יישור שיניים

אסתטי

יישור שיניים אמנם נתפס כתהליך שאפשר לבצע רק בתקופת הנעורים, אך כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה ושיטות חדשניות בתחום – אפשר לבצע אותו בכל גיל. אז אילו שיטות קיימות ליישור השיניים ומה חשוב לדעת לפני שמתחילים?

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

מהו טיפול יישור שיניים?

יישור שיניים הוא לא רק טיפול אסתטי. אנשים עם שיניים שאינן מיושרות סובלים לא פעם גם מקשיים בלעיסה שעשויים להשפיע על ספיגת החומרים המזינים מהמזון, כאבים בפרקי לסתות בגלל סגירה לא טובה של הלסתות, מבעיות בדיבור וכן ממבוכה ופגיעה בביטחון העצמי.

כיום יש מגוון רחב של כלים שעשויים לפתור את הבעיה הזאת ולהשיב את החיוך הבריא והאסתטי לפנים. זהו תהליך ארוך, שצפוי להימשך חודשים ואפילו שנים. הסיבה לכך היא שהיישור מבוצע בצורה הדרגתית ואיטית מאוד, כדי לא לפגוע בשיניים.

לאורך כל הדרך, חשוב מאוד להגיע לביקורות תקופתיות אצל האורתודנט כדי שיבחן את ההתקדמות ויבצע התאמות באביזרי היישור כדי להשיג תוצאות מיטביות.

איך מטפלים?

את הטיפול עצמו מבצעים באמצעות התאמת המכשור הספציפי ליישור לשיניים, אשר מפעיל כוח עדין ומתמשך כדי להשפיע על המיקום שלהן. ייתכן כי הטיפול ישלב כמה אביזרי יישור מסוגים שונים על מנת להשיג יעילות מרבית. התקנת אביזרי היישור אינה כואבת ולכן לא מחייבת היערכות מיוחדת מצד המטופל.

הרדמה בטיפולי יישור שיניים

התקנת מכשירי היישור בחלל הפה אינה כואבת ולכן אין צורך בהרדמה לפני שמבצעים אותה.

מהם הסוגים השונים של המכשור שבו משתמשים ליישור שיניים?

כיום יש מגוון רחב של אביזרים המשמשים ליישור השיניים. אלו הטיפולים המוכרים ביותר שכדאי להכיר:

יישור שיניים באמצעות סמכים ("גשר") – זוהי השיטה המוכרת ביותר ליישור השיניים והיא מבוצעת באמצעות סמכים המכונים גם "גשר" או "קוביות". הסמכים מקושרים זה לזה על ידי חוט אורתודונטי המקובע לסמכים בעזרת גומיות. הגומיות מוחלפות בכל פגישה במרפאה ואילו החוטים מוחלפים בהתאם לשיקול דעתו של האורתודונט. בכך ניתן להפעיל לחץ מתון ומתמשך על השיניים, לחץ אשר עם הזמן מוביל לשינוי המנח שלהן.

כיום ניתן להתקין גם סמכים קרמיים לבנים או סמכים שקופים, שנחשבים פחות בולטים לעין. סמכים ייחודיים אלו מין הסתם כרוכים גם בעלות גבוהה יותר.

יישור שיניים

יישור שיניים באמצעות קשתיות נשלפות ("פלטה שקופה") – קשתית, או בכינויה המוכר יותר "פלטה שקופה", מאפשרת הפעלת לחץ מתון ומתמשך על כל השיניים כדי לשנות את המנח שלהן. הקשתיות השקופות עשויות מחומר תרמו-פלסטי ומוחלפות בכל כמה שבועות, בהתאם למצב השיניים והתקדמות הטיפול. הקשתית יכולה להישלף בקלות, מה שמאפשר אכילה נוחה יותר וגם ניקוי קל ויסודי.

הקשתיות השקופות מיוצרות בעזרת תוכנה ממוחשבת עם רמת דיוק גבוהה ביותר, בהתאם למבנה הפה והשיניים של כל מטופל. הן יוצרות תזוזה מחושבת מראש של השיניים באופן הדרגתי ובטוח, עד לקבלת התוצאה הרצויה.

כדי להגיע ליעילות מירבית, יש להרכיב את הקשתיות השקופות במשך רוב שעות היממה (22 שעות), בהתאם להוראות הרופא.

ד"ר יואב מזור, מומחה לאורתודונטיה (יישור שיניים) בכללית סמייל

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

אלו הכנות עושים לטיפול?

לפני שמתחילים חשוב לציין כי יישור שיניים הוא למעשה תהליך ולא טיפול בודד. כדי לצאת מחויכים בסוף התהליך הזה חשוב להבין מה כולל הטיפול ולהיערך אליו בצורה נכונה. כאן תוכלו למצוא את כל המידע וההכנות הנדרשות לפני טיפול יישור שיניים בכללית סמייל.

האם צריך לצום לפני יישור שיניים? מותר לאכול?

לפני התקנת מכשירים ליישור שיניים אין צורך להיות בצום או לשנות את התזונה. עם זאת, מומלץ לצחצח את השיניים היטב ולנקות את שאר חלל הפה לפני שמגיעים למרפאה.

תרופות

אין צורך להפסיק ליטול תרופות קבועות לפני הטיפול או בזמן תהליך היישור, אלא אם קיבלתם הנחייה מיוחדת מהאורתודנט.

איך מתגברים על החשש מטיפול יישור שיניים?

טיפול ליישור השיניים אינו כרוך בכאבים חריגים ולכן ניתן לבצע אותו ללא חשש. אם בכל זאת אתם או ילדיכם חוששים מהטיפול או מהיבטים מסוימים בתהליך – יש לשתף בכך את הרופא שישמח לסייע להתגבר על החשש.
איך להתגבר על דנטופוביה – פחד מרופא השיניים?

צילומים

כדי לבנות את תכנית הטיפול המתאימה ולבחור את אביזרי היישור היעילים ביותר, הרופא יבצע סדרה של צילומים במטרה להכיר בצורה מעמיקה ויסודית יותר את מאפייני המטופל.

הצילומים יכולים לכלול בדרך כלל צילומי רנטגן, לרבות:

 • צילום פנורמי לשיקוף השיניים והלסתות
 • צילום צפלומטרי (פנים)
 • ותמונות פוטוגרפיות של הפנים והשיניים
 • במקרים חריגים תתבקשו לעשות צילום CT הנותן מידע ייחודי נדרש לגיבוש האבחנה.

ייתכן כי יבוצעו צילומים נוספים במידת הצורך כדי לשפר עוד יותר את הדיוק בתהליך. לעיתים, במהלך הטיפול תתבקשו לבצע צילומי מעקב שונים כדי לוודא שהטיפול מתקדם כנדרש.

טיפולים קודמים

ברשת כללית סמייל, האורתודנט מקבל גישה מלאה לתיק הרפואי של המטופלים המבוטחים בכללית. בנוסף, הוא עורך תשאול מקיף לבירור המצב הרפואי של המטופל. זה גם הזמן לעדכן על כל דבר שעשוי להיות רלוונטי לטיפול – לרבות מחלות ומצבים רפואיים חריגים, הרגלי ההיגיינה הדנטלית, תרופות קבועות, שינויים במצב הרפואי בשנים האחרונות וכל דבר אחר שעשוי לשפוך אור נוסף על המצב.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

שימו לב: ההנחיות לאחר הטיפול מתחלקות להנחיות במהלך סדרת הטיפולים והנחיות בתום התהליך.

להנחיות בתום סדרת הטיפולים יש לגלול למטה, מתחת לתמונה לקראת סוף העמוד.

מהן ההנחיות במהלך סדרת הטיפולים ליישור שיניים?

מידת היעילות של טיפול יישור שיניים תלויה במידה רבה ברצינות של המטופל וביכולת שלו לשיתוף פעולה עם הטיפול ולעקוב אחר ההנחיות בצורה מלאה ומדויקת. ההנחיות יינתנו באופן אישי על ידי הרופא המטפל והן תלויות בסוג הטיפול ובגורמים רבים נוספים. אולם יש בכל זאת כמה הנחיות כלליות שכדאי לזכור בתהליך:

האם מותר לאכול?

אם נעשה שימוש בקשתיות שקופות בטיפול היישור, אין מניעה לאכול כל עוד מסירים אותן לפני כל ארוחה.

אם היישור נעשה באמצעות סמכים, נגיסה במוצרי מזון קשים עלולה לגרום לניתוק הסמכים מהשיניים ואף לשבירתם. לכן, צריך לאכול בזהירות תפוחים, גזר, תירס, אגס, ואת החלק הקשה של הלחם או הפיצה.

אכלתם חטיפים או דברי מתיקה? חשוב לצחצח שיניים היטב מיד לאחר מכן. חשוב לדעת שנגיסות בקרח, אכילת עצמות, כסיסת ציפורניים ולעיסת מכשירי כתיבה יכולות לגרום לשברים וניתוקים חוזרים של הסמכים.

צחצוח שיניים

צחצוח שיניים נחשב חיוני ביותר בכל זמן, ובטח בזמן תהליך היישור. ההקפדה על היגיינה דנטלית לכל אורך התהליך תשפיע מאוד על התוצאות שלו.

אם משתמשים בקשתיות, חשוב להסיר אותן ולנקות אותן היטב לפחות פעמיים ביום.

אם משתמשים בסמכים, חשוב לנקות ביסודיות גם אותם וגם את שאר חלל הפה על פי הנחיות מדויקות שיינתנו במרפאה.

חשוב להבין שבזמן טיפול היישור יש סיכון מוגבר למחלות חניכיים. לכן חשוב להקפיד על ניקוי יסודי של השיניים באופן עצמי וכן להקפיד על טיפול תקופתי אצל השיננית כל שישה חודשים או יותר בהתאם להנחיות.

התמודדות עם כאב אחרי הטיפולים

טיפול היישור אינו כרוך בכאבים, אם כי ייתכן שהוא יגרום ללחץ על השיניים שיקשה על האכילה. הלחץ בדרך כלל חולף כמה ימים לאחר התקנת הסמכים, עם תחילת השימוש בקשתיות הנשלפות או לאחר שינויים שמבצע האורתודנט באביזרי היישור. אם הבעיה מקשה מאוד על התפקוד, יש להיוועץ עם צוות המרפאה לקבלת הנחיות להתמודדות עם המצב החדש.

נטילת תרופות אחרי הטיפול

אין צורך ליטול תרופות מסוימות או להפסיק ליטול תרופות קבועות בזמן יישור השיניים.

פעילות גופנית אחרי הטיפול

אין מניעה לבצע פעילות גופנית בזמן יישור השיניים.

מהן תופעות הלוואי לטיפולי יישור שיניים?

תופעות הלוואי השכיחות במהלך טיפול יישור שיניים כוללות רגישות בשיניים, וכן כאב בעוצמה משתנה ולמשך פרקי זמן אשר משתנים בין מטופל למטופל. לרוב מדובר בתופעה שנמשכת ימים בודדים לאחר התקנת הסמכים והקשתיות, או לאחר שינויים שנעשים בהם מדי פעם בפעם. במקרים קיצוניים, ניתן להשתמש בתרופה לשיכוך כאבים בהתאם להמלצת הרופא.

אילו סיבוכים עלולים להיות ולמי פונים?

 • נזקים מהמכשור האורתודנטי – כשנעשה שימוש לקוי במכשור האורתודנטי, הוא עלול לגרום לפציעות ונזקים לרקמות החניכיים הסמוכות.
 • פציעות ובליעת סמכים – לעתים עלולים להיפצע מהסמכים, או לבלוע בטעות את אחד מהם. בליעת הסמכים אינה מסוכנת ואין להילחץ מזה. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם המרפאה.
 • עששת ואובדן סידן מזגוגית השן – ניקוי לקוי של הסמכים המודבקים על השיניים עלול לגרום למחלות דנטליות. צחצוח נכון, במיוחד בשולי ה"גשר" וסביב הסמכים, יקטין את הסיכוי לנזקים לזגוגית השן – כגון עששת או שינויי צבע.
 • מחלות חניכיים – היגיינת פה לקויה עלולה לגרום לדלקת חניכיים המתבטאת בנפיחות בחניכיים ובדימומים במהלך צחצוח השיניים. במקרים חריגים, דלקת החניכיים עלולה לגרום לאובדן חלק מרקמת החניכיים, נסיגתה ואובדן העצם התומכת בשיניים או להיפך – נפיחות גדולה בחניכיים במקום. במקרים בהם השמירה על ההיגיינה על ידי המטופל אינה מספקת ולא נמצא פתרון למחלת החניכיים, יהיה צורך לשקול את הפסקת הטיפול האורתודנטי.
 • ספיגת שורשים – קיצור שורש השן זו תופעה נפוצה ביותר במהלך יישור שיניים, והיא מופיעה פעמים רבות גם ללא טיפול אורתודנטי. במקרה בו מערכת השיניים תקינה, מדובר בעניין שולי מבחינה רפואית, שאין לו השלכה כלשהי על בריאות השיניים. במקרים נדירים של ספיגת שורשים חמורה, תיתכן הפסקה של הטיפול האורתודנטי.
 • בעיות אנדודונטליות הקשורות לתעלות השורש – במקרים חריגים, העצב המגיע לשן עלול לאבד את החיות שלו. מצב כזה נובע ברוב המקרים מחבלה, גם אם אירעה לפני שנים רבות, או עקב מבנה אנטומי לא תקין. סוג כאב מסוים ושינוי צבע השן עלולים להצביע על כך, וייתכן שיהיה צורך בטיפול שורש.
 • אנקילוזיס – זהו מקרה של חיבור ישיר של השן לעצם הסובבת. לעיתים נדירות, השן מחוברת לעצם העוטפת אותה, ולכן לא ניתן להזיז אותה למקום הרצוי, ויש צורך במציאת טיפול חלופי.

האם יש צורך בביקור נוסף?

חשוב ביותר להגיע למרפאה במועדים שנקבעו לכל אורך תהליך יישור השיניים כדי שהרופא המומחה יוכל לעקוב אחר ההתקדמות ולבצע שינויים באביזרי היישור ולשפר את התוצאות.

איך אפשר לשמור על תוצאות הטיפול באופן הטוב ביותר?

לכל אורך התהליך, חשוב מאוד להקפיד על היגיינה דנטלית מצוינת. זה אומר לצחצח היטב את השיניים ואביזרי היישור, לשמור על ניקיון הקשתיות במידה ומשתמשים בהן וכן לשטוף את הפה עם תמיסות המכילות פלואוריד.

חשוב להגיע לניקוי יסודי של השיניים והסרת אבנית אצל שיננית בכל חצי שנה לפחות ולהימנע מאכילת מזונות קשים, דביקים או עתירי סוכרים.

חשוב לשים לב גם לסדקים, שברים או בעיות באביזרי היישור – ולפנות בהקדם לאורתודנט אם מבחינים בהם. בנוסף, יש להיות ערים לשינוים לא צפויים בפה, כמו כאבים חריגים, נפיחות או השפעה שלילית של היישור על מנח השיניים.

יישור שיניים

הנחיות בתום סדרת הטיפולים ליישור שיניים

השיניים ומערכת הלעיסה כולה, כמו איברים אחרים בגוף האדם, עוברים שינויים כל הזמן. גם תוצאות יישור השיניים יכולות להשתנות או לעבור רגרסיה (תמט). מטופלים שעוברים הליך יישור שיניים רוצים וצריכים לשמור על ההישגים לטווח הארוך – על פני שנים רבות.

שמירה על תוצאות הטיפול מבוססת בדרך כלל על קיבועים שאותם מדביק האורתודנט על חלקן הפנימי של השיניים הקדמיות ופלטה נשלפת אותה יש לשים בפה בהתאם להנחיות הרופא המטפל. חשוב לציין שאמצעי שמירה אלו דורשים תחזוקה וביקורת מתמדת.

כיצד ניתן לשמור בצורה הטובה ביותר על הקיבועים?

הקיבועים מודבקים על השיניים באמצעות דבק ייעודי. לעיתים עלול להיווצר נזק לקיבוע עקב מצבים מסוימים כמו נגיסה במזון קשיח שיכולה לגרום לשבר בדבק ולניתוק שלו. מומלץ תמיד להיזהר בנגיסת וחיתוך של מזון קשה כמו: גזר, פיצוחים וכדומה.

מתי יש להגיע לביקורת אצל האורתודנט?

לאחר סיום הטיפול ומסירת אמצעי השמירה על התוצאה יש להגיע לביקורות בתדירות הולכת ויורדת על פי הנחיות הרופא המטפל בהתאם לטיפול שבוצע.

ברוב המקרים הביקורת מתבצעות תחילה לאחר 3 חודשים, בהמשך לאחר 6 חודשים נוספים, ואז לאחר 9 חודשים נוספים. בתום שלוש הביקורות האלה ניתן לבצע את הביקורת אצל רופא השיניים, השיננית או להמשיך ולהגיע אחת לשנה לאורתודונט.

חשוב לציין שהביקורות לאחר תקופת האחריות כרוכה בתשלום.

מידע נוסף

מידע נוסף

כמה עולה הטיפול?

מחירו של טיפול יישור שיניים (למעשה מדובר בסדרת טיפולים) משתנה מאוד בהתאם לגילו של המטופל ובהתאם לכיסוי הביטוחי של כל מטופל. לקוחות כללית מושלם פלטינום ייהנו מההנחה הגבוהה ביותר בעבור הטיפול.

כתבות נוספות בנושא יישור שיניים

 1. יישור שיניים בילדים ונערים: תשובות לשאלות נפוצות
 2. על הקשר בין בריאות הפה להצלחה בלימודים
 3. יישור שיניים – מתי אפשר להתחיל ומה חשוב לדעת?

סרטוני יישור שיניים

צפו בסרטון: הדגמה מצולמת – יישור שיניים


צפו בסרטון: יישור שיניים – איך זה עובד בדיוק?


צפו בסרטון: מנשך שיניים לא תקין – מה עושים?


צפו בסרטון: גשר שקוף בכללית סמייל


צפו בסרטון: איך מתבצע יישור שיניים? צפו בכל התהליך


צפו בסרטון: מדוע חשוב לטפל בשיניים צפופות?


צפו בסרטון: הרחבת לסת עליונה


צפו בסרטון: קיבוע אחרי יישור שיניים


צפו בסרטון: פינוי מקום לשיניים קבועות


צפו בסרטון: שיניים בולטות – איך מטפלים?


צפו בסרטון: נשירה מוקדמת של שיני חלב – איך מטפלים?


צפו בסרטון: איך עובד הטיפול האורתודנטי?


צפו בסרטון: הרחבת קשת השיניים העליונה


צפו בסרטון: מציצת אצבע ושאר הרגלים שכדאי להיפטר מהם


צפו בסרטון: על חשיבות ניקוי גשר בשיניים


צפו בסרטון: מדוע חשוב לטפל ברווח בשיניים?


צפו בסרטון: יישור שיניים מסובבות


צפו בסרטון: לסת תחתונה אחורית


צפו בסרטון: רווח אנכי בין השיניים


צפו בסרטון: שן חסרה אצל ילדים


צפו בסרטון: מהו סגר שיניים ומדוע הוא חשוב לבריאות השיניים?


צפו בסרטון: מדוע שיניים צפופות עלולות לגרום לעששת?


צפו בסרטון: מנשך שיניים עמוק – שיניים תחתונות נוגעות בחך


צפו בסרטון: סגר צלבי קדמי בשיניים


צפו בסרטון: סגר צלבי אחורי בשיניים

calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן