זמן צמיחה: כל מה שחשוב לדעת על שיני חלב של ילדים

ד"ר רולי ברקוביץ

כמה שיניים אמורות לצמוח ומתי? מהן השיניים הראשונות שיצוצו והאם זה צריך לעורר דאגה אם הן צומחות בסדר אחר? למה התהליך הזה לפעמים כרוך בכאבים ומהן הדרכים היעילות (והמסוכנות) להקל על הילד?

בשלבים המוקדמים של ההריון, כשהצופים מצד מצליחים לראות אצבעות ודופק, עוד לא תמיד מבחינים בשינוי – מתחת לפני השטח מתחרשים שורה של תהליכים מדהימים בגופו של העובר הקטנטן. אחד המפתיעים שבתהליכים האלו הוא ייצור השיניים הנשירות, שמוכרות לנו יותר בשמן הנפוץ "שיני חלב".

על אף שהשיניים נוצרות מוקדם מאוד – ייקח להן זמן רב להבשיל ולבקוע. בדרך כלל, התהליך הזה יתחיל אצל תינוקות בגיל חצי שנה ויימשך עד גיל שלוש לכל המאוחר. בשביל הורים רבים – התהליך מלווה בהמון התרגשות, אבל לעיתים גם חששות ותהיות. אז הנה כל המידע שיעזור לכם להבין איך בדיוק זה עובד וכיצד לטפל בבעיות שעלולות לצוץ בשנים האלו:

כמה שיניים צפויות לבקוע ובאיזה סדר?

עד גיל 3, צפויות לבקוע בפה 20 שיניים נשירות, או כאמור "שיני חלב". הראשונות לבקוע בדרך כלל יהיו השיניים החותכות המרכזיות בחלקו התחתון של הפה והאחרונות לבקוע יהיו הטוחנות השניות בחלקו האחורי של הפה.

כאן חשוב להדגיש שלא תמיד השיניים יבקעו בסדר הזה ואם הן בוקעות בסדר אחר – אין סיבה לדאגה. לכל כלל יש יוצא מן הכלל ונדגיש כי סדר הבקיעה לא אומר כלום על תקינותו של התהליך כולו.

כמה זמן לוקח לשן לבקוע?

בקיעת שן היא תהליך שצפוי בדרך כלל להימשך כמה ימים לכל היותר. מבחינת מידת הכאב במהלכו – זה עניין של מזל. הילדים ברי המזל יחוו אותו בלי לבכות או לסבול בכלל, בעוד שלילדים אחרים זו תהיה חוויה מעט מאתגרת יותר שתתבטא בכאב ובנפיחות בחניכיים סביב השיניים שצומחות.

הסימנים הבולטים לכאב אצל התינוק יכללו כמובן בכי, חוסר מנוחה או הכנסת ידיים וחפצים אחרים לפה. במקרים מסוימים ייתכן כי התינוק גם יאכל פחות מהרגיל או יתקשה להירדם.

בקיעת שיניים יכולה לגרום לחום או לבעיות רפואיות?

כיום אין מספיק מידע מבוסס באשר לקשר בין בקיעת שיניים למחלות ולחום, אך על פי הנתונים הקיימים ישנה הסכמה גורפת בקרב רוב רופאי השיניים שקשר כזה, אם הוא מופיע, הוא ככל הנראה מקרי.

בהקשר הזה ישנם מחקרים לכאן ולכאן. חלקם גורסים שבזמן בקיעת השיניים מופרשים בפה חומרים שיכולים לעורר דלקות ואחרים מציעים שהתהליך גורם להחלשה מסוימת של מערכת החיסון שהופכת את התינוק פגיע יותר למחלות. אולם ישנם גם מחקרים שמראים שאין שום קשר מובהק בין הגורמים האלו.

בכל מקרה, אם הפעוט סובל מחום, שלשולים או הקאות במקביל לבקיעת השיניים – יש להיוועץ עם רופא הילדים כדי לבדוק שלא מדובר בחיידק או בנגיף, וכן להשתמש במשככי כאבים להורדת חום המתאימים לבני גילו.

איך להקל על הכאבים בבקיעת השיניים?

הפתרון הטוב, הבטוח והמומלץ ביותר להקלה על כאבים בצמיחת השיניים הוא נשכנים קרים. אלו אביזרים ייעודיים שפותחו למטרה הזאת ומקוררים במקרר או במקפיא (על פי הוראות היצרן). פעולת הקירור מכווצת את כלי הדם בחניכיים בצורה שמפחיתה את הנפיחות והכאב.

אם אין לכם נשכן, תוכלו לעסות בעדינות את החניכיים של הפעוט בתנועות סיבוביות כדי להגביר את זרימת הדם ולהעצים את הריפוי. כשעושים זאת, חשוב להקפיד שהאצבעות יהיו נקיות. אם תרצו, תוכלו להשתמש גם במברשת שיניים רכה או בפד גזה לח.

בעבר, הורים רבים השתמשו במשחות ייעודיות שמבטיחות הקלה בכאב השיניים. חשוב להדגיש כי משרד הבריאות פרסם אזהרה חמורה מפני השימוש במרבית המשחות האלו בתינוקות. לפני כל שימוש במוצר כזה, כמו גם בג'לים טבעיים להקלה על הכאב או טיפת הומאופתיות, יש להיוועץ ברופא שיניים לילדים.

כאבי שיניים תינוקות

האם לצחצח את הפה של התינוק לפני בקיעת השיניים?

עוד לפני שהשיניים בוקעות, יכולים להתיישב בפה של התינוק חיידקים שעלולים לגרום לעששת ולדלקות. לכן, גם לפני שהשיניים בוקעות, יש לשמור על היגיינת הפה של תינוקכם באמצעות ניקוי עדין של הריריות, הלסתות והלשון בעזרת פד גזה רך.

כשהשיניים מתחילות לבקוע, ניתן לצחצח אותן בעדינות עם מברשת שיניים רכה שמתאימה לשימוש בתינוקות ופעוטות. כיום יש מברשות שמתלבשות על האצבע של ההורה ומאפשרות ניקוי נוח, פשוט ויעיל יותר. חשוב בהקשר הזה לצחצח גם את הלשון ומומלץ לחזור על התהליך הזה פעמיים ביום – בבוקר ובערב.

ומה לגבי שימוש במשחת שיניים?

האגף לבריאות השן במשרד הבריאות ממליץ להורים להתחיל להשתמש במשחות שיניים המכילות פלואוריד החל מגיל שנתיים. פלואוריד הוא חומר שממלא תפקיד חשוב במניעת עששת ובחיזוק השכבה החיצונית של השן (אימייל), אך ילדים מתחת לגיל שנתיים עלולים לבלוע אותו, מה שיכול לגרום נזק לבריאות במקרים מסוימים.
איך בוחרים משחת שיניים? מדריך מיוחד

מגיל שנתיים והלאה ניתן כבר להשתמש במשחות שיניים שמתאימות לילדים, עם ריכוז פלואוריד נמוך של עד 900 ppm. את המשחה יש להניח על המברשת בכמות קטנה ולעודד את הילד לירוק אותה בסיום הצחצוח.

יש מקרים שבהם נמליץ להשתמש במשחה עם פלואוריד עוד בשלב מוקדם יותר, אם כי כדי להבין אם יש בכך צורך חשוב להגיע לביקורות שגרתיות אצל רופא שיניים החל מגיל שנה.

ד"ר רולי ברקוביץ היא מומחית לפריודונטיה ואחראית תחום רפואת שיניים לילדים בכללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • טיפולי שיניים לילדים

  כבר מהשן הראשונה – איך מטפלים בשיניים של הילדים?

  קראו עוד arrow icon
 • טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 18

  טיפולי שיניים חינם עד גיל 18 – זה מגיע לכם!

  קראו עוד arrow icon
 • כאבי שיניים בתינוקות

  המדריך להורים מודאגים: כך תתמודדו עם כאבי השיניים של התינוק

  קראו עוד arrow icon
 • ילדה במרפאת השיניים

  המלצות וטיפים לפני הביקור של הילד אצל רופא שיניים

  קראו עוד arrow icon