שיניים ביום אחד – איך זה עובד?

השתלת שיניים הוא תהליך שיכול לארוך תקופה ממושכת, אך כיום ישנה אפשרות לבצע השתלה של שתלים בודדים ועליהם להניח את הכתרים ביום טיפול אחד. זה אולי נשמע קצר אך למעשה מדובר בתהליך מחייב שכדאי להבין לעומק

טיפולי שיקום הפה הם נושא חם ומדובר מאוד מאז נכנסה לתוקפה רפורמת הטיפולים המשמרים והמשקמים למבוגרים מגיל 75 ומעלה ובמסגרתה נכנסו טיפולים אלה לסל הבריאות. עם העלייה המבורכת בתוחלת החיים מגיעות גם תופעות אחרות כמו אובדן שיניים – כרבע מהישראלים בגיל 65 ומעלה סובלים מאובדן מלא של השיניים, ואחוז נכבד נוסף מתמודד עם אובדן חלקי של השיניים. הנתונים האלה נכונים גם למדינות מערביות אחרות.

ירידה באיכות החיים

אובדן השיניים פוגע בתפקוד הכללי, מקשה על פעולות כמו לעיסה ודיבור ומהווה מפגע אסתטי (לעיתים אפילו מפגע אסתטי חמור), וכל אלה יחד פוגעים גם בבריאות הפיזית וגם בביטחון ובדימוי העצמי. ברוב המקרים, אם זה מתאפשר מבחינה פיזית וכלכלית ימליצו רופאי השיניים על ביצוע של שיקום קבוע (כתרים) על גבי שתלים דנטליים. טיפולים אלה נחשבים אמינים ובעלי סיכויי הצלחה גבוהים בשל הטכנולוגיה המתפתחת ובשל הניסיון הטיפולי רב השנים.

המיידיות שמאפיינת את העידן שבו אנחנו חיים ("עידן האינסטנט"), הגיעה גם לטיפולי שיקום הפה, וכיום ניתן לבצע שיקום מלא ביום אחד – הטיפול זכה לשם המסחרי: Teeth in a day®. במסגרת שיקום זה מתקינים שתלים במקומות שונים בלסת ועל גבי השתלים שיניים תותבות נשלפות. רק בשלב מאוחר יותר מבצעים את השיקום הסופי על-ידי כתרים קבועים במקום התותבת הנשלפת.

מהו הטיפול "המסורתי" לשיקום הפה?

טיפול כזה מותאם למצב השיניים, החניכיים והפה של המטופלים ומורכב מחמישה שלבים:

  1. תחילה עוקרים את השיניים שהרופא קבע שיש לעקור (אם יש שיניים במקום).
  2. אחר כך ממתינים מספר חודשים, שהאזור שממנו נעקרה השן יתמלא ברקמת עצם.
  3. בשלב זה מתקינים את השתל הדנטלי.
  4. המתנה של בין שלושה לשישה חודשים בתלות במצב העצם במקום.
  5. לבסוף התאמת שיקום על גבי השתלים (כתרים/תותבות קבועות).

לפרוטוקול הטיפול הזה שנהוג כבר שנים רבות יש אחוזי הצלחה גבוהים מאוד (יותר מ-95%), אך כאמור הוא לוקח פרק זמן ארוך.

מהו טיפול שיניים ביום אחד?

טיפול כזה נעשה במסגרת יום טיפול אחד במרפאת השיניים והוא מורכב מאחת או יותר מהשיטות הבאות:

  • השתלה מיידית: באותו היום עוקרים את השן ומתקינים שתל דנטלי במכתשית שנוצרה. עם הזמן השתל "נקבר" והחניכיים מכסות אותו. היתרון הוא קיצור זמן ההמתנה בין העקירה להשתלה. החיסרון של הטיפול הזה הוא בכך שהוא לא מעניק פתרון אסתטי באזור העקירה.
  • העמסה מיידית: באותו היום מתקינים שתל דנטלי ובונים כתר זמני. הפתרון הזה הרבה יותר אסתטי ושכיח בעיקר בקדמת הלסת העליונה. הוא אינו מתאים לכל המטופלים ותלוי במצב המשנן והרקמות בפה. כמו כן, לאחר מספר חודשים נידרש להתקנה של כתר קבוע.
  • שיניים ביום אחד: באותו היום מבצעים עקירה של שיניים במידת הצורך, מתקינים שתלים דנטליים ובונים שיקום זמני קבוע או נשלף. הטיפול מותנה בבדיקת התאמה של רופא השניים ומבוצע לרוב כאשר משקמים קשת שלמה (כל השיניים בלסת העליונה/תחתונה).
  • All-on-4®: מהשם ניתן ללמוד כי בשיטה זו משתמשים בארבעה שתלים דנטליים, אותם משתילים בעצמות הגולגולת (ולא בעצמות הלסת), מדובר בשתלים ארוכים יותר או מוטים מעט שעליהם ניתן לקבע שיקום של קשת שלמה עם 12 כתרים. גם טיפול כזה ניתן לבצע באותו היום.

מתי אפשר לבחור בטיפול שיניים ביום אחד?

היתרון הבולט ביותר בהעמסה מיידית הוא זמן הטיפול הקצר – מפגש טיפול אחד ממנו יוצאים עם שיקום מלא, גם אם לא קבוע. בנוסף הטיפול לא מצריך מהמטופל לשאת תותבת נשלפת ומעניק פתרון אסתטי מוצלח.

בטיפול העמסה מיידית – חשוב להקפיד

טיפול דרמטי שכזה מצריך גם הכנה מדויקת וגם ליווי שיתוף פעולה של רופא השיניים והמטופל.

לפני הטיפול – על רופא השניים לבצע אבחון מדויק של מצב המשנן ולבנות תוכנית שיקום מדוקדקת באמצעות תוכנת מחשב. ישנה חשיבות רבה בטיפולים מסוג זה הן למקצועיות והן לניסיון של הרופא המטפל.

אחרי הטיפול – בעוד שהטיפול עצמו מתבצע ביום אחד, על המטופלים להקפיד על היגיינת פה ללא פשרות כדי להבטיח את תהליך קליטת השתלים בלסת, וכן להקפיד על תזונה רכה בהתאם להנחיות הרופא כדי לא לאתגר את השתלים "הטריים".

שימו לב: לא ניתן לבצע טיפול שיקום שכזה במטופלים עם מחלת חניכיים פעילה או כאלה שאינם מצליחים לשמור על היגיינת פה טובה. אלו נחשבים גורמי סיכון שיעמידו בסכנה את כל התהליך. מצבים רפואיים נוספים שעלולים לגרום לביטול הטיפול הם: סוכרת לא מאוזנת, עישון, הידוק או חריקת שיניים (ברוקסיזם) ועוד.

חסרונות לטיפול שיניים ביום אחד –

טיפול שיניים ביום אחד מקטין את סיכויי ההצלחה של ההשתלה. במסגרת הטיפול עושים שימוש במספר מצומצם של שתלים (6-4 בלסת אחת) וכך הצלחת הטיפול תלויה בקליטה של כל שתל, זאת לעומת שימוש במספר רב של שתלים משמגביר את סיכויי ההצלחה.

לעיתים נצטרך לעקור שיניים שבכל תוכנית טיפול אחרת היה ניתן להשאיר בפה כדי לאפשר את השיקום בקשת שלמה.

בשל השימוש בשתלים ארוכים יותר או מוטים עלולות להתפתח מחלות סביב השתלים שמצריכות טיפול ומעקב.

מי מתאים לטיפול שיניים ביום אחד?

כדי להיות בטוחים שגם אתם נמנים עם מי שמתאים לטיפול מסוג זה יש לפנות לרופא שיניים מומחה ברפואת חניכיים או כירורגיה פה ולסת שיבצע אבחון מדויק ויבנה עבורכם, יחד עם הרופא המשקם, את תוכנית הטיפול שיכולה לתת מענה למצבכם הייחודי. חשוב לזכור שזהו טיפול דרמטי למדי ולרוב בלתי הפיך לפה ולשיניים. בחלק מהמקרים הוא כרוך גם בעקירות שיניים ובסיכון מוגבר לכשל של השתלים, לכן חשוב להתייעץ ולשקול ובכובד ראש לפני הכניסה לתהליך. צריך לבחור במרפאת שיניים שבה יש רופאים מומחים בחלק הכירורגי ורופאים מנוסים בשיקום שעובדים תחת גג אחד.

ד"ר שלמה מזרחי הוא מומחה בכירורגית פה ולסתות בכללית סמייל

איך פונים לטיפול?