מהפה (באשת הפה).

מה צריך לעשות?
פעמיים ביום לצחצח שיניים במשך שתי דקות עם מברשת שיניים רכה, להקפיד להחליף מברשת שיניים כל שלושה חודשים, לעשות שימוש בחוט דנטלי או קיסמים, להגיע לביקורת תקופתית אצל רופא השיניים, וכן לדאוג להסרת רובד החיידקים (הפלאק) והאבנית מהשיניים בביקורים קבועים אצל שיננית.

צפו: כך מצחצחים את השיניים נכון

הסיבה העיקרית בגללה רבים נוטים להזניח את הטיפול בדלקת חניכיים, היא שבדרך כלל היא אינה כרוכה בכאב. כשלא כואב – הטיפול תמיד נדחק לסוף הלו"ז.

איך בכל זאת מזהים דלקת חניכיים?
הצבע של חניכיים בריאות הוא ורוד, ופני השטח שלהן דומים לקליפת תפוז. לעומת זאת, כאשר יש דלקת חניכיים הן אדומות, בוהקות ונפוחות, עם תחושה בצקתית בפה, ופעמים רבות יש ריח רע מהפה. חניכיים חולות גם נוטות לדמם בקלות, גם בזמן צחצוח וגם בזמן נגיסה במזונות קשים.

זיהיתם אחד מהסימנים? זה הזמן להגיע למרפאת השיניים בהקדם האפשרי. חפשו מרפאת שיניים לפי אזור או סוג הטיפול שמעניין אתכם.

מחלות שנגרמות כתוצאה ממחלות חניכיים

סרטן – מחקר רחב היקף מצא שנשים מעל גיל 54 עם מחלות חניכיים הן בסיכון מוגבר ללקות בסרטן השד, סרטן ריאות, סרטן ושט, סרטן כיס המרה וסרטן עור – ללא קשר לעישון או לאורח חיים לא בריא.

נמצא גם קשר מובהק בין מחלות חניכיים לבין סיכוי כולל לפתח סרטן: מחקר מקיף מצא שגברים עם היסטוריה של מחלות חניכיים היו בסיכון גבוה בשיעור של 14% לחלות בסרטן, בהשוואה לבעלי חניכיים בריאות. שיעור הסרטן בקרב אנשים עם מחלות חניכיים היה גדול בכ-30% עד 50% לעומת האוכלוסייה הבריאה בטווח גילאים זהים בסרטן הריאות, בלבלב ובדם.

הסיבה לתופעה עדיין לא ברורה לחלוטין, אך נראה שאצל אנשים הסובלים ממחלת חניכיים וממערכת חיסונית ירודה, הרעלנים המשתחררים בזמן הדלקת הם אלו המאפשרים או מקלים על התפתחות והתבססות התאיים הסרטניים.

דמנציה – כמעט כל מי שזוהה כבעל נטייה לפתח אלצהיימר בעוצמה ובמהירות, נמצא כסובל מדלקת חניכיים מתמשכת. חוקרים בטייוואן גילו שהסיכוי של אדם להפוך לחולה דמנטי, גבוה ב-70% אם הוא סבל במשך כעשר שנים מדלקת חניכיים כרונית. מחקר אחר הצביע על קשר ברור בין קצב אובדן שיניים כתוצאה ממחלת חניכיים מתמשכת, לבין הישגים נמוכים במבדקים מנטליים בגיל מבוגר.

סוכרת – מחלות חניכיים יכולות לרמז על הימצאות סוכרת – מחקר מצא שכ-8% ממי שאובחן כסובל ממחלות חניכיים חמורה, אובחן גם כסובל מסוכרת לא מאובחנת. בנוסף, סוכרתיים מתקשים לעתים קרובות לאזן את עצמם כאשר יש להם דלקת חניכיים. הסוכרת מעכבת ריפוי תקין של דלקות, ומסייעת להתקדמות מהירה של מחלת חניכיים ופגיעה בבריאות השן.

פגיעה בלב – דלקת חניכיים שנובעת מהיעדר הקפדה על צחצוח שיניים שיטתי ונכון, עלולה לגרום לחדירת חיידקים למחזור הדם ואל הלב. במצב זה תועדו לא מעט מקרים של פגיעה במסתמי הלב או בקרום פנים הלב.

לידה מוקדמת – שוב ושוב מתפרסמים נתונים התומכים בקשר בין מחלות חניכיים והזנחת מצב השיניים לבין לידה מוקדמת. במקרים מסוימים, היעדר הקפדה היגיינת השיניים ודלקות חניכיים מעלות את הסיכוי עד פי שבעה ללידה לפני השבוע ה-37. וכידוע, ללידה מוקדמת עלולות להיות השלכות הרות גורל על מצב בריאותו הנוכחי והעתידי של הוולד.

מה חלל הפה מספר על בריאות הגוף?

בדיקה תקופתית אצל רופא שיניים מקצועי ומיומן מאפשרת כידוע לזהות מחלות חניכיים ושיניים, אבל לא רק – שכן חלל הפה עשוי לא פעם להסגיר קיומה של מחלה במערכות אחרות בגוף.

כך, למשל, זיהומים שונים בחלל הפה, בהן פצעי אפטה, דלקת חניכיים כרונית והתפתחות פטרת בחלל הפה, עלולים להעיד על ירידה משמעותית בתנגודת החיסונית של הגוף שמשמעותה הימצאות סרטן או איידס.

דימום ממושך לאחר עקירת שן או טיפול כירורגי בחלל הפה, עשוי להעיד על סרטן הדם או על בעיית קרישה. גוון החניכיים יכול לרמז על לוקמיה ועל מחלות אחרות. ריכוז תאים בולט בצבע לבן או אפור על הלשון, החניכיים או במקום אחר בחלל הפה במקרה של צריכת ניקוטין או אלכוהול כבדה, עלולים להעיד על סרטן או מצב קדם-סרטני.

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • קטן אבל כואב: כך תנצחו את הפצעים המציקים בחלל הפה

  קטן אבל כואב: כך תנצחו אפטות ופצעים מציקים בחלל הפה

  קראו עוד arrow icon
 • תמרור אזהרה אדום: מטפלים עכשיו בבעיות חניכיים

  דלקות חניכיים ובעיות חניכיים: מטפלים עכשיו בתמרור האזהרה האדום

  קראו עוד arrow icon
 • אפטה

  אפטה או סרטן הפה – איך מבדילים?

  קראו עוד arrow icon
 • חוט דנטלי ומברשת שיניים

  שומרים על בריאות החניכיים, ומפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן

  קראו עוד arrow icon