רוצה לחייך עוד ועוד? נא להכיר – ציפוי חרסינה לשיניים

רופאי כללית סמייל

שיניים יפות וחיוך מושלם הם כבר מזמן לא לוקסוס ששמור רק לברי המזל שזכו בגנטיקה משובחת. השן נשברה? עשית הבהרת שיניים ולא מרוצה מהתוצאה? השיניים נשחקו ואת מבקשת לשנות את צורתן? יש פתרון מחרסינה

החיוך הוא כרטיס הביקור שלנו, ויש לו חלק משמעותי מהרושם הראשוני שאנחנו יוצרים. לחיוך יש השפעה לא מבוטלת על היכולת שלנו ליצור ולשמֵר קשרים קרובים, ומחקרים מוכיחים שהוא אפילו גורם להפרשת ההורמון אוקסיטוצין, המכונה "הורמון האהבה".

כשהשיניים שלנו צהובות, שבורות, עקומות או מרווחות – אנחנו נוטים להימנע מלחייך בצורה טבעית ומשוחררת, ולא פעם יש לכך השלכות הרות גורל על הדימוי העצמי שלנו ועל מערכות היחסים שלנו. מי לא מכיר את האנשים שצוחקים לתוך כף ידם כי הם נבוכים ממראה השנים שלהם?

החדשות הטובות הן שיש פתרון – ציפוי חרסינה, המכונה גם ציפוי למינייט, או למינציה, שנעשה גם לצורך הלבנת שיניים וגם לצורך טיפול בשן שבורה או עקומה ובמקרים שמבקשים לשנות את אורך השן.

בשל בלבול נפוץ בין המונחים, חשוב להבין מהו ההבדל בין הבהרת שיניים לבין הלבנת שיניים: הבהרת שיניים היא הטיפול השכיח והפופולרי שרובנו מכירים, והוא נעשה באמצעות הצמדת חומר פעיל אל השיניים, שמחמצֵן אותן וגורם להן להתבהר.

כלומר, גוון השיניים לאחר הבהרת שיניים תלוי בצבע הטבעי שלהן, והוא בדרך כלל יחזור להיות דומה לצבע השיניים שהיו בתקופת הנעורים – לפני שהתכסה בכתמים והצהיב.

בשונה מהבהרת שיניים, הלבנת שיניים אינה מתבצעת באמצעות חומר פעיל, אלא באמצעות הדבקת ציפוי חרסינה דקיק אל השיניים – מה שהופך אותן לצחורות לחלוטין, ללא קשר לצבע הטבעי שלהן.

מדוע השיניים מצהיבות?

"דנטין", החלק הפנימי של השן שצבעו צהבהב, עטוף בשכבת אמייל. בחלוף השנים האמייל נשחק ושכבת הדנטין מתעבה, וכך גוון השיניים משתנה.

לא פעם ההרגלים שלנו הם אלו שגורמים להצהבת השיניים: הניקוטין שבסיגריות, הקפאין בתָה ובקפה, הפיגמנט שבקולה, מזונות חומציים שפוגעים בשכבת האמייל ועוד. הלבנת שיניים באמצעות ציפוי חרסינה אינה נתון להשפעת קפאין או ניקוטין, שכן היא בעלות עמידה גבוהה ביותר.

במקרים נדירים עלול המשנן לשנות את צבעו בגיל ינקות, עוד לפני בקיעת השן, כתוצאה משימוש בתרופות מקבוצת האנטיביוטיקה טטראציקלין, או בעקבות מחלות שונות.

יש לכם כתמים על השיניים? לא צריך לרוץ לעשות הלבנת שיניים. קודם מומלץ לבקר אצל השיננית, ויכול להיות שדי בכך כדי לפתור את הבעיה. פעמים רבות השיננית לא רק תוכל לנקות את השיניים שלכם מכתמים, אלא גם תסיר את רובד החיידקים ("פלאק") שלעתים גורם לשיניים להצהיב.

ביקרתם אצל השיננית, ואפילו עשיתם הבהרת שיניים באמצעות חומר פעיל, ועדיין אינכם מרוצים מצבע השיניים? בדיוק בשביל זה נועדה הלבנת שיניים באמצעות ציפוי חרסינה.

הלבנת שיניים באמצעות ציפוי חרסינה מאפשרת לשלוט בצבע השיניים, וליצור התאמה מושלמת בין שן לשן מבלי לפגוע בבריאות השן, לעיתים לחזק אותה או לעיתים תוך שמירה על חוזקה. הלבנת שיניים בשיטה זו מאפשרת לתקן כמעט כל בעיה של אורך, צורה או צבע השן, למעט במקרים הדורשים התערבות אורתודנטית.

גידולים ודלקות בחלל הפה - לנקות, לאבחן, להתרפא

רוצים חיוך מושלם

ציפוי חרסינה לשיניים מתבצע כאמור לא רק לצורך הלבנת שיניים, אלא גם כאשר יש שן שבורה או עקומה. במקרה כזה, רופא השיניים מדביק אל השן ציפוי חרסינה דקיק, בהתאם לגודלה הטבעי של השן. ציפוי השן באמצעות חרסינה מכונה גם למינציה או למינייט.

בשיטה זו מסירים שכבה דקה מאמייל השן, ומחברים שכבה דקה של חרסינה המשפרת את הצורה, אורך, הצבע ואף את זווית השן. בדרך זו ניתן גם לסגור מרווחים בין השיניים, וליצור קשת שיניים יפה ברמת דיוק גבוהה וללא הבדלי צבע.

חומר השחזור חזק עד כדי כך עד שהציפוי הופך חלק בלתי נפרד מהשן – קשה יותר מהזגוגית הטבעית, ועמיד בפני שחיקה והכתמה. למעשה, לאחר טיפול למינציה, השן חוזרת לרמת החוזק שהייתה לה בתקופת הנעורים.

טכניקה נוספת לטיפול בשן שבורה נעשה באמצעות חומר של שרף מרוכב, בדומה למה שאנו מכירים בשחזור שיניים בצבע שן המכונה "סתימה לבנה".

החיסרון בשימוש בחומר זה, הוא שהחומר נוטה לשנות את צבעו עם הזמן, ולכן הוא דורש תחזוקה. במקרים של שינוי הצבע, ניתן לבצע ליטוש או להוסיף חומר, ואף להחליפו במקרה הצורך. לעומת זאת, הלמינציה היא כאמור טיפול קבוע ועמיד ביותר לאורך שנים.

למי מתאים טיפול למינציה?

חשוב להבין שלמינציה היא לא תחליף ליישור שיניים, אלא מדובר בטיפול אסטטי בסטיות ובמרווחים מינוריים בשיניים.

במקרה של שחיקת שיניים מוגזמת, כתוצאה מהרגלים כמו חריקה מסיבית והידוק שיניים, לא תמיד ניתן לבצע הליך של ציפוי השן, בשל החשש לשבירתו. במקרה של צורך בטיפול שורש ובכתר, ניתן לשלב בין שני הטיפולים וליצור למינציה משולבת בכתרים.
לעמוד הטיפול כתר לשיניים

איך פונים לטיפול?

מאמרים מומלצים

 • טיפולים משמרים ב-20 ש"ח

  טיפולי שיניים משמרים ב-20 ₪: מחייכים כל הדרך למרפאה

  קראו עוד arrow icon
 • טיפולי שיניים בחופש הגדול

  חכם בחופש: טיפולי השיניים שכדאי לבצע בחופש הגדול

  קראו עוד arrow icon
 • הבהרה על הלבנת שיניים

  הבהרה על הלבנת שיניים

  קראו עוד arrow icon
 • יישור שיניים

  אורתודונטיה (יישור שיניים) – למי נדרשת ומה חשיבותה

  קראו עוד arrow icon