כל מה שחשוב לדעת על השימוש בגז צחוק בטיפולי שיניים

סוגי הרדמה בטיפולי שיניים, הנחיות לטיפול

הילדים סובלים מחרדה לקראת טיפול השיניים שמתקרב? השימוש בגז צחוק הוא דרך מצוינת, בטוחה ויעילה להפחית את מפלס החרדה ולאפשר להם לעבור את הטיפול בצורה נעימה, רגועה ובטוחה הרבה יותר

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

מהו טיפול בגז צחוק?

גז צחוק (Nitrous oxide) הוא גז הנמצא בכמויות קטנות באוויר. זהו גז חלש ומעודן. שיטת השימוש בו במרפאות השיניים כוללת את שילובו עם חמצן בשיעור גבוה משיעור החמצן הנמצא באוויר, מה שהופך את השיטה לבטיחותית מאוד.

איך מטפלים?

גז הצחוק מועבר אל תוך הגוף באמצעות מסכה שמניחים על האף ומחוברת למכשיר ייעודי שמזרים אותו במינון מדויק שמווסת במהלך הטיפול בהתאם לתגובת המטופל.

יש לוודא שהילד אינו מנוזל ויכול לנשום דרך האף. אם הילד מצונן, יש להודיע על כך מראש.

בדקות הראשונות מוזרם לאפו של המטופל חמצן למשך כמה דקות, כדי שיוכל להתרגל לנשימה באמצעות המסכה. לאחר מכן, יתחיל לזרום לאפו גז צחוק בשילוב עם חמצן למשך הטיפול כולו. בסוף הטיפול יוזרם שוב חמצן בלבד כדי לסייע לגוף לסלק את שאריות הגז מתוכו.

ד"ר רולי ברקוביץ, מומחית לפדודונטיה (רפואת שיניים לילדים), מנהלת מרפאת כללית סמייל בבית חולים רפאל ואחראית תחום רפואת שיניים ילדים בכללית סמייל

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

אלו הכנות עושים לטיפול? 

אוכל/צום – יש להימנע מארוחה כבדה בשעות שלפני הטיפול על מנת למנוע בחילות והקאות בעקבות השימוש בגז צחוק. ניתן לתת לילד משקאות צלולים לפני הטיפול, אך חשוב להימנע ממוצרי חלב.

תרופות – לפני כל טיפול שיניים שהילד עובר, יש לדווח לרופא השיניים על כל תרופה, ויטמין או תוסף מזון שהוא נוטל באופן קבוע.

איך מתגברים על החשש מהטיפול?

מטופלים רבים חוששים מביקור אצל רופא השיניים ולמעשה זהו אחד הפחדים הנפוצים ביותר בעולם. תפקידו של גז הצחוק הוא בין היתר להרגיע ולהפחית חרדה במהלך הטיפול. לכן, גם ילדים שחוששים מהטיפול צפויים לקבל חוויה חיובית יותר בעקבות השימוש בו.

אם בכל זאת יש חשש משמעותי מהביקור במרפאת השיניים, ניתן לעדכן את הצוות הרפואי שיסייע בהפחתת הפחד, וכן לצפות בסרטון הזה שיעזור להגיע למרפאה רגועים יותר:

איך להתגבר על דנטופוביה – פחד מרופא השיניים?

טיפולים קודמים

חשוב לדווח לרופא מראש על כל מצב רפואי ייחודי של המטופל, ובכלל זה גם על מצבו הנפשי – כמו לדוגמה אם הוא תחת טיפול תרופתי פסיכיאטרי.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

מהן ההנחיות לאחר הטיפול בגז צחוק?

לאחר טיפול השיניים, הרופא יספק למטופל ולהורים הנחיות מדויקות באשר לאופן שבו צריך לפעול כדי לשמור על תוצאות הטיפול ולהימנע מפגיעה בבריאות או בבטיחות. הנה כמה דברים שכדאי לזכור בהקשר הזה:

  • האם מותר לאכול? מיד בתום הטיפול באמצעות גז צחוק ניתן לשתות מים ואף לאכול מזונות רכים שאין צורך בלעיסה שלהם – כמו מעדנים – אלא אם הרופא הנחה אחרת. חשוב להבין כי הנחיות לגבי אוכל ושתייה תלויות באופי טיפול השיניים שהילד עבר ולכן צוות המרפאה יספק הנחיות מדויקות.
  • צחצוח שיניים ההנחיות בהקשר הזה תלויות בטיפול השיניים שעבר הילד ולכן יימסרו להורים באופן פרטני.

מהן תופעות הלוואי לטיפול בגז צחוק?

השימוש בגז צחוק נחשב בטוח ביותר בטיפולי שיניים ויש לו מעט תופעות לוואי. אין לשימוש בגז השפעה מזיקה על הכבד, הכליות, הלב, הריאות או מערכת העצבים המרכזית.

בין 1% עד 10% מהמטופלים עלולים לסבול מבחילות והקאות בעקבות הטיפול, בשל ארוחה כבדה לפני הטיפול. כדי להימנע מכך, מומלץ לאכול ארוחה קלה כשעתיים ומעלה לפני הטיפול.

אלו סיבוכים עלולים להיות ולמי פונים?

שימוש בגז צחוק הוא בטיחותי ואינו כרוך בחשש לסיבוכים כלשהם. לא ידוע על רגישות כלשהי או אלרגיה לגז צחוק וניתן לעשות בו שימוש גם במקרים שבהם הילד סובל מאפילפסיה, ממחלת לב או מסוכרת.

האם יש צורך בביקור נוסף?

לאחר הטיפול, רופא השיניים יקבע אם יש צורך בביקור נוסף לצורך בקרה, מעקב או טיפולים נוספים. בכל מקרה, גם אם הרופא לא הנחה להגיע שוב למרפאה, מומלץ להגיע לסילוק אבן ומשקעים אצל שיננית ולביקור אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה.

איך אפשר לשמור על תוצאות הטיפול באופן הטוב ביותר?

בייחוד כאשר מדובר בילדים, יש חשיבות רבה להנחלת הרגלים חיוביים לשמירה על היגיינת הפה ולמניעת מחלות בחלל הפה בהווה ובעתיד. בהקשר הזה חשוב לוודא שהילדים מצחצחים שיניים לפחות פעמיים ביום, מנקים גם את האזורים שבין השיניים ומקפידים לבצע סילוק אבן אצל שיננית בכל חצי שנה.

מידע נוסף

מידע נוסף

כמה עולה הטיפול?
גז הצחוק כלול לרוב במחיר הטיפול שלשמו הוא נדרש, בין אם מדובר בעקירה, הליך כירורגי או כל טיפול אחר. השימוש בגז צחוק בטיפולי שיניים בילדים כלול בסל הבריאות, אך יש צורך בהשתתפות עצמית. טיפולי שיניים לילדים עד גיל 18 נכללים בסל הבריאות ניתנים לרוב ללא עלות או בהשתתפות עצמית כפי שנקבע בחוק. לפרטים נוספים על טיפולי שיניים חינם לילדים.

מידע נוסף בנושא

צפו בסרטון: איך לצחצח שיניים בצורה נכונה

כתבות נוספות:

calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן