סתימה או שחזור שן: איך נערכים, למה לצפות ומה עושים בימים שאחרי?

טיפולי שיניים משמרים

שחזור שן, או בשמו המוכר יותר "סתימה", הוא בין טיפולי השיניים הנפוצים ביותר, בייחוד אצל ילדים ובני נוער. הנה כל מה שחשוב לדעת כדי לנצח את העששת ולצלוח את הטיפול בצורה החלקה ביותר

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

מהו טיפול שחזור שן (סתימה)?

מוקדי עששת, המוכרים יותר בשמם הפחות מקצועי "חורים בשיניים" נפוצים מאוד אצל ילדים ובני נוער, אך יכולים להופיע גם בגיל מבוגר יותר. בהיעדר טיפול, הם יכולים לגרום להרס השן ומחייבים ביצוע שחזור, או "סתימה" בכינוי המקובל.

בעבר, רוב השחזורים נעשו באמצעות חומר בשם "אמלגם" שמתאפיין בגוון מתכתי כסוף ובולט. אולם כיום רוב השחזורים הם בצבע השן ועשויים בשימוש בחומרי שרף מרוכב (קופוזיט) ויתכן במקרים מסוימים אף לבצעם בחומרים שונים כמו חרסינה או זירקוניה. בחירת החומר תתבצע תוך דיון בין הרופא למטופל והיא מושפעת בין היתר מהדרישה האסתטית של המטופל, ממיקום השן הפגועה, היקף הנזק, התקציב וחוות דעתו של הרופא.

איך מטפלים?

במהלך הטיפול, הרופא משתמש במכשור רוטטורי המכונה "טורבינה" בגלל המהירות הגבוהה שבה הוא פועל. מהירותו של המכשיר והחלק הפעיל המורכב עליו, מאפשרת להגיע במהירות ובדיוק מירבי למוקד העששת ולהסיר אותה מהשן. לאחר מכן משתמש הרופא במכשור איטי יותר שמסלק בעדינות את שאריות העששת מקירות השן עד להסרה מלאה שלה.

לאחר שהסיר את כל העששת מהשן, יעבור הרופא למילוי החלל שנוצר בשן בתהליך סילוק העששת באמצעות חומר השחזור ("סתימה"). אם הסרת העששת יצרה חלל עמוק בשן, הרופא ישים שכבת הגנה על קירות השן וישתמש בחומצה כדי לצרוב את השן הפגועה ולהכין אותה לקליטה טובה של השחזור.

הרופא ככל הנראה יניח בפה סכרי גומי כדי לבודד את השן המטופלת ולמנוע פגיעה בשיניים או רקמות סמוכות. בנוסף, הוא ישתמש במכשיר לשאיבת הרוק כדי שאזור הטיפול יהיה יבש ונקי ככל הניתן.

לאחר מכן ימלא הרופא את החלל בשן עם חומר השחזור וישתמש באור כחול כדי להאיץ את התקשות החומר. בתום ההליך הזה הוא יעבור לליטוש השן המשוחזרת כדי להשיג תוצאה מיטבית. הרופא יבדוק האם השן שווה בגודלה לשיניים שלידה ויבדוק אם היא לא שורטת את הלשון או השפתיים. השלב הזה הוא האחרון בתהליך והוא נקרא בשפה המקצועית "איזון מנשך".

הרדמה

הטיפול מבוצע בדרך כלל בהרדמה מקומית שכוללת הזרקת חומר מאלחש לחלל הפה. עם זאת, במצבים מסוימים ניתן יהיה לשקול צורות הרדמה שונות, בייחוד אם מדובר באנשים שסובלים מחרדה משמעותית או אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.

למידע נוסף על הרדמה בטיפולי שיניים למבוגרים

למידע נוסף על טיפולי שיניים בהרדמה לילדים

ד"ר אורה זלצמן, מנהלת רפואית מרחב דרום ומנהלת רפואית במרפאת קריית אונו בכללית סמייל

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

אילו הכנות עושים לטיפול?

אוכל/צום: הטיפול לא מצריך צום. עם זאת, מומלץ בכל זאת להימנע מאכילה "כבדה" כשעתיים לפני ההגעה למרפאת השיניים (אם כי זה לא מחייב), וכן להקפיד לצחצח את השיניים ואת שאר חלל הפה לפני הטיפול.

תרופות

יש להמשיך ליטול תרופות קבועות גם לפני הטיפול ואחריו, אלא אם הרופא הנחה אחרת. יש לעדכן את הרופא על כל תרופה שאתם נוטלים בטרם תחילת ההליך.

איך מתגברים על החשש מהטיפול?

ילדים רבים וגם לא מעט מבוגרים חוששים מטיפולי שיניים. לכן גם הרופאים מנוסים בהתמודדות עם החשש הזה ויוכלו לעזור לכם להתגבר עליו. אנחנו ממליצים לשתף את צוות המרפאה בחשש כדי לוודא שעושים את המירב כדי להבטיח חוויה נעימה ומרגיעה יותר ככל שניתן.
איך להתגבר על דנטופוביה – פחד מרופא השיניים?

צילומים

לפני טיפול לשחזור השן, הרופא יבצע צילומים כדי לקבל תמונה מדויקת ומפורטת של מצב חלל הפה ובריאותו. הצילומים יכולים לכלול צילום פנורמי שעוזר לקבל מידע על מצב שיני הבינה והסינוסים בלסת העליונה, צילום סטטוס שעוזר לבחון את מצב עצם הלסת והחניכיים וכן צילומים נוספים במידת הצורך.

עם זאת, כשמדובר במטופלים צעירים ובריאים יחסית, ייתכן כי נסתפק בצילום נשך פשוט שמבוצע בעזרת מכשיר רנטגן במרפאה ומסייע לאבחן ביעילות מוקדי עששת.

טיפולים קודמים

במעמד הבדיקה שלפני הטיפול, הרופא יבצע תשאול מעמיק שיסייע בגיבוש האבחנה. בכללית סמייל הרופאים משתמשים בכרטיס המגנטי כדי לקבל גישה לתיק הרפואי ולשאוב ממנו את כל המידע הרלוונטי וההיסטוריה הרפואית שלכם. אולם בכל זאת חשוב לוודא שהרופא יודע על מחלות רקע שאתם סובלים מהן, תרופות קבועות, רגישויות לאנטיביוטיקה או ללטקס וכל דבר אחר שעשוי להיות רלוונטי לטיפול.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

מהן ההנחיות לאחר הטיפול?

טיפול סתימה או שחזור השן נחשב נפוץ ביותר וגם נחשב קל יחסית כשמשווים אותו לטיפולים דנטליים אחרים. עם זאת, עדיין יש כמה הנחיות שחשוב להקפיד עליהן כדי להבטיח את הצלחת התהליך.

האם מותר לאכול?

אחרי הטיפול מותר לאכול ולשתות, אך עדיף להמתין עד שעברה ההרדמה המקומית. לאחר מכן, ניתן לאכול מה שרוצים ללא הגבלות מיוחדות, אם כי, מומלץ שלא לאכול דברים קשים מדי בימים שאחריו ולא לאתגר יותר מדי את השן שעברה את השחזור. בנוסף מומלץ להימנע בימים האלו ממשקאות שמכתימים את השיניים כמו קפה, תה או קולה – אם כי מדובר בהמלצה ולא באיסור גורף.

צחצוח שיניים

לאחר הטיפול מומלץ לצחצח שיניים כרגיל וללא הנחיות מיוחדות.

התמודדות עם כאב אחרי הטיפולים

עם התפוגגות חומרי ההרדמה, ייתכן שיופיע כאב מסוים או רגישות מוגברת לקור או לחום. במקרה כזה ניתן לקחת משככי כאבים קלים שניתנים ללא מרשם רופא. אם הבעיה נמשכת מעבר לכמה ימים לאחר הטיפול, יש להיוועץ עם צוות המרפאה.

תרופות אחרי הטיפול

אחרי הטיפול יש להמשיך וליטול תרופות קבועות כרגיל אם יש, אלא אם הרופא המטפל הנחה אחרת. ברוב המקרים לא יהיה צורך ליטול אנטיביוטיקה או משככי כאבים משמעותיים בתום ההליך.

פעילות גופנית אחרי הטיפול

מיד אחרי הטיפול ניתן לשוב לפעילות רגילה ללא הגבלות מיוחדות. בתוך כך ניתן לבצע גם פעילות גופנית ללא חשש, אם כי כתמיד מומלץ להיזהר מפעולות שיכולות לפגוע בשיניים כמו משחקים בכדור. מומלץ לעוסקים בספורט מגע, ספורט קבוצתי או פעילות שעלולה לגרום לנפילה, להשתמש בסדי הגנה על המשנן.

מהן תופעות הלוואי?

תופעות הלוואי בטיפול הן ברובם המוחלט של המקרים קלות וכוללות רגישות מוגברת לחום או לקור וכאבים מקומיים שחולפים לאחר כמה ימים.

במקרים מסוימים, ייתכן כי יהיו קשיים בסגירת הפה והמנשך ירגיש לא אחיד. במקרה כזה, יש לפנות לרופא המטפל, שיבצע התאמות נוספות כדי לשפר את המצב. במידת הצורך, תיערך בדיקה נוספת במרפאה שכוללת נשיכה על נייר כחול כדי לסייע לרופא להבין כיצד השיניים נסגרות ולבצע התאמות ושיפורים נוספים לנוחות המטופל.

אילו סיבוכים עלולים להיות ולמי פונים?

במקרים מסוימים, הטיפול לשחזור השן לא יצליח להסיר את כל מוקדי העששת מהשן ולהשיב אותה לקדמותה. במקרה כזה, המטופל ימשיך לסבול מכאבים או רגישות בשן. אם הבעיה נמשכת, חשוב כמובן לעדכן בהקדם את הרופא המטפל. במקרים מסוימים הרופא יקבע שאין מנוס מביצוע טיפול שורש בשן הפגועה כדי לפתור את הבעיה.

האם יש צורך בביקור נוסף?

ביקורות תקופתיות במרפאה מהוות מרכיב חשוב בשמירה על בריאות הפה לאחר הטיפול ובזיהוי בעיות נוספות כשהן עוד קלות לטיפול.

לילדים ולבני נוער מומלץ להגיע לביקורת במרפאה כל חצי שנה – בין אם עברו טיפול לשחזור השן ובין אם לא. כך גם מומלץ לאנשים בגיל השלישי ולמי שסובלים מבעיות דנטליות משמעותיות.

לכל מי שכבר עבר את גיל ההתבגרות ולא סובל מבעיות חריגות בחלל הפה מומלץ להגיע לביקורות במרפאה לפחות פעם בשנה, בייחוד לאחר טיפולים לשחזור שיניים.

איך אפשר לשמור על תוצאות הטיפול באופן הטוב ביותר?

הקפדה על היגיינה דנטלית תסייע מאוד לשפר את תוצאות הטיפול ולהפחית את הצורך בהליכים נוספים בהמשך הדרך. בהקשר הזה חשוב להקפיד לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום, לנקות את האזורים שבין השיניים ולהימנע מהרגלים שפוגעים בשיניים כמו כסיסת ציפורניים, פיצוח גרעינים ואכילת מזונות עתירי סוכרים.

בנוסף, מומלץ להקפיד על ביקורים סדירים אצל שיננית לפחות פעם בחצי שנה, ללא תלות בטיפולי שיניים שעשיתם או בבריאות הפה שלכם.

מידע נוסף
calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן