המדריך המלא על טיפול שורש

טיפולי שיניים משמרים

איך נערכים לטיפול שורש? האם הכאבים הכרוכים בו באמת תואמים לשמועות ולמה לצפות בשעות ובימים שאחריו? כל המידע שחשוב שתכירו כדי לצלוח את הטיפול בשלום ולחזור לחייך – כמה שיותר מהר

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש כולל מספר שלבים בהם מסלקים רקמה עם דלקת או נמק שלעיתים תהיה גם מזוהמת, מתעלות השורש ונועד למנוע או לטפל בדלקת בעצם התומכת בשן. לכן, כאשר יש צורך בטיפול שורש, השאיפה תהיה לבצע אותו בהקדם האפשרי ולמנוע אי-נוחות למטופל.

אין הרבה ביטויים בשפה העברית שמצליחים להפחיד אותנו כמו "טיפול שורש", אך הניסיון הרפואי בשטח מלמד שדווקא כשאנשים נמנעים מההליך הזה, הם עלולים לסבול מכאבים חזקים בהרבה מאלו של הטיפול עצמו, ואף מגדילים את הסיכון שלהם לאובדן שיניים. אם זה לא מספיק אותם אנשים עלולים בהמשך להזדקק לטיפולים מורכבים יותר עם נזק בלתי הפיך.

מנגד, טיפול שורש אפשר לבצע בהרדמה מקומית, כך שהוא לא כואב בכלל – וגם ההתאוששות והשיקום ממנו לא מוכרחים להיות כאלו דרמטיים. כדי לעזור לכם להירגע ולהיערך בצורה טובה יותר לטיפול – הנה כמה תשובות לשאלות שאולי הכי מטרידות אתכם לגביו.

מתי בכלל נדרש לבצע טיפול שורש?

הגורם המרכזי שמחייב טיפול שורש הוא דלקת בלתי הפיכה ואף נמק של רקמת מוך השן. הדלקת נגרמת לרוב כתוצאה מהתקדמות נגע עששתי מכותרת השן לעבר רקמת המוך שבתוך השן. עששת היא מחלה זיהומית שנגרמת על ידי חיידקים שחיים על השיניים שלנו ומפרישים חומרים שגורמים לפירוק השן. בשלבים הראשוניים העששת תפרק את השכבות הקשיחות של השן – האימייל והדנטין, ובסופו של דבר, אם לא מטפלים בה היא עלולה להגיע למוך השן, שכבה רכה שמכילה עצבים וכלי דם. בשלב הזה המטופל עלול לסבול מכאבים משמעותיים והדלקת עשויה להתפשט מעבר לשורש השן – לעצם הלסת שתומכת בה.

סיבה נוספת לטיפול שורש היא חבלות לשיניים. הן גורמות לאיבוד החיות של השיניים שנפגעו. לעיתים, הנזק מופיע גם חודשים אחרי החבלה, ולכן חשוב להגיע לבדיקות מסודרות ותדירות על פי המלצת הרופא מיד לאחר החבלה ובשבועות או החודשים ואף שנים שאחריה.

איך נערכים לטיפול שורש?

אם הרופא אבחן שנדרש טיפול שורש, חשוב לבצע אותו בהקדם.

הפחתת כאבים – סביר להניח כי עד לטיפול השורש עדיין תחוו כאבים ברמות שונות. לכן כדאי להתייעץ לגבי נטילת משככי כאבים לפי הצורך. אין ליטול אנטיביוטיקה ללא הנחיה מהרופא המטפל.

צילום – לקראת הטיפול, מבצעים צילום אבחנתי ממוקד לשן המטופלת, שמציג תמונה מדויקת ביותר שלה – החל מכותרת שהיא החלק הנראה לעין ועד לשורשים ולעצם הלסת המקיפה את השן ותומכת בה. כך ניתן להבין מהי חומרת הדלקת, את מידת הפגיעה בשן וגם לקרבה לרקמות חשובות, כמו סיבי עצב וסינוסים שעלולים להיפגע בטיפול.

בדיקות נוספות – בנוסף נבצע עוד כמה בדיקות קליניות לשן – לרבות בדיקות שבוחנות את התגובה שלה לקור או למגע ובדיקת רקמות החניכיים התומכות בה. כל זאת כדי לקבל תמונה מדויקת ככל שניתן של מצב השן ולשפר את תוצאות הטיפול.

באיזו הרדמה משתמשים בטיפול שורש?

הטיפול מתבצע לרוב בהרדמה מקומית או ללא הרדמה, וכתוצאה מכך ברוב המוחלט של המקרים המטופל לא מרגיש שום כאב או אי-נוחות במהלך הטיפול.

למידע נוסף על הרדמה בטיפולי שיניים למבוגרים

טיפול שורש

טיפול שורש – כיצד נראה מהלך הטיפול?

לאחר ההרדמה, הרופא מבודד את השן המטופלת באמצעות מסגרת עם יריעת גומי שמאפשרת בידוד של השן ומניעת דליפת חומרים לחלל הפה או חלילה בליעת מכשור טיפולי.

בהמשך יוצרים פתח בכותרת השן – כלומר החלק הנראה לעין שלה, כדי להגיע לרקמת מוך השן, השכבה הפנימית ביותר שבה, שמכילה עצבים וכלי דם. לאחר מכן, הרופא מנקה בעזרת מכשירים שונים וחומרי שטיפה את תעלות השורש, ומסיר את רקמות הדלקת או הנמק.

לאחר מכן הוא אוטם את תעלות השורש באמצעות חומר דמוי גומי, ומניח שחזור זמני בכותרת השן על גבי טיפול השורש. את השחזור הקבוע מקיימים אצל הרופא המשקם רוב תוך שבועיים או שלושה.

חשוב להבין כי במקרים מסוימים לא ניתן יהיה לבצע את כל טיפול השורש בפגישה אחת, ולכן לעיתים יידרשו מספר מפגשי טיפול כדי לסיים את טיפול השורש. לעיתים יש הפרשות מוגלתיות מהשן שמקשות על הרופא לנקות אותה ביעילות, והוא יכול להחליט "לפרק" את הטיפול למספר מפגשים. את ההחלטה על כמות הטיפולים מקבל הרופא לאחר בחינה מדוקדקת של המצב הדנטלי.

ד"ר דוד קינן, מומחה לטיפולי שורש ברשת כללית סמייל ומדריך מקצועי בתחום רפואת שיניים בבית החולים הדסה

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

اللغة العربيةРУССКИЙ ENGLISH | አማርኛ

 אלו הכנות עושים לטיפול?

בטיפול שורש רופא השיניים נכנס לתעלות השורש, מנקה אותן, מרחיב אותן, ולבסוף סותם אותן. הטיפול נעשה כאשר יש דלקת במוֹך השן (הרקמה הפנימית של השן), או במקרים של נמק במוֹך השן. לעתים מתבצע טיפול שורש גם כאשר השן בריאה, משיקולים שיקומיים או אסתטיים, ולאחריו יתבצע שיקום השן באמצעות כתר.

מה מותר ומה אסור לאכול לפני טיפול שורש?

ניתן לאכול כרגיל לפני טיפול שורש. במקרה בו המטופל סובל מרפלקס הקאה מוגבר, מומלץ להימנע מארוחות כבדות כשלוש שעות לפני תחילת הטיפול.

הטיפול כואב?

הטיפול עצמו אינו כרוך בכאב, אולם לאחר שהשפעת ההרדמה המקומית מתפוגגת – עלולה להתעורר תחושת כאב.

איך להתמודד עם חרדה?

מטופלים רבים חוששים מביקור אצל רופא השיניים. במקרים חריגים בהם המטופל מתקשה לווסת את הרגשות ולפוגג את המתח – ניתן לשקול ליטול חומרים נוגדי חרדה לפני הטיפול, בתאום עם רופא המשפחה. בררו עם רופא השיניים המטפל האם יש צורך לבצע את הטיפול תוך כדי טשטוש באמצעות גז צחוק. כיצד מתמודדים עם פחד מרופא השיניים – דנטופוביה

צילומים

במהלך טיפול שורש מבצעים מספר צילומי רנטגן. אם יש בידיכם צילומים ישנים יותר כדאי להביא אותם איתכם לטיפול.

כתר קבוע

אם יש לכם כתר קבוע על השן המטופלת, לעיתים יש להחליף אותו בכתר זמני אצל הרופא המטפל עוד לפני טיפול השורש – ניתן לבצע זאת מראש או במועד הטיפול עצמו.

מתי בפעם האחרונה ניקיתם את הפה כמו שצריך? אנחנו לא מדברים על צחצוח שיניים או שטיפת פה – אלא על ניקוי יסודי של האזורים שבין השיניים וקו החניכיים – בהם נוטים להצטבר חיידקים ואבנית שגורמים לדלקת. אלו אזורים שאנחנו יכולים לנקות בעצמנו, אך קשה מאוד להסיר מהם את כל ה"נספחים" המזיקים. לשם כך נדרש טיפול מקצועי אצל שיננית מוסמכת, אשר לא רק מנקה את חלל הפה אלא עושה הרבה יותר מזה. בואו נבין בדיוק מה כולל הטיפול הזה וחשוב מכך – מתי ולמי הוא נדרש.

רובנו, בשלב כזה או אחר בחיינו, נסבול מדלקת חניכיים. כדי להפחית את הסיכון לכך, להילחם בדלקת הקיימת ולמנוע ממנה להסתבך – חשוב להפוך את הביקור אצל השיננית לחלק בלתי נפרד משגרת חיינו. אז מה זה אומר בדיוק ולמה לצפות במהלך הטיפול?

תרופות והנחיות נוספות

  • לפני תחילת הטיפול, יש למלא שאלון קצר בנוגע למצב הרפואי ולהיסטוריה הרפואית.
  • במקרים מסוימים, כדוגמת היסטוריה של דלקת קרום הלב וניתוחים שונים, יש ליטול אנטיביוטיקה לפני הביקור אצל השיננית.
  • גם מקרים של בעיות בקרישת הדם או נטילת מדללי דם דורשים התייחסות מיוחדת.
  • בכל מקרה של מחלה כרונית או של ספק כדאי לברר זאת לפני ההגעה למרפאה, להגיע ראשית לבדיקת רופא השיניים ולפעול על פי הנחיותיו.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

מהן ההנחיות לאחר הטיפול?

יש להקשיב בתשומת לב רבה להנחיות הרופא בתום ההליך ולמלא אותן במלואן כדי להבטיח את הצלחת הטיפול.

עם התפוגגות חומרי ההרדמה, ייתכן כי המטופלים ירגישו כאבים מסוימים באזור הטיפול. משככי כאבים הניתנים ללא מרשם רופא יכולים לסייע בהתגברות עליהם, אך ניתן לקבל מהרופא גם משככי כאבים משמעותיים יותר – לכל מקרה.

בשעות הראשונות שאחרי הטיפול מומלץ ביותר שלא להפעיל כוחות לעיסה כבדים על השן. זאת אומרת שעדיף לבחור במזונות רכים וקלים ללעיסה. מעבר לכך, אין הנחיות מיוחדות ורוב האנשים יכולים לחזור לשגרה מלאה כבר באותו היום. אבל חשוב מאוד לזכור כי שן לאחר טיפול שורש עלולה להישבר בכוחות לעיסה חזקים, ולכן יש לבצע בהקדם את השחזור הכותרתי הקבוע, ולרוב גם כתר שיגן על תלוליות השן.

אין ליטול אנטיביוטיקה לאחר הטיפול, ללא הנחייה מהרופא המטפל, וגם זה רק במצבים מסוימים ובהתאם למצב הרפואי שלכם.

מה מותר לאכול ולשתות אחרי טיפול שורש?

מיד לאחר טיפול שורש ניתן לשתות משקאות קרים, אך רק אחרי התפוגגות השפעת ההרדמה המקומית אפשר לאכול ולשתות גם מזונות ומשקאות חמים. רעבים וההרדמה עדיין לא התפוגגה? תוכלו בינתיים לאכול מזונות קרים שלא דורשים לעיסה, כדוגמת יוגורט וגלידה.

צחצוח שיניים אחרי טיפול שורש

לאחר טיפול שורש ניתן לצחצח שיניים באופן מיידי, ואין צורך להימנע מצחצוח השן המטופלת.

פעילות גופנית אחרי טיפול שורש

מבחינה רפואית אין מניעה לבצע פעילות גופנית מיד לאחר טיפול שורש, אולם אם חשים בכאבים או שיש תחושה של "נפילת מתח" – הדבר עלול להפריע בזמן אימון ספורטיבי.

יחד עם זאת, אם טיפול השורש לא הסתיים במפגש אחד ואתם נמצאים בין מפגשים של אותו טיפול, עלולה להיות מגבלה בצלילה ובטיסה בגובה רב (בגלל שינויים נפחיים בגזים הלכודים בתוך תעלות השורש).

תופעות לוואי אחרי טיפול שורש

ההרדמה המקומית ממשיכה להשפיע לאחר טיפול שורש במשך כשעתיים. לאחר מכן עלולה להיות תחושת כאב במשך כשבוע, שנעה בין אי-נוחות קלה בזמן לעיסה לבין כאבים בעוצמה גבוהה.

איך להפחית כאבים אחרי טיפול שורש?

כאבים מתונים שנמשכים 48 שעות הם תופעה שכיחה לאחר טיפול שורש, ועל מנת להפיג אותם ניתן ליטול משככי כאבים, אותם יש לבקש מהרופא המטפל.

אילו סיבוכים יש אחרי טיפול שורש?

יש לפנות למרפאת השיניים במקרה בו הסתימה הזמנית נופלת, במקרה בו השן נשברת, וכן במקרה של כאבים עזים הנמשכים למעלה מ-48 שעות לאחר טיפול שורש.

מקרה נוסף בו יש לראות רופא בהקדם הוא הופעת נפיחות שעלולה להצביע על זיהום, כמו גם חום מקומי, חום גבוה והפרשות מוגלה באזור הטיפול – ואז יהיה צורך בנטילת אנטיביוטיקה ובטיפולים נוספים המתבצעים במרפאת השיניים.

בדיקה תקופתית

במקרים בהם הייתה דלקת בסב חוד השן, יש להגיע לבדיקת מעקב במרפאה אחרי הטיפול פעמיים – לאחר שישה חודשים ולאחר שנה. במקרה בו אין דלקת והכל תקין, יש להגיע לבדיקת שיניים שגרתית תקופתית אצל רופא השיניים פעם בשנה.

בריאות הפה והשיניים אחרי טיפול שורש

לאחר טיפול שורש חשוב להקפיד על היגיינת הפה היומיומית – צחצוח שיניים יסודי, וכן שימוש במברשות וקיסמים. מומלץ לבקר אצל שיננית לצורך הסרת פלאק ואבנית בתדירות של בין פעמיים עד ארבע פעמים בשנה, בהתאם למצב בריאות השיניים והחניכיים של המטופל.

מה עוד?

עד להתקנת הכתר – השן חלשה מהרגיל, ולכן מומלץ להימנע משימוש בה בזמן הלעיסה מחשש שתישבר.

מידע נוסף

מידע נוסף

כמה עולה הטיפול?

טיפול שורש ניתן במסגרת סל הבריאות ובהשתתפות עצמית נמוכה ללקוחות בני 75 ומעלה. המחיר לטיפול שורש בעבור לקוחות בני 18 עד 75 משתנה ותלוי בכיסוי הביטוחי של כל לקוח – ונע בין כ-130 ש"ח ללקוחות כללית מושלם פלטינום לכ-700 ש"ח ללקוחות כללית.

calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן