תשעה חודשים של שיניים בריאות

ד"ר חגי סלוצקי

פעילות הורמונלית מוגברת במהלך ההיריון גורמת לפעמים לרגישות יתר בחניכיים, ולהימנעות מצחצוח שיניים מיטבי. היגיינת פה ירודה עלולה לשמש עבור חיידקים כדלת כניסה למערכת הדם - ולגרום לדלקות, לחום ואף ללידה מוקדמת. בהיריון וזקוקה לטיפול שיניים? היכנסי ובדקי מתי מומלץ לבצע אותו

פעילות הורמונלית מוגברת במהלך ההריון עשויה לגרום לרגישות יתר בחניכיים. כיוון שהצחצוח נעים פחות ולעיתים מעורר הקאה, נמנעות חלק מהנשים מלצחצח כראוי את שיניהן.

אלא שכעת, הגוף מגיב באופן חריף יותר לרובד החיידקי וככל שהאם ההרה תמתין שהרגישות תעבור – הנפיחות והאודם יתגברו ועלולים לגרור מחלת חניכיים ועששת. על כן, גם אם זה רגיש, מומלץ לנשים הרות לצחצח את שיניהן באופן קבוע, להשתמש בשטיפות פה עם פלואוריד ולבצע מעקב קבוע אצל רופא שיניים ושיננית.

לטפל לפני ההריון

בשל הרגישות בחניכיים וכיוון שבהיריון עדיף להמעיט בשליש הראשון בצילומי רנטגן ובעקירות או בטיפולים מורכבים, כדאי לטפל בשיניים לפני תחילת ההיריון. מאידך, בעת הצורך חשוב מאד לטפל ולא להניח לזיהום להתפשט, כיוון שהיגיינת פה ירודה עלולה לאפשר חדירת חיידקים ומזהמים למערכת הדם ולגרום לדלקות, חום ואף ללידה מוקדמת ולמשקל ולד נמוך. זיהום מסוכן לעובר הרבה יותר מכל טיפול שיניים.

צילומי רנטגן בהריון

בשליש הראשון להריון משתדלים להימנע עד כמה שאפשר מצילומי רנטגן אולם במקרי חירום כמו זיהום שעלול לגרור חום ודלקת חריפה, אפשר להניח בשליש הראשון להריון שכבת מגן (לעיתים כפולה) על בטנה של האם ולבצע צילום ללא חשש. בשלישים הבאים, אין כל מניעה לצלם בעזרת המיגון השגרתי.

מתי הכי נוח ומומלץ לטפל?

השליש הראשון להריון הוא הרגיש מכולם כיוון שבו "מתבסס" ההריון ומתפתח. אם אין בעיה דחופה, התקופה הנוחה ביותר לטיפול היא בשליש השני והשלישי בין החודשים הרביעי והשביעי. (מהחודש השמיני לעיתים קשה לאם המיועדת הישיבה באופן שמאפשר טיפול נוח).

טיפולים מיוחדים ונטילת תרופות

טיפולים מורכבים כגון כתרים, שתלים וכירורגיית פה ולסת, עדיף לעשות לפני או אחרי ההריון בשל רגישות ומורכבות הטיפול. טיפולים משמרים כטיפול שורש, סתימה או סילוק אבנית, אפשר לעבור במהלך ההריון ללא חשש. 

נטילת תרופות בהריון

כשעל האישה ההרה לעבור טיפול אינטנסיבי הכולל נטילת אנטיביוטיקה, יש להיוועץ ברופא הנשים וברופא השיניים והם ימליצו על התרופות המתאימות לה.

ד"ר חגי סלוצקי הוא מומחה ברפואת שיניים ציבורית ורופא השיניים הראשי של רשת כללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • כאבי שיניים בתינוקות

  המדריך להורים מודאגים: כך תתמודדו עם כאבי השיניים של התינוק

  קראו עוד arrow icon
 • טיפולי שיניים לילדים

  כבר מהשן הראשונה – איך מטפלים בשיניים של הילדים?

  קראו עוד arrow icon
 • שיני חלב

  זמן צמיחה: כל מה שחשוב לדעת על שיני חלב של ילדים

  קראו עוד arrow icon
 • ילדה במרפאת השיניים

  המלצות וטיפים לפני הביקור של הילד אצל רופא שיניים

  קראו עוד arrow icon