חכם בחופש: טיפולי השיניים שכדאי לבצע בחופש הגדול

ד"ר נעם בירמן

דווקא בתקופה שהיא הכול חוץ משגרה, חשוב שההורים יהיו עם היד על הדופק ויוודאו שהילדים שומרים על הבריאות למרות האתגרים. אילו טיפולי שיניים מומלץ לבצע כדי לשמור על בריאות הילדים ואיך עוד אפשר לעזור להם לשפר את ההיגיינה והבריאות הדנטלית?

החופש הגדול הוא תקופה מהנה וחווייתית ביותר לילדים – אבל מאתגרת במיוחד לכל מי שסביבם. בימים שבהם אין שגרה וסדר יום קבוע – עלולות להתעורר בעיות רבות אצל הילדים שיכולות להשפיע על המשמעת, על המצב המנטלי וגם על בריאות הגוף.

כולנו יודעים שבחופש, הנטייה הטבעית של בני אדם בכלל וילדים בפרט היא לאכול מזונות פחות בריאים ולא להקפיד על פעולות פשוטות שעוזרות לשמור על בריאות הפה והמשנן כמו צחצוח שיניים או שימוש בחוט דנטלי. בנוסף, אם יש משהו שמאפיין את התקופה הזאת יותר מכל זה משחקים והשתוללויות. כך גם גובר הסיכון לחבלות, שברים וסדקים בשיניים. שניים מהגורמים המסוכנים (והנפוצים) ביותר לפציעות בהקשר הזה הם בריכות שחייה וטרמפולינות שכל כך אהובות על ילדים בכל השנה ובטח בחופש הגדול.

אז איך שומרים על בריאות השיניים בחופש הגדול?

בייחוד בתקופה הזאת, חשוב להקפיד אפילו יותר מהרגיל על טיפולי שיניים מניעתיים ומשמרים. הנשק החזק ביותר במחסנית של רופאי השיניים הוא מניעה. לכן יש לזכור להגיע עם הילד לביקורות במרפאה גם ובמיוחד אם הכול בסדר ולכאורה אין שום בעיה בשיניים.

כך נוכל לא רק לזהות מראש בעיות לפני שיחמירו – אלא גם להסביר לילדים כיצד להגן על בריאות הפה ולסגל הרגלים בריאים שישמשו אותם גם בימי החופש וגם בכל ימות השנה.
כך תהפכו את הביקור של הילד במרפאת השיניים לחוויה

טיפול ב"חורים בשיניים"

מהירות היא מילת המפתח: עששת היא הבעיה הדנטלית הנפוצה ביותר אצל ילדים. אם לא מטפלים בעששת ובמקביל מרבים בצריכת מזונות שמעודדים את הופעתה, היא יכולה להצטבר ולהגיע למצב של מוקדי עששת משמעותיים, המוכרים יותר בשמם הפחות מקצועי – "חורים בשיניים".

כדי להימנע מכך, חשוב להביא את הילד לטיפול בעששת או ב"חורים" כמה שיותר מהר. ככל שנקדים לעשות זאת – כך גם הטיפול יהיה כרוך בפחות כאבים, אי-נוחות ונזקים משמעותיים לשיניים הפגועות.

טיפולי שיננית

הרבה יותר מניקוי הפה: שיננית אמונה על הסרת אבנית, כתמים ושאריות מזון מהשיניים ומהמרווחים שביניהן. בנוסף היא מורחת פלואוריד על השיניים, שמחזק אותן ומסייע למנוע עששת. השיננית היא במידה רבה שומרת הסף של בריאות הפה והעבודה שלה מהווה מרכיב חשוב בהגנה על השיניים. עבודתה מפחיתה את הסיכון למחלות ולסיבוכים בחלל הפה ולכן כדאי להיעזר בה באופן קבוע – בייחוד בתקופה שבה השגרה של הילדים היא זיכרון רחוק והם כאמור מתקשים במקרים רבים להגן בעצמם על השיניים והחניכיים.

בנוסף לניקוי הפה ולהסרת אבן שן, השיננית מסבירה לילדים כיצד להגן בעצמם על בריאותם. היא ממליצה על מברשות ואביזרי ניקוי שמתאימים בדיוק להם וגם מראה כיצד לבצע את הניקוי כמו שצריך בכל יום.
לעמוד הטיפול שיננית לילדים

יישור שיניים בחופש הגדול

האם החופש הגדול הוא הזמן המתאים להתחיל? יישור שיניים הוא תהליך ארוך שמתפרס על כמה חודשים או שנים ולכן אין באמת משמעות לעיתוי שבו מתחילים אותו – מכיוון שהילד בכל מקרה יידרש ללכת לבית הספר במהלכו. עם זאת, לעיתים כשמתחילים את התהליך דווקא בחופש הגדול כשהילדים לא במסגרת, זה מאפשר להם להתרגל לסמכים ("גשר") שעל השיניים ולהגיע לבית הספר כשהם כבר פחות חוששים מהתגובות של ילדים אחרים.

החופש כהזדמנות מעולה לנצח את הפחד מטיפולי שיניים

ילדים רבים חוששים להגיע למרפאת השיניים מהסיבה הפשוטה שהם בדרך כלל מבקרים שם רק כשמשהו לא תקין והם נדרשים לטיפולים לא נעימים. מחקרים מראים שככל שהילד חווה את המרפאה בצורה שלא מקושרת מיד עם כאב או אי-נוחות – הוא פחות יפחד גם כשיידרש לעבור טיפולים בהמשך.

לכן, אפשר בהחלט לנצל את החופש של הילדים ושל חלק מההורים בקיץ כדי לבקר במרפאה גם לביקורות שגרתיות. זה חיוני לא רק כדי להתגבר על הפחד – אלא גם כדי לזהות בעיות בבריאות הפה כשהן עוד קטנות וקלות לפתרון.

ילדים בחופש הגדול

איך עוד ניתן לחזק את בריאות הפה של הילדים בחופשה?

גם בתקופה שבה השגרה לא קיימת והילדים מרגישים "אדונים לעצמם" – חשוב שההורים יהיו עם היד על הדופק ויעזרו להם לבנות סדר יום שיטיב איתם ויגן עליהם. מומלץ לעודד את הילדים להפוך את צחצוח השיניים להרגל וגם לוודא שהם אכן מתמידים בו ומצחצחים את השיניים בצורה הנכונה. נסו לעשות זאת בלי כעס או שיפוטיות – אלא מתוך דאגה ותוך הבלטת החשיבות והערך של ההרגל הזה.

בצחצוח השיניים מומלץ להשתמש במשחה שמכילה פלואוריד שכאמור מחזק את השיניים ומונע עששת.

אחד המרכיבים המרכזיים בשמירה על השיניים הוא כמובן התזונה, אבל גם כאן – כמובן שאי אפשר להעלים לגמרי את הממתקים והחטיפים מהחיים של ילדים וזו גם לא אסטרטגיה שיכולה להחזיק לאורך זמן. במקום זאת, שימו דגש על בחירות נכונות יותר של ממתקים שאמנם לא בדיוק תורמים לבריאות – אך יהיו פחות גרועים מהחלופות.

לדוגמה, ממתקים דביקים כמו טופי וחטיפי צ'יפס נוטים להידבק יותר בשיניים ונחשבים קשים יותר להסרה בצחצוח. גם סוכריות קשות על מקל מגבירות את הסיכון לשברים בשיניים כתוצאה מנשיכה מתמשכת. במקום הממתקים האלו ניתן לקנות לילדים ממתקים שנמסים מהר ונחשבים קלים יותר להסרה בצחצוח – כמו לדוגמה גלידות, שלגונים ושוקולד פשוט בלי "פצפוצים" או אגוזים.

להקדים הגנה למכה: סד דנטלי

חבלות בשיניים הן עוד תוצאה של החופש הגדול, השתוללות והפורקן. אם אתם רוצים להקדים תרופה למכה אנחנו ממליצים על סד מגן לשיניים לפעילות ספורט. הסד יכול למנוע שבר של השיניים הדמיות ונזק לכל החיים, הוא שומר על על הפה והשיניים בזמן משחקי ספורט או מתקנים שעלולים לגרום לחבלה כמו טרמפולינה. רופא השיניים יכול להתאים מגן ספורט לשיניים שאותו מחליפים ככל שהילד גדל.
לא רק ספורט: הכירו את כל סוגי הסדים הדנטליים

ד"ר נעם בירמן הוא מומחה ברפואת שיניים לילדים בכללית סמייל

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • ציפוי חרסינה

  רוצה לחייך עוד ועוד? נא להכיר – ציפוי חרסינה לשיניים

  קראו עוד arrow icon
 • בריאות הפה אצל ילדים

  קשר מפתיע: איך בריאות הפה משפיעה על ביצועי הילדים בלימודים?

  קראו עוד arrow icon
 • פחד מרופא שיניים – כיצד להתמודד?

  פחד מרופא שיניים – כיצד להתמודד?

  קראו עוד arrow icon
 • טיפולי שיניים אסתטיים

  טיפולי שיניים אסתטיים

  קראו עוד arrow icon