עקירה כירורגית: מתי היא נדרשת ולמה לצפות?

טיפולי שיניים משמרים

עקירה כירורגית מתבצעת כאשר לא ניתן לשלוף בקלות את השן מעצם הלסת שאליה היא מקובעת. זהו הליך מעט מורכב יותר מעקירה שגרתית, אך הוא גם הרבה פחות מפחיד ממה שחלק מהאנשים מדמיינים. כיצד מבצעים עקירה כירורגית - מדריך

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

מהו טיפול עקירה כירורגית?

בשונה מעקירה "רגילה" שנחשבת להליך די פשוט שניתן לבצע בכל מרפאת שיניים, עקירה כירורגית נחשבת מעט מורכבת יותר ודורשת היערכות מראש וגם מיומנות ומקצועיות ברמות גבוהות יותר.

הרופא ימליץ על עקירה כזאת באחד מהמקרים הבאים:

הרס כתר השן – הכתר הוא החלק העליון והנראה לעין של השן. כשהחלק הזה נהרס, הרופא לא יכול לאחוז בשן כמו שצריך כדי להסיר אותה ולכן נדרש ההליך הכירורגי.

שן כלואה – ישנם מקרים שבהם שיני בינה כלואות בתוך העצם של הלסת ולעיתים קרובות יש צורך לעקור אותן עקב מחלה שהן עוררו, או על מנת למנוע התפתחות מחלה. שיניים כאלה נעקרות באמצעות ניתוח.

בעיות בשורשי השן – לעיתים לא ניתן לעקור את השן בצורה "רגילה" בגלל מורכבות בשורש השן – כלומר החלק המחבר אותה אל הלסת. יש מצבים לדוגמה שבהם השורש עקום, כפוף או שבור ולכן נדרשת התערבות מורכבת יותר כדי לנתק את השן שאותה עוקרים.

איך מבצעים עקירה כירורגית?

המטרה בטיפול היא להסיר את השן במלואה, ביחד עם השורשים שלה, מעצם הלסת שתומכת בה ומקבעת אותה למקומה. ייתכן כי במהלך הטיפול יהיה צורך להסיר חלק קטן מעצם הלסת כדי לאפשר זאת. במקרים אחרים, יהיה צורך לחתוך את השן לכמה חלקים, להפריד את השורשים שלה ולעקור כל אחד מהחלקים האלו בנפרד כדי לוודא הסרה מלאה.

אופן הטיפול הוא שונה אצל כל מטופל וההחלטה על שיטת הפעולה תתקבל על ידי הרופא לאחר בחינה מקיפה של מצב השן.

הרדמה

עקירה כירורגית בדרך כלל מבוצעת בהרדמה מקומית באמצעות זריקת הרדמה. בחלק מהמקרים ניתן כאמור לשקול מתן טשטוש ("סדציה") דרך הווריד או אף לבצע את הטיפול בהרדמה מלאה.

למידע נוסף על הרדמה בטיפולי שיניים למבוגרים

ד"ר אדריאן קהן, מומחה לכירורגיית פה ולסת ברשת כללית סמייל, ומרצה בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

אילו הכנות עושים לטיפול?

אוכל או צום לפני הטיפול: הטיפול לא דורש להיות בצום – ויותר מזה – כדאי לאכול ארוחה קטנה לפניו. זאת מכיוון שאם לא אוכלים כלום לפני, אפשר להרגיש חולשה או אפילו להתעלף. בנוסף, בתום הטיפול לא ניתן יהיה לאכול למשך כמה שעות, אז מומלץ לקחת את זה בחשבון.

תרופות

ישנם מקרים שבהם יהיה צורך להפסיק ליטול מדללי דם או מנגד להתחיל ליטול אנטיביוטיקה כדי להפחית את הסיכון לזיהומים. עם זאת, כל מקרה נבחן לגופו וההנחיות משתנות מאדם לאדם. ההחלטה תתקבל על-ידי הרופא בהתאם למצב הרפואי שלכם.

איך מתגברים על החשש מהטיפול?

פחד מטיפולי שיניים נחשב לאחד הפחדים הנפוצים בעולם. אם גם אתם חוששים, קודם כל חשוב להבין שאתם ממש לא לבד – ושתמיד יש מה לעשות כדי להנמיך את עוצמת החרדה. ראשית, חשוב לבחור ברופא שאתם סומכים עליו ועל היכולות שלו. שנית, כדאי לדבר על החששות עם הרופא ולשקול ביחד כיצד להתגבר עליהם.
איך להתגבר על דנטופוביה – פחד מרופא השיניים?

צילומים

לפני הטיפול, הרופא כמובן יבצע צילום אחד או יותר כדי להעריך את בריאות חלל הפה, את מצב השן הנעקרת ואת האופן שבו הפעולה עשויה להשפיע על שיניים ורקמות אחרות באזור.

רופא השיניים קובע את סוגי הצילומים בהתאם למצב הרפואי האישי של כל מטופל ואלו יכולים לכלול צילום רנטגן פשוט, צילום פנורמי שמסייע להעריך את מצב שיני הבינה והסינוסים בלסת העליונה, צילום סטטוס שבוחן את מצב עצם הלסת והחניכיים וכן צילומי הדמיות נוספים בהתאם לצורך.

לעיתים יידרש גם צילום CT של חלל הפה על מנת לסייע לרופא לבצע הערכת סיכונים ולהבין כיצד להימנע מפגיעה אפשרית בעצבים, בסינוסים או באיברים סמוכים בזמן העקירה.

טיפולים קודמים

לפני הטיפול, הרופא עורך תשאול מקיף ובדיקות כלליות להערכת מצבם הרפואי. בשלב הזה חשוב לעדכן על כל שינוי במצבכם הבריאותי מהזמן האחרון וכן על מחלות רקע, תרופות קבועות, אשפוזים, ניתוחים וכל דבר אחר שעשוי לשפוך אור נוסף על המצב שלכם.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

מהן ההנחיות לאחר הטיפול?

טיפול עקירה נחשב ברוב המקרים להליך פשוט יחסית. אולם בכל זאת יש כמה דברים שחשוב לזכור בהקשר הזה:

האם מותר לאכול?

ביממה הראשונה שאחרי הטיפול יש להקפיד לאכול מזונות קרים ורכים. בנוסף, מומלץ מאוד להימנע מעישון שעלול לפגוע בתהליך ההחלמה.

צחצוח שיניים

ביממה הראשונה יש להימנע מצחצוח השיניים, משטיפת הפה ומיריקה. זאת מכיוון שהמים יכולים לשטוף החוצה את קריש הדם שמונע דימום באזור העקירה.

התמודדות עם כאב אחרי הטיפולים

כאבים יכולים להופיע עם התפוגגות חומרי ההרדמה ולהיות קלים מאוד עד חזקים מאוד. הדבר תלוי בגורמים רבים, אך בכל מקרה חשוב להיערך לכך מראש.

משככי כאבים בהחלט עשויים להיות יעילים בהתגברות על הכאב. אלו יכולות להיות תרופות שקונים ללא מרשם או תרופות במרשם שיספק הרופא.

אם הכאב משמעותי מאוד ולא חולף לאחר יומיים או שלושה – חשוב לחזור למרפאה ולעדכן את הצוות הרפואי.

תרופות אחרי הטיפול

אחרי העקירה יש להמשיך ליטול את התרופות הקבועות שלכם, אלא אם הרופא הנחה אחרת. ייתכן כי תידרשו גם ליטול אנטיביוטיקה להפחתת הסיכון לזיהום – וההחלטה בנושא תתקבל על ידי הרופא בהתאם למצבכם ולרמת הסיכון.

פעילות גופנית אחרי הטיפול

כבר ביום העקירה ניתן לשוב לפעילות תקינה ולעבודה. פעילות גופנית מתאפשרת ביום שאחרי הטיפול אם אין כאבים או תחושות חריגות.

עם זאת, אם אתם עובדים בעבודה פיזית קשה או מבצעים פעילות גופנית בעצימות גבוהה, כדאי להמתין יום או יומיים לפני שמאמצים את הגוף בצורה הזו.

לפחות בימים הראשונים, כדאי להימנע מפעולות שיכולות לפגוע בפה – כמו משחק עם כדור – וכן להשתדל שלא להתכופף או לבצע פעולות אחרות שמפעילות לחץ על אזור הפנים והפה.

מהן תופעות הלוואי לעקירה כירורגית?

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של הטיפול הן קלות יחסית וכוללות כאב מקומי, נפיחות או שטפי דם באזור הפה. כלל התופעות האלו צפויות להגיע לשיא כ-48 שעות אחרי העקירה ולאחר מכן לפחות בהדרגה. אם הן לא פוחתות ואף מתגברות – יש לעדכן את צוות המרפאה.

אלו סיבוכים עלולים להיות ולמי פונים?

הסיבוכים שבטיפול העקירה יכולים לכלול את התופעות הבאות:

  • מכתשית יבשה – לעיתים קריש הדם, באזור המכתש במקום בו הייתה השן, לא נוצר בעקבות העקירה. הדבר יכול לגרום לכאבים מתמשכים ואף לזיהום מקומי. התופעה בדרך כלל חולפת אחרי שבועיים או שלושה ורצוי להיעזר במשככי כאבים כדי להתמודד איתה. הקפדה על הוראות הרופא, להימנע מעישון ולהימנע מיריקה או שטיפת פה מיד לאחר העקירה, יכולה לצמצם מקרים כאלו.
  • פגיעה עצבית – ההליך הכירורגי עלול לגרום במקרים נדירים לפגיעה בתחושה בסנטר, בלשון או בשפה. לרוב, הפגיעה תהיה זמנית ותחלוף בתום כמה שבועות או חודשים לכל היותר. ישנם מקרים נדירים שבהם הפגיעה עלולה להיות קבועה.
  • פגיעה בלסת התחתונה – בעקירת שיני בינה כלואות בחלקו התחתון של הפה קיים סיכון נדיר לשברים בלסת התחתונה. במצב כזה לעיתים יידרש הליך כירורגי נוסף לתיקון השבר.
  • פגיעה ברצפת הסינוס – סינוס מקסילרי הוא מרווח שממוקם מעל השיניים ומתחת לעיניים בפנים. במקרים מסוימים, עקירת שיניים בחלקה האחורי של הלסת העליונה עלולה לגרום לפגיעה ברצפת הסינוס ולחייב ניתוח לסגירת הפתח.

רשימת הסיכונים והסיבוכים עלולה להיות מבהילה, אך הם נדירים ביותר. חשוב להבין שהימנעות מביצוע עקירה חיונית עלולה לטמון בחובה סכנות משמעותיות בהרבה לבריאות הפה. בנוסף, זכרו כי ברוב המקרים העקירה אינה גורמת לנזקים ארוכי טווח ואף משפרת מאוד את בריאות הפה.

האם יש צורך בביקור נוסף?

אם אין צורך בשתלים לאחר העקירה או בטיפולים נוספים, אין צורך להגיע שוב למרפאה, למעט לביקורות שגרתיות. ישנם מקרים שבהם הרופא ישתמש בתפרים שאינם נספגים בתום העקירה שמחייבים להגיע למרפאה לאחר שבוע עד עשרה ימים להסרתם.

איך אפשר לשמור על תוצאות הטיפול באופן הטוב ביותר?

ביממה הראשונה, מומלץ לעטוף קרח בבד דק ולהניח אותו על העור באזור העקירה על מנת להפחית נפיחות. כמו כן יש להימנע מעישון לפחות לכמה ימים. זאת מכיוון שהעישון משבש את זרימת הדם התקינה ועלול לחבל בתהליך ההחלמה.

כמו כן, בשבוע שאחרי העקירה כדאי לשטוף את הפה עם כוס מים פושרים המכילה כפית של מלח. שטיפת הפה בצורה הזאת בתדירות של עד ארבע פעמים ביום תעזור להפחית נפיחות ודלקת באזור הטיפול.

יש לשים לב לכל תופעה חריגה כמו דימום שלא פוסק ואף מתגבר עם הזמן, נפיחות שהולכת וגוברת אחרי 48 שעות או כאב חריג ועוצמתי במיוחד שלא חולף. בכל מקרה כזה יש לעדכן בהקדם את הרופא המטפל.

בנוסף, חשוב להגיע לביקורות במועדים שנקבעו ובכל מקרה לבקר אצל רופא השיניים אחת לשנה ואצל השיננית פעמיים בשנה.

מידע נוסף

מידע נוסף

כמה עולה הטיפול?

מחירו של טיפול עקירה כירורגית משתנה מאוד בהתאם לגילו של המטופל (כיום ישנם טיפולים בסל הבריאות למבוגרים בני 75 ומעלה ולילדים עד גיל 18) ובהתאם לכיסוי הביטוחי של כל מטופל. לקוחות כללית מושלם פלטינום ייהנו מההנחה הגבוהה ביותר בעבור הטיפול.

מידע נוסף בנושא

צפו בסרטון: עקירת שן

מאמרים מומלצים

calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן