עקירת שן קבועה: מבט מבפנים על הטיפול הנפוץ

טיפולי שיניים משמרים

רופאי שיניים בדרך כלל יעשו את מירב המאמצים כדי להימנע מעקירות ולשמור על השיניים הטבעיות, אך לעיתים אין מנוס מעקירה כדי לשפר את בריאות הפה. מה זה אומר בדיוק כשצריכים לעקור שן, איך מתבצע הטיפול וכיצד נערכים?

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

מהו טיפול עקירת שן קבועה?

טיפול עקירה נחשב לאחד מטיפולי השיניים הנפוצים ביותר, אך חשוב להבין כי מומחים לבריאות הפה מעדיפים להימנע ממנו ככל שניתן ולא ממהרים לבצע עקירות שאין בהן צורך. זאת מכיוון שקל הרבה יותר לשמר שן קיימת מאשר לעקור אותה ולהחליפה בשתלים.

אם הרופא כבר קובע שיש צורך בעקירה, הוא עושה זאת לאחר שבחן את כלל האפשרויות האחרות והבין שזו הדרך היחידה להביא לשיפור הבריאות הדנטלית. לכן, חשוב לסמוך על דעתו המקצועית ולבצע את הטיפול בהקדם. יחד עם זאת, יש לזכות שמדובר בטיפול פשוט יחסית, עם התאוששות קלה וקצרה ברוב המקרים.

איך מטפלים?

רוב העקירות מבוצעות בהליך די פשוט, שבו למעשה תופסים את השן עם כלים ייעודיים ומזיזים אותה מצד לצד עד לשליפתה המלאה מהפה ולניתוק השורש שלה מהלסת. בחלק מהמקרים תתבצע תפירה של האזור לזירוז הריפוי ולמניעת דימום, אם כי התפירה לא נדרשת בכל עקירה. ההחלטה תתקבל בהתאם למורכבות הטיפול והניסיון של הרופא המטפל במקרים דומים.

ברוב המוחלט של המקרים, הטיפול יתבצע במרפאת השיניים, אם כי במקרה של אנשים עם מצבים רפואיים מסויימים או צרכים מיוחדים – ייתכן כי הרופא יפנה לקבלת טיפול בבית חולים.

הרדמה

טיפול עקירה מבוצע ברוב המקרים בהרדמה מקומית באמצעות זריקה לחלל הפה. ישנם מקרים שבהם ניתן יהיה לשקול את ביצוע ההליך בהרדמה כללית, בייחוד בטיפול בילדים עם חרדה משמעותית או באנשים עם צרכים מיוחדים. למידע נוסף על הרדמה בטיפולי שיניים למבוגרים

מהם סוגי הטיפולים?

את טיפולי העקירה ניתן לחלק לשלושה סוגים מרכזיים:

 1. עקירה "פשוטה" – זוהי עקירה שגרתית של שן קבועה בחלל הפה, שבה שולפים את השן מהפה, מנתקים את השורש שלה מהלסת ותופרים במידת הצורך.
 2. עקירת שן בינה – שן בינה עשויה במקרים מסוימים להיות יותר מורכבת לעקירה ומחייבת היערכות מעט שונה. זה יכול לכלול בין היתר צילומים נוספים להבנת רמת המורכבות של העקירה וכן שלבים נוספים במידת הצורך. לדוגמה, אם השן כלואה ועדיין לא בקעה כנדרש, ייתכן כי יהיה צורך לבצע חתך קטן בלסת שיאפשר את שליפתה. ישנם מקרים, אגב, שבהם החתך הזה יאפשר לשן לבקוע בצורה תקינה ולא יהיה צורך לעקור אותה. למידע המלא על עקירה כירורגית או עקירת שן בינה
 3. עקירת שן עם הרס מתקדם – לעיתים הכתר של השן, כלומר חלקה הנראה לעין, יהיה הרוס בצורה שלא תאפשר את אחיזתה לצורך העקירה. ישנם מקרים שבהם גם השורש שמחבר אותה אל הלסת כפוף או שבור. במקרים כאלו עדיין ניתן יהיה להסיר אותה כמובן, אך ההליך הכירורגי יהיה מעט מורכב יותר. לדוגמה, ייתכן כי הרופא יצטרך לחלק את השן לכמה חתיכות ולשלוף בכל פעם אחת מהן.

ד"ר דניאל ולאנו, המנהל הרפואי של מרחב דן-השרון בכללית סמייל

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

אלו הכנות עושים לקראת טיפול עקירת שן?

אוכל/צום: הטיפול לא דורש להיות בצום – ויותר מזה – כדאי לאכול ארוחה קטנה לפניו. זאת מכיוון שאם לא אוכלים כלום לפני, אפשר להרגיש חולשה או אפילו להתעלף. בנוסף, בתום הטיפול לא ניתן יהיה לאכול למשך כמה שעות, אז חשוב לקחת את זה בחשבון.

תרופות

יש מקרים שבהם יהיה צורך להפסיק ליטול מדללי דם או מנגד להתחיל ליטול אנטיביוטיקה כדי להפחית את הסיכון לזיהומים. עם זאת, כל מקרה נבחן לגופו וההנחיות משתנות מאדם לאדם. מי שמקבל את ההחלטה הם רופא או רופאת השיניים לאחר בחינה מדוקדקת של מצבכם הרפואי.

איך מתגברים על החשש מהטיפול?

פחד מטיפולי שיניים הוא נפוץ ומובן לחלוטין. רוב הילדים סובלים ממנו ובעבור רבים מהם הוא ממשיך ללוות אותם גם בגיל מבוגר. כדי להתגבר על הפחד הזה, קודם כל חשוב לדבר עליו עם הרופא. רופאים המתמחים בבריאות הפה מנוסים מאוד גם בטיפול בפחדים הנפוצים האלו ויעשו את מירב המאמצים כדי לסייע להתגבר עליהם.
איך להתגבר על דנטופוביה – פחד מרופא השיניים?

צילומים

לפני הטיפול, הרופא כמובן יבצע צילום אחד או יותר כדי להעריך את בריאות חלל הפה, את מצב השן הנעקרת ואת האופן שבו הפעולה עשויה להשפיע על שיניים ורקמות אחרות באזור.

סוגי הצילום ייקבע על ידי הרופא בהתאם למצבכם והם יכולים לכלול:

 • צילום רנטגן פשוט
 • צילום פנורמי שמסייע להעריך את מצב שיני הבינה והסינוסים בלסת העליונה
 • צילום סטטוס שבוחן את מצב עצם הלסת והחניכיים
 • וצילומי הדמיות נוספים בהתאם לצורך.

כל הכלים האלו משמשים לקבלת תמונה מדויקת יותר של מצב הפה ובכך מסייעים לשיפור הדיוק של טיפול העקירה.

טיפולים קודמים

אחד מהשלבים המשמעותיים בטיפול הוא תשאול מקיף של הרופא על ההיסטוריה הרפואית של המטופל ועל המצב שלו בהווה.

בשלב הזה הרופא ישאל אתכם כמובן את כל השאלות הדרושות, אך חשוב לוודא שאתם מעדכנים אותו בעצמכם על מצבים רפואיים חריגים בהווה או בעבר, תרופות קבועות, רגישויות ואלרגיות שמוכרות לכם וכל דבר אחר שעשוי לשפוך אור על מצבכם – גם אם זה לא בהכרח יעלה בשיחה.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

מהן ההנחיות לאחר הטיפול?

טיפול עקירה נחשב ברוב המקרים לטיפול פשוט יחסית, שלא מגביל או משנה את שגרת החיים יותר מדי בימים ובשבועות שאחריו. אולם בכל זאת יש כמה דברים שחשוב לזכור בהקשר הזה:

האם מותר לאכול אחרי הטיפול?

כשעתיים לאחר הטיפול מומלץ להימנע מאכילה ומשתייה. ביומיים שאחריו כדאי להקפיד לצרוך מזונות ומשאות רכים וקרירים. יש להימנע ממזונות ומשקאות חמים מאוד שיכולים לגרום לדימום ולפגוע בתהליך ההחלמה.

צחצוח שיניים

כבר ביום של הטיפול ולאחר העקירה ניתן לצחצח שיניים בעדינות, אך להשתדל שלא לגרגר מים, אלא פשוט לירוק החוצה בזהירות את המשחה. מומלץ גם לא לבצע שטיפת פה. הסיבה לכך היא שהשטיפה והגרגור יכולים לשטוף את קריש הדם מאזור העקירה ולהאריך את ההחלמה.

התמודדות עם כאב אחרי הטיפולים

כאבים יכולים להופיע עם התפוגגות חומרי ההרדמה ולהיות קלים מאוד עד חזקים מאוד. הדבר תלוי בגורמים רבים, אך בכל מקרה חשוב להיערך לכך מראש.

משככי כאבים בהחלט עשויים להיות יעילים בהתגברות על הכאב. אלו יכולות להיות תרופות שקונים ללא מרשם או תרופות במרשם שיספק הרופא המטפל.

אם הכאב משמעותי מאוד ולא חולף לאחר יומיים או שלושה – חשוב לחזור למרפאה ולעדכן את הצוות הרפואי.

תרופות אחרי הטיפול

אחרי העקירה יש להמשיך ליטול את התרופות הקבועות שלכם, אלא אם הרופא הנחה אחרת. ייתכן כי תידרשו גם ליטול אנטיביוטיקה להפחתת הסיכון לזיהום – אם כי ההחלטה בנושא תתקבל על-ידי הרופא בהתאם למצבכם ולרמת הסיכון.

פעילות גופנית אחרי הטיפול
כבר ביום של העקירה ניתן לשוב לפעילות תקינה ולעבודה. פעילות גופנית מתאפשרת ביום שאחרי הטיפול אם אין כאבים או תחושות חריגות.

עם זאת, אם אתם עובדים בעבודה פיזית קשה או מבצעים פעילות גופנית בעצימות גבוהה, כדאי להמתין יום או יומיים לפני שמאמצים את הגוף בצורה הזו.

לפחות בימים הראשונים, כדאי להימנע מפעולות שיכולות לפגוע בפה – כמו משחק עם כדור – וכן להשתדל שלא להתכופף או לבצע פעולות אחרות שמפעילות לחץ על אזור הפנים והפה.

מהן תופעות הלוואי?

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של הטיפול הן קלות יחסית וכוללות כאב מקומי, נפיחות או שטפי דם באזור הפה. כלל התופעות האלו צפויות להגיע לשיא כ-48 שעות אחרי העקירה ולאחר מכן לפחות בהדרגה. אם הן לא פוחתות ואף מתגברות – יש לעדכן את צוות המרפאה.

אלו סיבוכים עלולים להיות ולמי פונים?

הסיבוכים שבטיפול העקירה יכולים לכלול את התופעות הבאות:

 • מכתשית יבשה – לעיתים המכתש שנוצר בעקבות העקירה לא מגליד ויכול לגרום לכאבים מתמשכים ואף לזיהום מקומי. התופעה בדרך כלל חולפת אחרי שבועיים או שלושה ורצוי להיעזר במשככי כאבים כדי להתמודד איתה. הקפדה על הוראות הרופא לאחר העקירה יכולה לצמצם מקרים כאלו.
 • פגיעה עצבית – ההליך הכירורגי עלול לגרום במקרים נדירים לפגיעה בתחושה בסנטר, בלשון או בשפה. ברובם המוחלט של המקרים הפגיעה תהיה זמנית ותחלוף בתום כמה שבועות או חודשים לכל היותר.
 • פגיעה בלסת התחתונה – בעקירת שיני בינה כלואות בחלקו התחתון של הפה קיים סיכון נדיר לשברים בלסת התחתונה. במצב כזה לעיתים יידרש הליך כירורגי נוסף לתיקון השבר.
 • פגיעה ברצפת הסינוס – סינוס מקסילרי הוא מרווח שממוקם מעל השיניים ומתחת לעיניים בפנים. במקרים מסוימים, עקירת שיניים בחלקה האחורי של הלסת העליונה עלולה לגרום לפגיעה ברצפת הסינוס ולחייב ניתוח לסגירת הפתח.

רשימת הסיכונים עלולה להיות מבהילה, אך חשוב להבין שהימנעות מביצוע עקירה חיונית עלולה לטמון בחובה סכנות משמעותיות בהרבה לבריאות הפה. בנוסף, זכרו כי ברוב המקרים העקירה אינה גורמת לנזקים ארוכי טווח ואף משפרת מאוד את בריאות הפה.

האם יש צורך בביקור נוסף?

אם אין צורך בשתלים לאחר העקירה או בטיפולים נוספים, אין צורך להגיע שוב למרפאה, למעט לביקורות שגרתיות. ישנם מקרים שבהם הרופא ישתמש בתפרים שאינם נספגים בתום העקירה, ואלו מחייבים הגעה למרפאה לאחר שבוע עד עשרה ימים להסרתם.

איך אפשר לשמור על תוצאות הטיפול באופן הטוב ביותר?

הקפדה על היגיינה דנטלית לאחר העקירה היא הדרך הטובה ביותר לשפר את סיכויי ההצלחה של ההליך להימנע מטיפולים נוספים בהמשך. כדי לעשות זאת יש להקפיד לצחצח שיניים פעמיים ביום, לשטוף את הפה עם תכשירים ייעודיים וכן לנקות את האזורים שבין השיניים ואת הלשון. המדריך לשמירה נכונה על היגיינת הפה.

בנוסף חשוב להגיע לביקורות שנתיות אצל רופא השיניים ולבצע ניקוי אבן אצל שיננית אחת לחצי שנה. חשוב גם להיות מודעים לכל תופעה חריגה בפה, לרבות כאבים קלים וחזקים, ריח לא טוב שלא חולף או נפיחות – ולהגיע בהקדם לטיפול כשמבחינים בכך. טיפול שיננית – כל מה שצריך לדעת

מידע נוסף

מידע נוסף

כמה עולה הטיפול?

המחיר לעקירת שן תלוי הרבה פעמים בכיסוי הביטוחי שלכם ולעיתים אף בגיל. ילדים עד גיל 18 זכאים לטיפולי שיניים חינם או בהשתתפות עצמית, וגם מבוגרים בני 75 ומעלה יכולים לקבל טיפולי שיניים מסוימים ללא עלות או בהשתתפות עצמית כפי שנקבע בסל הבריאות.

מידע נוסף בנושא

צפו בסרטון: עקירת שן


מאמרים מומלצים

calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן