"כתרים חרוטים" או "כתרים מונוליטיים": הנחיות ומידע על הטיפול בכללית סמייל

אסתטי

כתר או גשר על גבי השיניים מטרתם לשחזור את השן למצבה הראשוני כפי שהיא בקעה לחלל הפה ולייצר אפשרות נוחה לאכול וכמובן את האפשרות לחייך בפה מלא. טכנולוגיה חדשה מאפשרת לייצר את הכתר כיחידה אחת באמצעות תוכנת מחשב. היתרון – התוצאה עמידה בהרבה ולא ניתן לראות את השתקפות המתכת בשולי שיקום השן

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

הטכנולוגיה בשירות החיוך המושלם

כשבוחנים את כלל טיפולי השיניים, עולה כי טיפול משקם או אסתטי להשלמת שיניים, שנפגעו ממכה או מעששת, או שנשברו, נחבלו או נעקרו מכל סיבה הוא טיפול נפוץ מאוד. השיקום בעזרת כתרים וגשרים יכול לעשות על גבי שיניים או על גבי שתלים (במקום שיניים שנעקרו). פעם הכתרים נעשו מזהב, שלעיתים עבר ציפוי פלסטי בצבע השן לצורך אסתטי בצד החיצוני הפונה לשפתיים או ללחי.

לאחר מכן עברו בעולם רפואת השיניים לכתרים שבסיסם מתכת ועל גביהם ציפוי חרסינה כפתרון אסתטי יותר. במרוצת השנים והתקדמות הטכנולוגיה עברו להכין את החלק המתכתי בעזרת הדפסת לייזר.

לעיתים מייצרים את הכתרים גם מתחליף מתכת הקרוי זירקוניה. זירקוניה היא חומר טבעי שדומה למתכת בחוזקתו אך אינו מכיל מתכת. ברפואת שיניים זירקוניה משמשת כתחליף טבעי למתכת, והיא מגיעה בצבעים שקוף או לבן (אם עברה תהליך עם חמצן והפכה לזירקוניה-אוקסיד). אנחנו משתמשים בזירקוניה לייצור כתרים וגשרים בשיניים בעלי מראה אסתטי יותר. הם אינם נדרשים לבסיס מתכת כדי שיהיו מספיק חזקים לעמוד בכוחות בפה.

באזורים אחוריים של השיניים הכתר יכול להיות כולו עשוי זירקוניה ואז הוא זוכה נכנס לקטגוריה של כתר מונוליטי (העשוי כולו חומר אחד) באזורים שנדרשת אסתטיקה גבוהה מאוד ניתן לייצר בסיס זירקוניה ואותו לצפות בחרסינה רגילה ואז זהו כתר זירקוניה מאוחה לחרסינה.

כיום אנו בראשיתו של העידן החדש בעולם הכתרים האסתטיים וזאת באמצעות תכנון היצירה באופן ממוחשב ובעזרת כרסום מונחה תוכנת מחשב בחומרים קרמיים חדשניים. התהליך הזה מאפשר לייצר מראה אסתטי וחלק בצבע אחיד העשוי יחידה אחת מה שמקנה לה גם עמידות גדולה יותר.

טכנולוגיית חריטת שחזורי שן

מהם היתרונות של כתר חרוט?

היתרון של הכתר החרוט בטכנולוגיה החדשה בא לידי ביטוי בשני היבטים מרכזיים:

  1. עמידות משופרת מפני שברים בציפוי החרסינה לעומת כתר שנבנה על גבי מתכת.
  2. העובדה כי הכתר נבנה כיחידה אחת מבטלת את האפרוריות של שולי המתכת הנשקפת באזור החניכיים שאפיינו את הכתרים בטכנולוגיה הקודמת.

איך מתבצע הטיפול "כתרים חרוטים" או "כתרים מונוליטיים"?

תחילה חשוב לציין כי מדובר בתהליך, התאמת והרכבת הכתר דורשת מספר מפגשים אצל רופא השיניים – תחילה כדי לקחת מידות ולראות איזה כתר בדיוק צריך, אחר כך  יש לבנות את הכתר ולסוף להרכיב אותו במקום הנכון ולוודא כי המטופל זוכה לחיוך המושלם.

הטיפול עצמו אינו שונה מהטיפול הרגיל של התאמת והרכבת כתרים וגשרים: אם מדובר בשיקום, משמע שן שבורה למשל, רופא השיניים יכין את השן וייקח מידות של השן המושחזת או של השתלים בעזרת חומרי סיליקון או בסריקה ממוחשבת של המצב בפה.

את התוצר של הסריקה או המידות נשלח לטכנאי השיניים וההבדל הוא רק בהנחיות לטכנאי עם פירוט של איזה סוג שיקום הוא נדרש לבצע.

כיצד מבצעים סריקה אינטרה-אוראלית דיגיטלית – המדריך המלא

הרדמה

אם מדובר בשיקום על גבי שיניים לאחר טיפול שורש או על גבי שתלים אין בדרך כלל צורך בהרדמה.

אם מדובר בשיניים ללא טיפול שורש, אז הטיפול מתבצע בעזרת אלחוש מקומי כמקובל ברפואת שיניים.

למידע נוסף על הרדמה בטיפולי שיניים למבוגרים

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

אילו הכנות עושים לטיפול?

מכיוון שמדובר בטיפול שיניים אסתטי הוא אינו דורש הכנות מחמירות, אלו הדגשים החשובים לפני טיפול כתר חרוט או מונליט:

אוכל/צום: אין צורך בשינוי הרגלים בזמן טיפול.

תרופות: אין צורך לשנות ממשטר התרופות הרגיל, אם קיים, אך יש לעדכן את רופא השיניים אם אתם נוטלים תרופה כלשהי.

טיפולים קודמים: אין צורך בטיפול מקדים.

איך מתגברים על החשש מהטיפול?

טיפולים לשיקום הפה אינם צריכים לעורר חשש אלא להיפך הם משפרים את המרפאה והיכולת לאכול של המטופלים ובכך משפרים את איכות החיים שלהם. במקרה של חשש משמעותי מטיפולי שיניים, כדאי מאוד לשתף בכך את צוות המרפאה שימצא ביחד איתכם דרכים להתגבר על הפחד ולעבור על הטיפול בצורה נעימה ורגועה יותר.

איך להתגבר על דנטופוביה – פחד מרופא השיניים?

צילומים

מטופלים שמתחילים טיפול שיקומי נדרשים לרוב לצילום רנטגן לבדיקת מצב השיניים המלא, ואם השיקום כולל גם שתלים להשלמת שיניים חסרות אז נדרש גם לבצע צילום שנקרא CBCT, הכל נעשה במכוני דימות ייעודיים לרפואת שיניים.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית, ניתן לשלוח להודעת ווטסאפ למוקד שלנו וניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

כתרים חרוטים

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

מהן ההנחיות לאחר הטיפול?

מדובר כאמור בטיפול של כמה מפגשים. לאחר הרכבת הכתר צריך לברר עם הרופא האם הוא הודבק בדבק קבוע או זמני והאם צריך לשוב להדבקה קבועה, ולא פחות חשוב – מתי להגיע לביקורת לאחר מסירת השיקום.

אם לאחר מסירת השיקום יש תחושות של כאב או חוסר נוחות או לפעמים הרגשה של מגע ראשוני לא נוח על גבי הכתר החדש צריך לחזור לרופא השיניים המטפל שיכול בקלות לאזן את היצירה השיקומית ולהביא לנוחות מושלמת.

האם מותר לאכול לאחר הרכבת הכתר החרוט?

ניתן לאכול כרגיל, אין צורך בשינוי תזונה לאחר הטיפול.

צחצוח שיניים

יש להקפיד לצחצח היטב ואם נמסר כתר שבו השיניים מחוברות זו לזו יש לפנות לרופא השיניים שטיפל בכם ולקבל הנחיה ממנו או מהשיננית כיצד לנקות בין השיניים המחוברות.

התמודדות עם כאב אחרי הטיפולים

לא מדובר בטיפול כואב, ולכן אין צפי לכאבים לאחר הטיפול.

תרופות אחרי הטיפול

אין צורך בשום שינוי בתרופות אחרי הטיפול.

פעילות גופנית אחרי הטיפול

אפשר לחזור מיידית לפעילות גופנית

מהן תופעות הלוואי?

אין לטיפול כל תופעות לוואי.

אלו סיבוכים עלולים להיות ולמי פונים?

לא צפויים כל סיבוכים מיוחדים.

אם אתם חשים חוסר נוחות או דימום מהחניכיים סביב הכתרים יש לחזור לרופא המטפל.

האם יש צורך בביקור נוסף?

יש צורך להגיע לביקורים שגרתיים: פעם בשנה אצל רופא השיניים ופעם בחצי שנה אצל שיננית.

איך אפשר לשמור על תוצאות הטיפול באופן הטוב ביותר?

טיפול מניעה ושמירה על התוצאות יש לבצע אצל השיננית בביקורת הקבועה שלכם, אחת לחצי שנה או שלושה חודשים ובביקורות השנתית אצל רופא השיניים.

מידע נוסף

מידע נוסף

כתרים הנעשים בכרסום או חריטה ממוחשבת מחומרים קרמיים ייעודיים וללא כל בסיס מתכת הופכים להיות יותר ויתר הסטנדרט הטיפולי המקובל בעולם המערבי וזאת בזכות האסתטיות המשופרת של השיקום (כתר או גשר), הדיוק שנוצר כתוצאה מתכנון ממוחשב וביצוע במכונות כרסום אוטומטיות מונחות מחשב והעמידות בכל השחיקה והשימוש שלהם לאורך שנים.

כמה עולה הטיפול?

הטיפול כרוך בתשלום, אך לקוחות כללית פלטינום זכאים להנחה הקבועה עבור טיפול בכתרים.

מידע נוסף בנושא

צפו בסרטון: שתל עם כתר בהברגה

צפו בסרטון: שתל עם כתר בהדבקה

צפו בסרטון: מהו טיפול גשר לשיניים?

כתבות נוספות:

calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן