יישור שיניים – מתי אפשר להתחיל ומה חשוב לדעת?

רופאי כללית סמייל

לחיוך שחושף שיניים יפות יש לא רק תרומה משמעותית למראה החיצוני שלנו, אלא גם השפעה על הדימוי העצמי שלנו. יישור שיניים מציע פתרון יעיל ואסתטי במצבים של שיניים עקומות או אי סדירות של הלסתות והשיניים בלסת עצמה

החיוך הוא כרטיס הביקור שלנו, ויש לו חלק משמעותי מהרושם הראשוני שאנחנו יוצרים. כשהשיניים שלנו צהובות, מוכתמות, שבורות או עקומות – אנחנו נוטים להימנע מלחייך בצורה טבעית ומשוחררת.

לחיוך שחושף שיניים יפות יש לא רק תרומה משמעותית למראה החיצוני שלנו, אלא גם השפעה על הדימוי העצמי שלנו. יישור שיניים מציע פתרון אסתטי, יעיל ובטוח לשיניים עקומות, ומאפשר לנו לחייך בלי הפסקה.

יישור שיניים צובר פופולריות הולכת וגוברת, לא רק תודות לעלותו שהולכת ופוחתת בחלוף השנים, אלא גם בזכות הטכנולוגיות שמאפשרות את הפיכתו לפחות בולט לעין. כך הפך יישור שיניים לפופולרי גם בקרב מבוגרים.

נהוג לחשוב שיישור שיניים מתבצע רק מטעמים אסתטיים לצורך יישור שיניים עקומות, אך פעמים רבות יש לבצע טיפול אורתודנטי גם מסיבות רפואיות, כמו עיכוב בבקיעת שיניים, עודף שיניים, צפיפות שיניים גבוהה שגורמת לשיניים "לטפס" זו על זו, וכן סגירה לא נכונה של הלסתות.

כיצד מתבצע יישור שיניים?

במסגרת טיפול אורתודנטי, מופעל כוח על השיניים ו/או ועל הלסתות, שגורם לתזוזה של השיניים עד שהן מוצבות במקום הנכון. באמצעות "גשר בשיניים", או בשפה מקצועית יותר "סמכים", ויצירת לחצים עדינים, אנחנו מניעים את השיניים העקומות למקום הרצוי. לעתים יש צורך להרחיב את עצם הלסת, כדי ליצור התאמה בין שתי הלסתות.

התהליך עשוי להימשך בין מספר חודשים ועד כשנתיים. יישור שיניים מתבצע לפי תכנית טיפול, המבוססת על בדיקות ותצלומים של מערכת השיניים של המטופל.

במהלך טיפול יישור שיניים, האורתודנט מבצע מעקב על השינויים במבנה השיניים ואחר תגובות רקמות האחיזה של השיניים, ובהתאם לממצאים הוא בונה את המשך תכנית הטיפול.

באיזה גיל אפשר להתחיל?

מומלץ לבצע יישור שיניים לאחר בקיעת מרבית השיניים הקבועות, ורק כאשר ניתן לסמוך על הילד שיקפיד על ניקוי יסודי של השיניים, שכן השימוש במכשור ליישור שיניים עלול להקשות על השמירה הנדרשת על היגיינת הפה.

תוצאות טיפול יישור שיניים מושפעות משלושה גורמים עיקריים: שיתוף הפעולה של המטופל, התגובה הביולוגית שלו להשפעת הטיפול, וכן קצב וכיווני גידול של הפנים והלסתות.

שיתוף הפעולה מצד המטופל בא לידי ביטוי בשמירה קפדנית על היגיינת הפה, הרכבת פלטה במהלך הטיפול ולאחריו לפי הוראות הרופא, וכן הקפדה על תכיפות מועדי הביקור אצל האורתודנט. חוסר שיתוף פעולה עלול להאריך את משך הטיפול, וכמובן לפגוע בתוצאות הטיפול. במקרים של אי-שמירה על ניקיון קפדני של השיניים והחניכיים לאורך זמן – האורתודנט ייאלץ להפסיק את הטיפול על מנת למנוע פגיעה בבריאותו של המטופל.

לעתים יש צורך לבצע טיפול אורתודנטי גם עבור ילדים בגילי 7 עד 9, בשלבים הראשונים של תחלופת השיניים. זאת בעקבות בעיות דנטליות כדוגמת שיניים בולטות בצורה חריגה, לסת תחתונה קטנה, סגר צלבי קדמי או אחורי, ומצבים נוספים הנוגעים לפגמים אסתטיים ותפקודיים.

אפשרויות הטיפול השונות ביישור שיניים

הטיפול המקובל כולל שימוש בסמכים ממתכת (קוביות). אלו סמכים שמודבקים לשן בתוך הסמך עובר חריץ שבו מושחל חוט מתכת שהוא מפעיל כוחות על השן ולמעשה גורם לתזוזתה. החוט מוחזק בסמך בעזרת גומייה השומרת עליו צמוד לשן. את הגומיות והחוטים יש להחליף לעיתים קרובות.

אפשר להשתמש בסמכים מיוחדים שהחריץ בסמך ננעל ב"דלת" חד-כיוונית, ולכן אין צורך להחליף את הגומיות כל תקופה.

מי שמבקש אסתטיקה גבוהה יותר יכול להחליף את סמכי המתכת בסמכי פלסטיק שקופים (גשר שקוף) או סמכי חרסינה בצבע שן – שניהם בולטים פחות על אף שהחריץ וחוט המתכת עדין נראים ועדיין עשויים מתכת.

דרך נוספת לקבל אסתטיקה גבוהה יותר בזמן טיפול, למרות שאינה מתאימה לכל המקרים ואינה יכולה לטפל בכל התנועות הנדרשות, היא באמצעות סידרת קשתיות שקופות* המורכבות על השיניים מרבית שעות היום רצוי עד 24 שעות ביממה ויוצרות לחץ על המשנן באופן מתוכנן מראש כך שכל קשתית מתחילה את הלחץ מהנקודה שקשתית האחרונה כבר לא הפעילה לחץ יותר. סידרת הקשתיות והלחצים שהן מפעילות גורמות לשיניים לנוע למקום המבוקש.

האפשרות האחרונה היא הדבקת הסמכים מהצד הפנימי של השיניים, כמו גם המכשור האחר, כך שמקדימה כמעט ולא נראה דבר, אין ספק שגם לשיטה זאת יש מחיר בנוחות שמשלם המטופל ללשון והמזון הנלכד שיותר קשה לסלקו ולשמור על גהות הפה, וגם כאן , הפעלת הכוחות מוגבלת וקשה יותר למניפולציה על ידי הרופא.

* שיטת הטיפול בקשתיות שקופות, קיימת בכללית סמייל במספר מרפאות נבחרות. פנו למרפאה הקרובה אליכם כדי לוודא שהשירות אכן ניתן בה.

חשש לדלקות חניכיים והתפתחות עששת

יישור שיניים הוא כאמור תהליך ממושך, במהלכו השיניים אינן חשופות במלואן למברשת השיניים בשל הגשר (הסמכים) בשיניים, שגם מונע את האפשרות לעשות שימוש בחוט דנטלי. כך קשה לנקות את השיניים בצורה יסודית, דבר שמעלה את הסיכון למחלת העששת ולדלקות חניכיים.

לכן, לפני שמתחילים טיפול יישור שיניים, חשוב לוודא שהשיניים והחניכיים בריאות, ואינן דורשות טיפול מיוחד. לפני הדבקת הסמכים (הגשר) בשיניים מומלץ לבקר אצל השיננית, לצורך הסרת משקעים והסרת האבנית, שמשמשת קרקע פורייה לפעילות של חיידקים. כמו כן חייבים לטפל בכל מוקדי העששת במשנן, אם יש כאלו.

בשל הסיכון הגבוה לעששת ולדלקות חניכיים, נדרשת הקפדה יתרה במהלך יישור שיניים על ניקוי המכשור, וכמובן על השיניים עצמן. לכן, במהלך טיפול יישור שיניים מומלץ לבקר את השיננית לפחות שלוש פעמים בשנה, ואצל רופא השיניים פעמיים בשנה.

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • טיפולי שיניים לילדים

  כבר מהשן הראשונה – איך מטפלים בשיניים של הילדים?

  קראו עוד arrow icon
 • הבהרה על הלבנת שיניים

  הבהרה על הלבנת שיניים

  קראו עוד arrow icon
 • יישור שיניים

  אורתודונטיה (יישור שיניים) – למי נדרשת ומה חשיבותה

  קראו עוד arrow icon