עקירת שן נשירה (שן חלב)

טיפולי שיניים משמרים, הנחיות לטיפול

"שיני החלב" הן כידוע השיניים שצומחות בגיל הינקות ומוחלפות בהמשך בשיניים קבועות. אז למה יש מצבים שבהם צריכים לעקור אותן, איך להכין את הילד לטיפול ולמה לצפות בשעות ובימים שאחריו?

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

שן נשירה או שן חלב כמו שרוב האנשים מכנים אותה, אמנם נושרת כמו שמרמז שמה באזור גיל 6-5, אך לעיתים בעקבות תאונה, בעיה גנטית או רפואית נדרשים רופאי השיניים לעקור אותה לפני המועד שבו היא אמורה לנשור. הנה מה שחשוב לדעת על התהליך ומתי הוא נדרש.

מתי נדרש לעקור שן נשירה?

ישנן כמה נסיבות מרכזיות לעקירת שיניים נשירות:

 • הרס נרחב של כותרת השן בעקבות מחלת העששת ("חור" בשן).
 • דלקת בקצה השורשים בשיניים שנגרמת כתוצאה מעששת ולעיתים לא ניתן לטפל בה ללא עקירה.
 • ספיגה משמעותית של שורשי השן.
 • מחלת חניכיים משמעותית שגורמת לאובדן התמיכה של השן בעצם הלסת.
 • חבלה קשה בשן.
 • ניידות ניכרת של השן שמפריעה לתפקוד.
 • שן שמפריעה לבקיעה של שיניים קבועות בצורה תקינה.
 • צמיחה לא תקינה של השן שמפריעה לה לנשור בעצמה.

איך נראה הטיפול לעקירת שן נשירה?

כך נראה טיפול לעקירת שן נשירה, שלב אחר שלב:

 1. צילום רנטגן – לפני מרבית טיפולי השיניים, רופא השיניים מבצע צילום רנטגן כדי להגיע לאבחנה נכונה ולהיות ערוך לסיבוכים אפשריים. צילומי הרנטגן במקרה של צורך בעקירה מאבחנים את מנח שורשי השיניים ואת מבנה העצם התומכת בשן.
 2. עקירת השן – לאחר שרופא השיניים מוודא שהאזור מאולחש היטב, הוא עוקר את השן באמצעות מכשירים ידניים קטנים.
 3. הפעלת לחץ – לאחר העקירה, מכסים את מכתשית השן (השקע) בגזה סטרילית ומפעילים לחץ (לרוב על-ידי נגיסה) למשך 20-10 דקות. תפרים לרוב אינם נדרשים לאחר עקירת שיניים נשירות.

במה שונה עקירת שן נשירה משן קבועה?

עקירת שן נשירה לרוב קלה יותר ומורכבת פחות מעקירת שן קבועה מאחר ולרוב השורשים קצרים יותר והעצם התומכת בשן רכה יותר. עם זאת צריך לקחת בחשבון שנבטי השיניים הקבועות נמצאים בתוך הלסת בין שורשי השיניים הנשירות לכן נדרשת זהירות יתר מצד הרופא המטפל.

באיזו הרדמה משתמשים בטיפול?

עקירת שיניים נשירות לרוב מתבצעת לאחר מתן אלחוש מקומי (הרדמה מקומית). כאשר השן מאוד ניידת ואינה נתמכת כמעט על ידי העצם, נסתפק במריחת משחת אלחוש סביב השן המיועדת לעקירה. עם זאת, לשם עקירת מרבית השיניים יהיה צורך גם בהזרקה של חומר אלחוש לאזור המיועד.

חומר האלחוש מוזרק בסמוך לשן המיועדת לעקירה וגורם לנימול של האזור ולהעלמת הכאב. תחושת הנימול זמנית ופגה לאחר כמה שעות. אם הילד חושש או מתקשה לשתף פעולה, ניתן להשתמש גם באמצעים נוספים כמו גז צחוק. במקרים חריגים או מורכבים יותר, נאלצים לעיתים להשתמש באמצעים כמו סדציה הכרתית או הרדמה כללית.

הרדמה בטיפולי שיניים לילדים – כל מה שצריך לדעת

האם הטיפול כואב?

מאחר ולפני העקירה נעשה שימוש באלחוש מקומי – הטיפול אינו כואב. עם זאת, בעת העקירה הילד יחוש לחץ. ילדים לא תמיד יודעים להבדיל בין לחץ וכאב ולעיתים עלולים לפרש את הלחץ הזה כמשהו לא נעים או כואב.

ד"ר רולי ברקוביץ היא מומחית לפדודונטיה (רפואת שיניים לילדים) ואחראית תחום רפואת שיניים ילדים בכללית סמייל

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

اللغة العربية | አማርኛ РУССКИЙ | ENGLISH |

אלו הכנות עושים לטיפול?

לפני טיפול עקירת שן אין הנחיות או היערכויות מיוחדות שיש לבצע. אם הפה לא כואב במיוחד, מומלץ לתת לילד לאכול משהו קל לפני הטיפול כדי שלא יהיה רעב לפני שההרדמה מההליך תתפוגג. כמו בכל טיפול שיניים, מומלץ לצחצח שיניים ולשטוף את הפה לפני שמגיעים למרפאה.

האם צריך להפסיק לאכול לפני עקירת שן נשירה?

הטיפול לא דורש צום וניתן לאכול כרגיל לפניו. עם זאת, במקרה שמשתמשים בגז צחוק, יש להתייחס להוראות הרלוונטיות ולאכול רק ארוחה קלה לפני הביקור במרפאה, תוך הימנעות ממוצרי חלב או ממאכלים כבדים.

איך מתגברים על החשש מהטיפול?

פחד מרופא השיניים או מביקור במרפאת שיניים הוא תופעה ידועה ונפוצה ביותר בקרב ילדים רבים וגם לא מעט מבוגרים. כאן ריכזנו 11 טיפים שיעזרו להכין את הילד או הילדה לביקור במרפאת השיניים. תוכלו גם לצפות עם הילדים בסרטון שמסביר איך נראה ביקור במרפאת שיניים בעיניים שלהם.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

איך עוזרים להפיג את הכאב אחרי הטיפול?

הכאב עשוי להימשך בין 24 ל-36 שעות ובהחלט ניתן להתגבר עליו בעזרת סירופ לשיכוך כאבים שרוכשים בבית המרקחת ללא מרשם רופא. חשוב ליטול את משככי הכאבים בהתאם למינון המותווה ולהמלצת הרופא. אין ליטול תרופות אחרות, כמו אנטיביוטיקה, ללא התייעצות עם הרופא.

למה לצפות בשעות שאחרי הטיפול?

בתום העקירה תיתכן הגבלה קלה בתפקוד שיכולה לבוא לידי ביטוי בקשיים בלעיסה ובדיבור. תהליך ההתאוששות שונה מילד לילד ותלוי בגורמים משתנים כמו מצב הבריאות הכללי, דלקות בחלל הפה, הקפדה על כללי ההיגיינה בשעות הראשונות שלאחר העקירה ועוד.

האם יש הנחיות מיוחדות לאחר טיפול העקירה?

בשעות הראשונות לאחר העקירה, ייתכנו הפרשות באזור הטיפול. חשוב שלא להיבהל ולזכור שההפרשות האלו הן חלק מתהליך ההגלדה של הפצע. כדי לשפר את ההחלמה וההתאוששות, חשוב שהילד יקפיד בשעות האלו על כמה כללים:

 • במשך כשעתיים לאחר העקירה, יש להימנע מאכילה, שתייה, שטיפת הפה ויריקה.
 • במשך כ-24 שעות לאחר העקירה מומלץ להימנע מאכילה ומשתיה של מאכלים ומזונות חמים. בזמן הזה ניתן לאכול מאכלים רכים וקרים כמו גלידה, מוצרי חלב ועוד.
 • לאחר כ-24 שעות, ניתן לשטוף את הפה וחשוב לחזור לצחצח באופן סדיר ויסודי את השיניים. הקפדה על היגיינת הפה תסייע מאוד להחלמה ולהפחתת הצורך בטיפולים נוספים בהמשך.

פעילות גופנית אחרי הטיפול

ביום הטיפול יש להקפיד על מנוחה ואין לבצע פעילות גופנית מאומצת. למחרת ניתן לשוב לכל הפעילויות הרגילות.

האם יש צורך בביקור נוסף?

במקרים של עקירות מורכבות או דלקת קשה, יש צורך לחזור לביקורת לאחר שבוע לפי המלצת הרופא. הרופא ינחה כמובן לגבי כל ילד מהי ההמלצה לגביו לביקורים נוספים במרפאה.

מידע נוסף

מידע נוסף

כמה עולה הטיפול עקירת שן נשירה?

טיפולי שיניים לילדים עד גיל 18 נכללים בסל הבריאות ניתנים לרוב ללא עלות. לפרטים נוספים על טיפולי שיניים חינם לילדים

מידע נוסף על עקירת שן חלב

צפו בסרטון: כך מבצעים עקירת שן

צפו בסרטון: כך תצחצחו את השיניים בצורה נכונה


calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן