סד דנטלי: הכירו את הסוגים השונים והנחיות השימוש בהם

סד קשיח, סד רך וסד ספורט שעוזר לשפר את ההישגים בספורט ומונע פגיעות וחבלות בשיניים וסד לילה מסייע במניעת הידוק לסתות, ומאפשר שנת לילה טובה ורציפה, ללא נחירות. המומחה שלנו על סוגי הסדים, היתרונות שלהם והנחיות לשימוש ולתחזוקה שלהם

סוגי הסדים ברפואת השיניים

בין אם אתם מתמודדים עם שחיקת שיניים, נחירות או דום נשימה בשינה, ובין אם אתם זקוקים להגנה על השיניים בזמן פעילות ספורטיבית – סד דנטלי יכול להיות פתרון מצוין. כדי להבטיח את יעילות והצלחת הטיפול יש להתאים אישית את הסד והשימוש בו לכל מטופל ומטופלת. במדריך הזה ריכזנו לכם את כל סוגי הסדים השונים בהם עושים שימוש בכללית סמייל וההסברים עליהם ועל השימוש בהם.

סדים סגריים (סדי לילה) שימושים ומטרות

חלק משמעותי מכאבי הראש הפנים והבעיות שבהן נתקלים במשך היום ניתן לפתור בלילה – בזמן השינה. סד לילה הוא פתרון מצוין למגוון בעיות – דום נשימה בשינה, נחירות, חריקת שיניים, הידוק שיניים והפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה, בעיות מבניות בפנים ועוד.

הסדים הסגריים הם מתקנים עשויים אקריל (חומר פלסטי) שאותם מתקינים באחת הלסתות. הסד בנוי להתאים לשיניים של הלסת הנגדית בזמן סגירת הפה או למנוע חיכוך של השיניים. הסד הוא הטיפול הנפוץ ביותר לטיפול בהפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה. אם אתם סובלים מכאבים בשרירי הלעיסה (במיוחד אם הכאב מופיע מהתעוררות משנת הלילה) – דעו כי זה התסמין שהסד יודע לטפל בו ביעילות הגבוהה ביותר, במיוחד אם אתם גם חורקים שיניים בלילה. אלו סדי הלילה, מיד נרחיב על כל סוג. אך זה לא הכל…

אפשר גם ביום – סדי ספורט להגנה ושיפור ביצועים

לברון ג'יימס, לוקה דונצ'יץ' ואפילו מייקל ג'ורדן בתקופת השיא שלו – כולם ספורטאים מדהימים שהמשותף להם – שמירה על השיניים ושאיפה להשתפר כל הזמן. איך עושים את זה? עם שני סדים דנטליים מיוחדים לספורטאים – אחד מציע הגנה על השיניים מפני מכות וטראומות והשני מציע מנח אופטימלי לפה שמאפשר למנוע נעילה של לסתות ומציע מעבר אוויר משופר שישדרג גם את הביצועים.

יתרונות והצלחה בטיפול בסד

כדי להפוך את הטיפול בסד למוצלח חשוב להקפיד על שלושה כללים בסיסיים:

 1. על הרופא לבחור את הסד המתאים למצב הספציפי
 2. הרופא צריך להכין סד אישי ולאזן את הסד בפה של המטופל בצורה מיטבית
 3. מטופלים – שתפו פעולה והרכיבו את הסד בדיוק לפי הוראות הרופא

לטיפול באמצעות סד כמה וכמה יתרונות ההופכים אותו לטיפול יעיל:

 • מדובר בטיפול לא חודרני והפיך – אם הוא לא עובד אפשר לנסות טיפול אחר בלי שנגרם נזק.
 • מדובר בטיפול יעיל – סיכום של מחקרים העלה שטיפול בסד מקל על התסמינים ב-70% עד 90% מהמקרים.
 • כפי שכבר הסברנו קיימים לפחות ארבעה סוגים של סדים טיפוליים. הנפוצים ביותר הם: הסד הסגרי המייצב ("סד הלילה") והסד הרך.

סד לילה ללסתות

הסד המייצב או סד הלילה ידוע גם בכינוי "סד מרפה שרירים", וזה גם הייעוד שלו – לייצר הרפיה ולהפחית כאב שמקורו בשרירים. זהו הסד הנפוץ ביותר לטיפול בהפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה. הסד המייצב לרוב מותאם ללסת העליונה, אם כי ניתן גם להתאים אותו ללסת התחתונה במידת הצורך. הסד מספק סגר אופטימלי למתרפא ויציבות למפרק הלסת.

שחיקה של השיניים במהלך השינה, המכונה "ברוקסיזם" (חריקת שיניים), עלולה לגרור כאבים עזים במפרק הפה ובשרירי הלסתות, כאבי ראש עזים ועייפות ובמקרים קיצוניים לגרום לשבירת חלק מכותרות השיניים, סדקים בשורשי שיניים או ללסת תקועה. סד לילה עשוי מחומר קשיח או רך ורופא השיניים מתאים אותו למטופל באופן אישי. סד לילה מותח מעט את שרירי הלעיסה, מונע את ההתכווצות שלהם וכך גם את השחיקה ויצירת הלחץ על האזור כולו. המטופל מרכיב את סד הלילה לפני השינה, ישן בנינוחות וקם רענן ונינוח.

הסד מומלץ לטיפול במצבים כמו: חריקת שיניים לילית (ברוקסיזם), כאבים בשרירי הלעיסה וכאבים במפרק הלסת.

סד לילה לקשיי נשימה

מתעוררים אחרי 8 שעות שינה ועדיין מותשים? קבוצה נוספת של מטופלים הנזקקים לסד לילה היא של מטופלים שמסיבות של עודף משקל או בעיה במבנה הפנים, סובלים מהפרעה בדרכי הנשימה בזמן השינה העשויה להתבטא בנחירות, אף סתום, בנדודי שינה (אינסומיה בשפה הרפואית) ואף בהפסקת הנשימה בשינה (התופעה נקראת גם "דום נשימה בשינה") כל ה"יופי" הזה יכול להתרחש 80-70 פעמים בלילה. מטופלים הסובלים מהתופעה עלולים להירדם בזמן נהיגה או במהלך פעילות במשך היום, עקב העייפות, ואף נמצאו כבעלי שכיחות גבוהה יותר לדום לב.

אחד הפתרונות היעילים והנוחים לכך הוא סד לילה שמקדם מעט את הלסת התחתונה ופותח את מעברי האוויר וזה מפסיק את דום הנשימה ולא פחות חשוב את הנחירות (בני ובנות הזוג בוודאי יגידו תודה). חשוב להקפיד ולהכין את סד הלילה בהתאמה אישית אצל רופא שיניים מומחה בתחום.

הסד הדנטלי נגד נחירות הוא מכשיר נשלף ("פלטה" דומה לזו של יישור שיניים) שמותאם לשתי הלסתות של האדם. קיימים סוגים רבים של התקנים: סדים העשויים מקשה אחת והתקנים נפרדים עבור כל לסת שמחוברים ביניהם במנגנונים מתוחכמים מיוחדים. רובם המכריע של ההתקנים הללו מקדמים את הלסת התחתונה, וכך מושכים קדימה את הלשון ופותחים את דרכי האוויר באזור בסיס הלשון והלוע. השימוש בסד כזה הוא לזמן השינה בלבד והוא מאפשר נשימה תקינה ומניעת התופעה של דום הנשימה בשינה.

סד הגנה בספורט

סד הגנה לילדים ולמבוגרים, חשוב מאוד בעיקר לאלה העוסקים בפעילות ספורטיבית. את הסד העשוי חומר פלסטי גמיש וקשיח, מלבישים על השיניים לפני הפעילות הספורטיבית, למשל משחק כדורגל, כדורסל, רכיבה על אופניים רגילות או חשמליות, סקייטבורד, אגרוף וכדומה, ומשמש כמגן מצוין למניעת חבלות בשיניים.

בדומה לקסדה לראש ומגני ברכיים – חשוב מאוד גם להגן על השיניים ולמנוע בכך שנים של כאב וטיפולים מיותרים. הדבר רלבנטי אף יותר בקרב ילדים צעירים שהשיניים הקדמיות הקבועות צמחו זה לאחרונה והם בעלי מראה "שיני הארנבת" – שבו השיניים בולטות מהפה כשהלסת והפנים עוד קטנים, הדבר מצריך זהירות מיוחדת בפני שבירת שיניים.

בארצות הברית, ניתן לראות את שחקני ה-NBA או ה-NFL, כשסד בפיהם במהלך המשחק שמונע חבלה בשיניים ממרפק לא רצויה לפנים. להמשך הכתבה

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

כמה עולה הטיפול?

המחיר משתנה ותלוי בסוג הביטוח שיש לכם – עם אלו לקוחות כללית, כללית מושלם וכללית מושלם פלטינום.

סד לילה: נושמים לרווחה וישנים במנוחה

שינה טובה היא אחת מהערובות החשובות לאיכות חיים טובה. מי שסובל מהפרעה בדרכי הנשימה בשינה וסבור שאורח החיים העמוס או הכלב של השכנים הם שגורמים לו לישון פחות טוב, טועה. הפרעות תפקודיות הקשורות במצב הגופני והפיזיולוגי עשויות להפריע לא פחות למהלך התקין של השינה ולהביא לנדודי שינה (אינסומיה).

אחת מהפרעות השינה, נובעת ממעבר לא תקין של אוויר, הגורם במקרים הקלים לנחירות ובמקרים הקשים יותר לחסימה חלקית או מוחלטת של דרכי הנשימה בעת השינה "דום נשימה בשינה" (אפניאה). מצב זה, גורר שינה לא מרעננת, התעוררויות דחופות וקצרות שפוגעות דרמתית באיכות השינה שתוצאותיהן עצבנות וחוסר שקט וקימה עייפה ומתסכלת.

כחלק מהניסיון להקל על הסובלים מתופעת חסימת האוויר, נמצא לתופעה המטרידה פתרון קל ופשוט. המדובר בהתקן דנטלי (סד לילה), המונע את החסימה ומשפר את מעברי האוויר בטכניקה פשוטה שאינה מצריכה טכנולוגיות גדולות ומאפשרת שנת לילה טובה ורגועה.

הוראות לניקוי הסד

 1. לאחר שמתעוררים יש לנקות את הסד הסגרי בכל משטחיו באמצעות מברשת שיניים רכה במעט סבון כלים ומים.
 2. אין לנקות את הסד באמצעות אקונומיקה.
 3. את הניקיון יש לבצע מעל הכיור כדי לא לגרום לסד ליפול על הרצפה ולהישבר בטעות.
 4. בתום הניקיון יש לשטוף ולייבש באופן יסודי בעזרת טישו או מגבת את הסד משאריות החומר ולהניח בקופסת האחסון שלו.
 5. אין להכניס את הסד למים חמים (יותר מ-60° מעלות). מים בטמפרטורה גבוה מזה יגרמו לעיוות של הסד לרמה שלא יהיה ניתן להשתמש בו.
 6. פעם בשבוע מומלץ להשרות את הסד בכוס מים פושרים לאחר שהמסתם בה טבליה ייעודית לניקוי תותבות או פלטות ליישור שיניים כדי לאפשר חיטוי וניקוי נוספים. (טבליות כאלה ניתן להשיג ברשתות הפארם באזור המיועד לעזרים דנטליים. הן יכולות להיקרא "קוקידנט", "לייף" או "קורגה").
 7. לאחר השטיפה השבועית עם הטבלייה יש להקפיד על שטיפת שאריות החומר מהסד.

סד לילה לנחירות

תחזוקה – כיצד לשמור ולטפל בסד?

 1. יש לשמור את הסד במקום בטוח, רחוק מהישג ידם של ילדים קטנים וחיות מחמד.
 2. יש להניח את הסד בקופסה ייעודית לו.
 3. יש להגיע לביקורת תקופתית לפי הנחיות הרופא.
 4. כל שינוי בשיניים, כגון שחזור (סתימה בשן), שיקום (כתר או גשר) יחייב אתכם לבצע התאמה מחודשת של הסד. שינויים נרחבים יותר יחייבו להתאים ולהכין סד חדש.
 5. סד הוא כלי עזר מצוין אם שומרים עליו ומטפלים בו. גם אם בהתחלה רשימת ההוראות נראית ארוכה, מהר מאוד תוכלו להפוך את כל אלה להרגלים פשוטים שמשתלבים בשגרה היומיומית, ממש כמו צחצוח שיניים בבוקר.

אם הנחיות לא ברורות לכם, או שיש לכם שאלה נוספת פנו לרופא השיניים שסיפק לכם את הסד.

מדוע נזקקים בכלל לסד לילה?

אחת הסיבות השכיחות להיצרות מעברי האוויר בזמן שינה היא השמנה, הגורמת לשקיעת שומן בקירות הלוע במצב שכיבה. השומן יוצר לחץ על אזור הצוואר ומעין "נפילה" של הלוע על בסיס הלשון ומעבר האוויר נחסם חלקית. גם מבנה הלסת התחתונה והעליונה, שקדים מוגדלים (בעיקר בילדים) או גורמים גנטיים, עשויים לגרום לחסימת האוויר בעת שכיבה.

כך או כך, מדובר בתופעה לא נעימה הגורמת לעייפות ולתסכול אולם עלולה גם לפגוע בבריאות.

כיצד ניתן לאבחן את התופעה?

נחירות מאובחנות בדרך כלל "בעזרת" בן הזוג הסובל, שלא יכול לישון. רעשי נחירות – שיש המשווים אותם במקרים קיצוניים לרעש של אוטובוס המצוי בקרבת מקום, עלולים לפגום באיכות השינה של שני בני הזוג, שלא לדבר על תסכול וכעס המתלווים לכך.

מי שסבור אגב, כי רק גברים נוחרים – טועה. מחקרים מעלים כי כ-30% עד 40% מהגברים נוחרים בדרגה זו או אחרת אולם גם כ-20% מהנשים נוחרות ועם העלייה בגיל ובדרך כלל גם ברמת השומן – שכיחות התופעה עולה.

נחירה היא הפרעה חברתית בעיקרה ופחות בריאותית. במקרים קיצוניים יותר, חוסר מעבר האוויר גורם להפסקת נשימה לשניות ארוכות, מה שמכונה "הפרעת נשימה חסימתית" (Obstructive Sleep Apnea) או בשמה המוכר יותר – "דום נשימה בשינה" ואז, מדובר כבר בבעיה בריאותית שיש לטפל בה.

הפסקת נשימה תוך כדי שינה ניתן לאבחן במעבדת שינה. היא גורמת לירידת ריווי החמצן בדם, מה שגם גורם לו לקושי לחדש את הנשימה הבאה. חשוב לדעת שלא כמו במקרי דום לב – במקרה זה לא מדובר בתופעה שעלולה לגרום למוות, אך לאדם הסובל מכך עלולים להיגרם נזקים בטווח הארוך כמו סיכון גובר למחלות לב או שבץ או להירדמות על ההגה. בארצות הברית למשל, על כל נהג מקצועי לעבור בדיקה במעבדת שינה כדי לשלול את דום הנשימה, בדיוק מסיבות אלה.

הפתרון – התקן פה

התקן פה או סד דנטלי הוא מכשיר דנטלי נשלף נגד נחירות, המזכיר בצורתו את ה"פלטה" ליישור השיניים. הרכבת הסד, משאירה את מעברי האוויר פתוחים, מה שתורם לשינה טובה ורגועה, לשני בני הזוג. ההתקן עשוי אקריל קשיח ("פלסטיק") הרכבתו על הלסתות, ולאחר שמסתגלים אליו אינה גורמת לכאב או להפרעה בשנת הלילה.

לאחר אבחון הבעיה אצל רופא השיניים, מתאים הרופא לכל מטופל באופן אישי ומדויק את ההתקן הספציפי עבורו. התאמת ההתקן נעשית באמצעות הטבעת חומר רך על השיניים ולקיחת דוגמה שעל פיה בונים את הסד המתאים למבנה הפה, ואז מלבישים אותו על לסתות המטופל.

התקן פה – הסוגים השונים

קיימים סוגים שונים של התקנים: כאלה העשויים מקשה אחת ולעומתם, התקנים הבנויים משני סדים: אחד לכל לסת, המחוברים ביניהם במנגנונים מיוחדים המותאמים אישית על ידי טכנאי שיניים מנוסה.

ההתקן מקדם את הלסת התחתונה במילימטרים ספורים ועל ידי כך מושכים קדימה את הלשון. באמצעות כך, כאמור, נמנעת התמוטטות השרירים המרכיבים את קירות הגרון ודרכי האוויר באזור בסיס הלשון והלוע נפתחות למעבר אוויר.

השימוש בהתקן אינו דורש מאמץ מיוחד אלא הסתגלות. איכות החיים משתנה מקצה לקצה, השלווה תופסת את מקומה של השינה המתוחה, השרירים נרגעים והלילה חוזר להיות חוויה טובה ומבריאה.

חשוב לזכור כי השימוש בהתקן הוא לזמן השינה בלבד. בבוקר, מניחים את ההתקן בקופסה (חשוב לשטוף אותו כדי לשמור על היגיינה) ויוצאים ליום פעילות, רעננים ונמרצים.

מחקרים שנעשו על השימוש בסדי לילה מצאו כי ההתקנים האוראליים משפרים את התחושה הסובייקטיבית של הסובלים מהפסקה נשימה חסימתית. מחקר נוסף הראה כי במקרים הקלים והבינוניים של הפסקת נשימה חסימתית יעילות הטיפול באמצעות ההתקנים האוראליים הייתה טובה לפחות כמו בטיפול במכשיר Continuous Positive Air Pressure (C-PAP) שבו ישנים עם מסכה מיוחדת אליה מחובר צינור שמזרים כל הזמן אוויר בלחץ חיובי לדרכי הנשימה. בנוסף הראו המחקרים כי היעילות של ההתקנים האוראליים משתווה ואף עולה על היעילות של ניתוחים מסוימים (כגון ניתוחים באמצעות קרני לייזר או רדיו) המיועדים לפתוח את דרכי האוויר.

חשוב לציין שבמקרים החמורים של דום נשימה הטיפול הראשוני הוא באמצעות C-PAP, ורק בהמשך, אם המטופל לא הסתגל למכשיר עוברים להתקן פה.

יתרונות השימוש בהתקן לטיפול בנחירות

לטיפול באמצעות ההתקנים הדנטליים יתרונות רבים: האדם לא קשור באמצעות צינור המחובר במסכה למכונה מרעישה (מדחס), אלא ההתקן נמצא כולו בתוך הפה, וניתן לנייד אותו (מתאים לאנשים המרבים לישון מחוץ לבית). כמו כן, הטיפול לא פולשני והפיך, כלומר לא יוצר בדרך כלל כל שינוי קבוע בשיניים או בלסתות, ולכן ההיענות להתקנים אלו טובה יותר מאשר ההיענות להתקן ה-C-PAP.

תופעות הלוואי לשימוש בהתקני פה דנטליים

תופעות הלוואי הקשורות בשימוש בהתקנים הן ברובן קלות וחולפות תוך פרק זמן קצר. הנפוצות שבהן:

 • כאבים – כאבים חולפים בשרירי הפנים, מפרקי הלסתות, שיניים, חניכיים, כאבי ראש וכדומה.
 • הפרשת יתר של רוק או יובש פה.
 • הופעת נקישות ("קליקים") במפרקי הלסת, ושינויים במנשך השיניים (התפתחות של מנשך פתוח אחורי, הטיה של שיניים קדמיות וכדומה).
 • במקרים נדירים התופעות הללו חמורות ומחייבות את הפסקת הטיפול באמצעות ההתקן באופן זמני או לצמיתות. על מנת להקטין את הסכנה של התפתחות תופעות לוואי חיוני שהרופא יתאים בדיוק את ההתקן האוראלי המועדף וישיג שיתוף פעולה מקסימלי עם המטופל.

איך מתאימים התקן דנטלי?

לפני הרכבת התקן אוראלי המטופל חייב לעבור בדיקה מקיפה על ידי רופא שיניים בעל ידע ברפואת שינה ואמון על הטיפול בהפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה. הרופא גם מבצע אבחון מדויק לשלילת הפרעות חמורות במערכת הלעיסה. אם אתם סובלים מהפרעות קלות רוב הסיכויים שלא תהיה בעיה להתאים לכם התקן.

הטיפול עצמו מתחיל בפגישת ייעוץ בה בודקים את ההתאמה של האדם לקבלת ההתקן. ההחלטה תהיה רק לאחר שיחה עם הרופא, ובהתאם לתוצאות בדיקה מקיפה של השיניים, חניכיים, מפרקי הלסתות ושרירי הפנים. בפגישה הזאת מסבירים ומדגימים את אופן הפעולה של ההתקן, וכן מהם הסוגים השונים של התקנים הבאים בחשבון במקרה הנדון.

כדי שהרופא יוכל להתאים לכם סד דנטלי דרישת המינימום היא שהפה שלכם יכיל לפחות 10-6 שיניים בריאות בכל לסת ורק כך המכשיר יוכל למלא את ייעודו.

אחר כך עורכים פגישה נוספת לצורך לקיחת מידות לשליחה למעבדה, או התאמת ההתקן, במקרה של התקן זמני, מוכן מראש. ולבסוף פגישות התאמה במהלכה מתאימים את ההתקן שהוכן במעבדה לפיו של המטופל.

אחרי התקנת המכשיר יש להשתמש בו באופן קבוע כדי לבחון את היעילות שלו ולהיות במעקב של הרופא המטפל כדי שיוכל לראות לא רק שההתקן עובד, אלא שהוא לא גורם נזק כלשהו.

קיימים כאמור התקנים רבים ומגוונים. ההתקן בעל הסיכויים הנמוכים ביותר לגרום לפגיעה במערכת הלעיסה הוא זה המאפשר קידום הדרגתי ומבוקר של הלסת התחתונה. קידום איטי מאפשר למערכת הסתגלות לשינוי בעמדת הלסת התחתונה.

כמה המלצות לסיום

אם אתם נוחרים או סובלים מהפסקות נשימה בשינה – חשוב מאוד שלא תזניחו את התופעה – הן למען הבריאות הנפשית של בן או בת הזוג והן כדי לא ליצור החמרה במצב.

אל תתפתו לרכוש סדים שאינם מותאמים אישית. מחקרים הוכיחו, שבדומה ל"פלטות" או שתלי שיניים המותאמים לכל אדם בהתאם למבנה פיו, גם הסדים המוכנים במעבדה באופן אישי הם היעילים מבין הסדים הנמכרים בשוק. סד שלא הותאם אישית למטופל, לא יתאים למבנה הפה באופן מדויק, עלול לא לענות על הבעיה או לפתור אותה חלקית בלבד ואולי אף יגרום נזק למבנה הפה.

רופא השיניים יתאים למטופל סד שיקדם את הלסת באופן הדרגתי ויאפשר גם לשרירים ולמפרקים להסתגל לעמדה החדשה בהדרגה עד לשלב שבו תושג המטרה – פתיחת מעברי האוויר והפסקת הנחירות או דום הנשימה.

סד הגנה בספורט: פתרון מושלם, מהנה ובטוח

סד הגנה לילדים ולמבוגרים, חשוב מאוד בעיקר לאלה העוסקים בפעילות ספורטיבית. את הסד העשוי חומר פלסטי גמיש וקשיח, מלבישים על השיניים לפני הפעילות הספורטיבית, למשל משחק כדורגל, כדורסל, רכיבה על אופניים רגילות או חשמליות, קורקינט, סקייטבורד, אגרוף וכדומה, ומשמש כמגן מצוין למניעת חבלות בשיניים.

בדומה לקסדה לראש ומגני ברכיים – חשוב מאוד גם להגן על השיניים ולמנוע בכך חבלה שבר או אף עקירת שיניים ממקומן וכתוצאה מכך שנים של כאב וטיפולים מיותרים. הדבר רלוונטי אף יותר בקרב ילדים בעלי מראה "שיני הארנבת" במיוחד בגילים הצעירים – שבהם השיניים צומחות ובולטות מהפה כשהלסת והפנים עדיין קטנות, מצב המצריך זהירות מיוחדת.

בארצות הברית, ניתן לראות את שחקני ה-NBA או ה-NFL, כשסד בפיהם במהלך המשחק שמונע חבלה בשיניים ממרפק לא רצויה לפנים וכך גם במשחקי ספורט אחרים הכללים מגע פיזי.

הסיכון לחבלות שיניים עולה פלאים במהלך פעילות גופנית היכולה לכלול מגע עם אחרים או נפילה. אביזר קטן, קל, גמיש ונוח מספק שכבת הגנה איתנה לשיניים, והופך את הפעילות הספורטיבית להרבה יותר בטוחה.

מחקרים מראים כי חלק ניכר מהפגיעות בשיניים, הוא תוצאה של פעילות ספורטיבית. מחקר שנעשה במחלקה לרפואת שיניים קהילתית בפקולטה לרפואת שיניים של הדסה עין כרם והאוניברסיטה העברית, העלה כי כ-30% מהילדים נחבלים בשיניהם במהלך משחק או חוג. גם אצל מבוגרים, מדובר באחוזים דומים, העולים בהתמדה עם הצמיחה הגוברת של כמות העוסקים בספורט ובעיקר במשחקי כדור וברכיבת אופניים.

סד הגנה לספורט

מהן הפגיעות הספורטיביות בפה ובשיניים?

 • פגיעות "ספורטיביות" בשיניים, עלולות להסתיים בכאב ובנפיחות מקומית שידרשו מעקב.
 • שיניים שספגו חבטה, ועם הזמן מאבדות מהחיות שלהן עלולות להזדקק לטיפול שורש.
 • תזוזת שיניים מהמקום שלהן עד למצב שבו הן נעקרו לחלוטין ממקומן.
 • שברים בשיניים.
 • שטפי דם.
 • חתכים בשפתיים חניכיים ובלשון.

לצד הפגיעות האלה, צריך לזכור שחבלה משמעותית יכולה לגרום למי שספג אותה להימנע מהעיסוק בספורט לפרק זמן ארוך, מה שמביא לעוגמת נפש, לצד הכאבים מהפגיעה. מדובר בחוויה לא נעימה, אבל בכזו שאפשר לפתור ברוב המקרים ואפילו בקלות.

הכירו: סד ספורט להגנה לשיניים

הפעולה הטובה ביותר כדי לשמור על שלמות הפה והשיניים היא כמו במקרים רבים – המניעה. בחו"ל, נהוג כבר שנים רבות לצייד את העוסקים בספורט בכל הגילאים, בסדי מגן לשיניים. מדובר בגרסה עדינה יותר של הסדים המגנים על מתאגרפים.

אפילו את כוכבי ה-NBA ניתן לראות כשהם משחקים וסד מגן בפיהם. בארץ, למרבה הצער, המודעות לסדי הגנה לשיניים עדיין אינה מספקת וחבל שכך. שימוש בסד, מונע את הפגיעות בשיניים באחוזים גבוהים מהמקרים. כלומר: אלפים בארץ היו יכולים היו להימנע מפגיעה בשיניים שלהם אם היו פשוט משתמשים בסד. ספורטאים שמתאמצים במהלך פעילות ספורטיבית ממושכת, עוברים תהליך של מאמץ והידוק השיניים.

סד ספורט – איך זה עובד?

מדובר על אביזר קטן וקל, גאוני וגמיש שמעניק שכבת הגנה חזקה לשיניים. הוא עשוי מפלסטיק גמיש למחצה, ומגיע בצבע שקוף או ללא צבע. אם תרצו ניתן להזמין סד בצבעים שונים, למשל בצבעי הקבוצה האהודה. הסד נצמד לשיניים העליונות, הוא כמעט אינו מורגש ואינו מפריע להתנהלות התקינה או לבליעת רוק.

למרות הגמישות שלו, הוא עשוי מחומר חזק ועמיד שגורם לכך שאם הפה או השיניים סופגים מכה, העוצמה שלה מתפזרת על פני כל השיניים וכך הוא מונע פגיעה חמורה בשן אחת או שתיים. במקרים בהם החבלה חמורה, גם אם ייגרם נזק, הוא יהיה נזק קל יותר מאשר ללא הגנת הסד.

איך מתאימים את הסד לפה?

זהו הליך פשוט שמבצעים בשתי פגישות אצל רופא השיניים: בראשונה, הרופא מודד את מבנה הפה ולוקח "מטבע" (מלשון הטבעה) או מידה כדי ליצור תבנית מדויקת של הפה, ומעביר אותו לטכנאי השיניים שמייצר עם הנתונים האלה את הסד האישי.

בפגישה הבאה הרופא מעניק את הסד למטופל, עם הנחיות איך שומרים על הסד ועל היגיינת הפה. כעת הכל מוכן לשימוש.

סד עליון מגן בדרך כלל גם על השיניים התחתונות בגלל המנח הבולט שבו נמצאות השיניים העליונות. במקרים בהם הלסת התחתונה בולטת או גם השיניים התחתונות מצויות במיקום העלול להיפגע, הרופא ישקול אפשרות להתאים סד שיגן גם על השיניים התחתונות. במקרה זה, מדובר בסד שמרכיבים על השיניים העליונות בלבד, אך נוספת לו מעין "שלוחה" שמאפשרת הגנה על המשנן התחתון.

כדי ליצור את ההתאמה הטובה והיעילה ביותר חשוב שההליך יתבצע על-ידי רופא השיניים מיומן ומנוסה שיוכל להחליט על מבנה הסד ויקפיד שיהיה נוח וקל לשימוש.

לכמה זמן מחזיק סד הספורט?

לאחר שיצא ממרפאת השיניים, הסד יכול להחזיק מעמד לאורך שנים, בעיקר אם שומרים עליו נקי ולפי ההנחיות, חשוב להקפיד לא ללעוס או לנשוך אותו. יש לבוא עם הסד לבדיקה אצל רופא השיניים מעת לעת בעיקר במקרים בהם המטופל שוחק שיניים, כדי לוודא שהסד עדיין תקין.

ניתן גם לייצר סד מיוחד שבנוסף להגנה מאפשר הידוק של הלסתות ללא פגיעה במשנן, תוך שמירה על מעבר אוויר גם דרך הפה. נמצא שהידוק לסתות בצורה כזאת מאפשר לספורטאי לשפר את הביצועים בזמן מאמץ ולהגיע לרמה גבוה יותר של יכולות.

סד ספורט לילדים

כמו אצל המבוגרים – כך גם אצל הילדים, חשוב לדעת שסד שיניים הוא חובה ולא פריבילגיה. שבירת שיניים בגילים צעירים היא חוויה לא נעימה שמחייבת התעסקות בתותבות זמניות, בכתרים, בשתלים ובטיפולים לאורך שנים ועשויה להשפיע על כל מהלך החיים.

במקרים בהם צמחו לילד השיניים הקבועות, לשימוש בסד חשיבות כפולה – בתקופה שבה מתחלפות השיניים, נראים רוב הילדים כמי שצימחו "שיני ארנבת", הפרצוף עדיין קטן והשיניים בולטות. נפילה קלה מסקייטבורד, קורקינט רגיל או ממונע, מרפק לפנים בעת משחק או מאופניים – והשיניים עלולות להיפגע.

לכן כשהורים מגיעים עם הילד לבדיקה שגרתית אצל רופא השיניים, מומלץ שיאפשרו לרופא להסביר לילד את הנקודה הזו. הרופא ישתמש בידע המקצועי שלו וירחיב עד כמה הפגיעה עלולה להיות מסוכנת ולא נעימה. אפשר להראות לילד תמונה של אחד מאותם כוכבי ה-NBA עם סד מגן בפה ויש סיכוי טוב שזה יעזור. התאמה מדויקת על ידי רופא השיניים תאפשר להשתמש בסד תוך כדי שנות הצמיחה והגדילה וגם במהלך טיפול ליישור שיניים.

ולבסוף, חשוב להגיע עם הסד לבדיקה אחת למספר חודשים בהתאם להמלצת הרופא, שכן בתקופת הצמיחה, הפה משתנה וחשוב לוודא שהסד לא גורם לעיקום שיניים ושהוא עדיין מתאים לילדים.

ולסיום עוד יתרון נוסף, "על הדרך" – הסד לא מציע רק מניעה והגנה, אלא מביא לקיבוע נוסף בתום טיפול ליישור שיניים או למי שהתמזל והשיניים שלו ישרות וכל שהוא נזקק לו הוא שמירה על מנח השיניים בדומה ל"פלטה".

סד דנטלי לשיפור הישגים בספורט

הידוק שרירי הלסת בזמן מאמץ מסייע במניעת עייפות ובשיפור הביצועים הספורטיביים. כדי לשפר את ההישגים הספורטיביים ניתן לעשות שימוש בסד דנטלי, המגן על השיניים מפני שחיקה בעת הידוק הלסתות ושומר על מעברי אוויר תקינים בפה.

מחקרים מוכיחים כי בעת מתח או מאמץ פיזי, כמו גם מאמץ ספורטיבי, נוטה האדם להדק את שרירי הלסת. הידוק הלסתות בניסיון לשפר את תגובת הגוף למאמץ מסייע במניעת עייפות השרירים ותוך כדי כך מעלה את ההישגים. אולם בד בבד, עלול הידוק השיניים לאורך שנים להביא לשחיקתן, לגרום פגיעה במשנן ולכאבי שרירים ומפרקים בפנים.

קצת היסטוריה
לאורך אלפי שנים, מתואר כיצד אנשים שעברו טראומות או מאמץ מיוחד, נשכו את שפתיהם כחלק מההתמודדות עם מאמץ. "Biting the bullet", או "לנשוך את הקליע", הוא מושג מוכר באנגלית המתאר התגברות על מאמץ למעשה מושג זה נולד כאשר תיאר כיצד נהגו חיילים בשדה הקרב לנשוך כדורי עופרת בזמן הטיפול הרפואי בהם, שנעשה ללא חומרי הרדמה.

גם על החיילים הרומאים הוזכר כי נשכו רצועות עור בזמן קרב וגם נשים שילדו לאורך המאות הקודמות, נשכו עצם כלשהו ולא רק על מנת לסבול בשקט אלא כי הנשיכה הגבירה את התפקוד, העצימה את הריכוז והקלה על הכאב הפיזי.

מדוע וכיצד זה קורה? מצבי דחק, המתרחשים בעקבות מאמץ או טראומה לגוף, גורמים לשחרור הורמונים למחזור הדם – אדרנלין, המגביר את לחץ הדם ואת פעימות הלב ומכין את השרירים לפעולה, וקורטיזול, המגביר את שחרור הסוכרים לדם כדי לאפשר לגוף לעמוד במצב של מוכנות לפעילות.

אלא שמצב מתמשך של מתח ודחק, מביא להפחתת החמצן בגוף וליצירת חומצה לקטית (חומצת חלב) שגוררת עייפות של השרירים והתכווצויות.

כאן נכנסת לתמונה פעולת הידוק השיניים, הנעשית באופן טבעי, ומפחיתה את שחרור הקורטיזול ואת החומצה הלקטית בשרירים, מאפשרת את המשך שריפת החמצן, ומתוך כך מסייעת בשחרור מבוקר של כוח מהשריר ובהורדת קצב פעימות הלב.

התוצאה: שיפור הפעילות האירובית ללא מתח, אפשרות להמשיך ולתפקד היטב גם בעת מאמץ ואף התאוששות מהירה ללא כיווצי שרירים לאחר אימון גופני או מתח פיזי.

סד דנטלי לשיפור הישגים
ספורטאים שמתאמצים במהלך פעילות ספורטיבית ממושכת, עוברים בדיוק את אותו תהליך של מאמץ והידוק השיניים. כיוון שמדובר בפעולה שמיטיבה עם היכולות ומעודדת הישגים, פותח עבור אותם ספורטאים, סד סיליקון מותאם אישית, המאפשר להם להדק את השיניים בעת מאמץ ובו-זמנית מגן על הלסתות ועל-ידי כך מאפשר להגיע להישגים גבוהים בספורט ובכלל, מבלי לגרום לכאבי שרירים באזור הפנים ומבלי לשחוק או לשבור את השיניים.

תכנון הסד מבוסס על הגנה מיטבית של השיניים לא רק כלפי חוץ ועל כן הוא מורכב הן על השיניים העליונות והן על התחתונות וחלקו העליון רחב על מנת להגן על המשטח הרחב של השיניים, למניעת שחיקה.

בנוסף לאלה, שומר הסד הדנטלי על מעבר אוויר פתוח בין השיניים הקדמיות, מה שמאפשר למשתמש להמשיך ולנשום נשימת פה רגילה ושריפת חמצן טובה (פעילות אירובית). סד דנטלי מאפשר הידוק שיניים והתערבות בפעילות ההורמונלית של הגוף, האופיינית למצבי דחק, מבלי לגרום לנזק למערכת הלעיסה כולה.

בסיכומו של דבר: הידוק השיניים הוא "פטנט" הקיים כבר אלפי שנים. סד דנטלי, שנחשב להמצאה חדשה יחסית, משתמש בפטנט העתיק הזה ורק מדייק אותו כך, שניתן יהיה לשמור על השיניים ולנשום טוב יותר באמצעותו.

בארצות הברית משתמשים בסד ספורטאים תחרותיים כמו שחקני פוטבול, והעוסקים בספורט אינטנסיבי אחר, ומחקרים שנעשו מוכיחים את יתרונותיו אל מול סד ספורטיבי "רגיל" שמאפשר אך ורק הגנה על המשנן מפני שבר.

רשת מרפאות כללית סמייל היא הראשונה להכניס למרפאותיה סד דנטלי לשיפור יכולות בספורט והסד הדנטלי מותאם באופן אישי ומדויק לכל מטופל ומטופלת. בניגוד למוצרי מדף אחרים מסוג דומה, הסד הדנטלי מותאם אישית על-ידי רופא השיניים וכשהמידה מיטבית ומדויקת – ההגנה על השניים איכותית וטובה יותר.

איך פונים לטיפול?

באתר: מזמינים תור אצל רופא השיניים באתר או באפליקציית כללית

בוואטסאפ: לוואטסאפ עם נציג

בטלפון: חפשו מרפאת כללית סמייל לפי אזור או סוג טיפול שמעניין אתכם

ד"ר חגי סלוצקי הוא הרופא הראשי של רשת כללית סמייל
פרופ' אפרים וינוקור הוא אחראי על תחומי כאבי פנים, הפרעות במנגנון הלעיסה והפרעות שינה דנטלית ברשת מרפאות כללית סמייל