5 טיפים: כך תוכלו לשמור על שיניים נשירות (שיני חלב)

ד"ר רולי ברקוביץ

על חלב שנשפך לא בוכים, אבל על שיני חלב חשוב לשמור מכל משמר עד שינשרו באופן טבעי ויפנו את מקומן לשיניים הקבועות. בעזרת 5 כללים בסיסיים תוכלו לעשות זאת נכון

שיני החלב של הילדים נקראות "שיניים נשירות" וזאת משום שהן מתחילות לנשור סביב גיל 6 ומפנות מקום לשיניים הקבועות. העובדה הזאת גורמת לחלק מההורים לא להעניק את מלוא תשומת הלב הדרושה לניקיון ולשמירה על השיניים הנשירות של הילדים. זה מתחזק כאשר מופיעות בעיות, אך גם בהן לא מטפלים כי "עוד מעט הן נושרות". איפה טמונה הטעות, עד כמה חשובות השיניים הנשירות ואיך ניתן לשמור עליהן – הנה מדריך לשמירה על שיני חלב.

שיניים נשירות מתחילות להיווצר בתוך הלסת כבר במהלך ההריון ומתחילות לבקוע באזור גיל חצי שנה ועד גיל שנתיים וחצי נצפה לראות משנן מלא (20 שיניים) אצל רוב הילדים, אך עם זאת חשוב לציין כי לכל ילד קצב ההתפתחות שלו וייתכן שאצל חלק מהילדים ימשיכו לבקוע שיניים גם בגיל מאוחר יותר. שיני החלב ילוו את הילדים בתקופה משמעותית מאוד בחייהם, כ-6 עד 10 שנים (!) לכן חשוב כל כך ללמד את ילדנו את היסודות לשמירה על בריאות וניקיון השיניים ו"על הדרך" למנוע מהם כאבי שיניים ובעיות בריאות מיותרות.

שיניים בריאות נראות טוב יותר גם ברשתות החברתיות

שמירה על השיניים הנשירות חשובה מבחינה בריאותית וגם מבחינה אסתטית – הרשת מוצפת בסרטונים ובתמונות של ילדים קטנים, למרות שלרובם המכריע אין עדיין סמארטפון. ההורים, הדודים, האחים וגם החברים כולם משתפים והשיניים תמיד בחזית. ילד עם שיניים שחורות או עם שן רקובה יצטרך להסתתר פעמים רבות תחת "פילטר" באינסטגרם ובכל מקרה השיניים לא יוסיפו לו ביטחון אלא להיפך, הן רק יפגעו בדימוי העצמי של הילד. שיניים בריאות ויפות עוזרות לביטחון העצמי ולקשרים חברתיים טובים יותר עם ילדים אחרים.

כאמור לצד החשיבות האסתטית, יש לשמירה על השיניים גם היבטים בריאותיים חשובים. נסו להיזכר בפעם האחרונה שחשתם כאב בשיניים, זהו כאב שלא באמת מאפשר להמשיך בשגרת החיים ללא טיפול, חוסר תשומת לב או הזנחה עלולים להביא לכאבי שיניים אצל הילדים, אלא שלעיתים הם לא יפנו בתלונות אל ההורים רק עד שאלו יחמירו ויקשו עליהם לתפקד.

שיניים או חניכיים לא בריאות עשויות להקשות על הילדים ללעוס ולאכול ועלולות להתבטא גם במצבים של משקל נמוך מהנורמה. ילדים כאלה נשארים מאחור לא רק במשקל אלא גם בהתפתחות הקוגניטיבית.

אז איך נשמור טוב ונכון יותר על השיניים הנשירות, נימנע מעששת וממחלות חניכיים? הגיע זמן הטיפים…

שיניים נשירות

טיפ 1 – תזונה נכונה

אוכל ושתייה הם המפגש הדרמטי ביותר של השיניים עם העולם החיצוני, כל מה שאנחנו אוכלים ושותים יכול להשפיע על בריאות שיני החלב. לכן כדאי להימנע ממשקאות ממותקים ולהעדיף לשתות מים. אם יש לכם פעוט בבית שישן עם בקבוק, יש לתת לו רק בקבוק מים במהלך הלילה.

בכל קשור במזון יש להימנע מממתקים וחטיפים מלוחים, או מזונות דביקים או עשירים בסוכר שעלולים להידבק ולהישאר בין השיניים גם לאחר הבליעה. בנוסף יש להקפיד על שגרת ארוחות במועדים קבועים עם הפרשים גדולים מספיק של כשעתיים לפחות. בזמן הזה הרוק של הילדים נכנס לפעולה והוא מוריד את רמת החומציות ומכין את הפה לארוחה הבאה.

טיפ 2 – היגיינת פה

ילדים יכולים לצחצח שיניים כבר מגיל צעיר, אך עד גיל 8 הצחצוח עצמו והאחריות על הצחצוח היא על ההורים, מכיוון שלא לכל הילדים יש את הכישורים והמיומנות הדרושה לצחצוח תקין.

על ההורים להתחיל לנקות את חלל הפה עוד לפני בקיעת השיניים עם פד גזה נקי ולח וכאשר אלה בוקעות יש להתחיל לצחצח את השיניים עם מברשת שמתאימה לגיל הילד וזמינה לרוב גם ברשתות השיווק וגם ברשתות הפארם.

בבוקר ובערב – איך לצחצח נכון? צפו בסרטון שהכנו

טיפ 3 – ביקור וביקורת במרפאת השיניים

ביקור אצל רופא השיניים בעבור חלק מהאנשים יכול להיות חוויה קצת מפחידה, אך לילדים שעוד לא ביקרו במרפאה אין סיבה אמיתית לפחד. ההמלצה שלנו היא להגיע לביקור הראשון כבר בגיל שנה כפי שממליץ משרד הבריאות, דווקא כאשר אין שום בעיה לטובת בדיקת רופא שיניים ויצירת חוויה מעצימה וטובה.

לאחר מכן, כל חצי שנה או אם חלילה מתפתחת בעיה מומלץ להגיע לביקורת תקופתית או לטיפול וזאת כדי למנוע התפתחות של עששת או דלקת חניכיים.

מדריך: כך תתכוננו לביקור הראשון של הילד אצל רופא השיניים

טיפ 4 – פלואוריד

כיום אין פלואוריד במי הברז בישראל ולכן על ההורים לדאוג למשחת שיניים המכילה פלואוריד כבר מהשן הראשונה כדי לספק לשיני הילדים את ההגנה המספקת. בחרו במשחה המתאימה לגיל:

 • עד גיל 6 יש לבחור במשחה המכילה אלף חמ"ל פלואוריד
 • עד גיל שנתיים יש למרוח על המברשת כמות מזערית של משחת שיניים בגודל של גרגר אורז לערך.
 • מגיל שנתיים ועד גיל 6 ניתן להשתמש כבר בכמות קצת יותר גדולה של משחה – בגודל אפונה לערך.
 • מגיל 6 ומעלה יש להשתמש במשחה עם ריכוז גבוה יותר של פלואוריד – סביב 1500 חמ"ל.

אם הילדה או הילד שלכם נמצא בסיכון גבוה לעששת יש להגיע למרפאת השיניים שם רופא השיניים יניח לכה ייעודית המכילה פלואוריד שמספקת הגנה נוספת. במקרים כאלה לא ניתן להסתפק במשחה קנויה מהסופר.

המדריך למשחות שיניים: כך תבחרו את זו שהכי מתאימה לכם

מדריך: איך לבחור משחת שיניים?

טיפ 5 – איטום חריצים וחרירים בשיניים

זהו טיפול שניתן במרפאת השיניים במטרה למנוע עששת (גם בשיניים קבועות) ובו מניחים חומר מיוחד על משטחי הלעיסה של שיני הילדים שעוזר למנוע חדירת חיידקים ושאריות מזון לחריצי השיניים. ילדים שביצעו איטומים צריכים להגיע לביקורת חצי שנתית במרפאת השיניים כדי לבדוק את תקינותם ושלמותם.

ד"ר רולי ברקוביץ, היא מומחית ברפואת שיניים לילדים, אחראית תחום רפואת השיניים לילדים בכללית סמייל ומנהלת מרפאת כללית סמייל בבית חולים רפאל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • חבלות דנטליות בשיניים נשירות (שיני חלב)

  המדריך המלא לטיפול בחבלות דנטליות בשיניים נשירות (שיני חלב)

  קראו עוד arrow icon
 • חבלות דנטליות בשיניים קבועות

  המדריך המלא לחבלות דנטליות בשיניים קבועות

  קראו עוד arrow icon
 • טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 18

  טיפולי שיניים חינם עד גיל 18 – זה מגיע לכם!

  קראו עוד arrow icon
 • כאבי שיניים בתינוקות

  המדריך להורים מודאגים: כך תתמודדו עם כאבי השיניים של התינוק

  קראו עוד arrow icon