הקצעת שורשים: צבא ההגנה לחניכיים

רפואה מונעת

כשמתעלמים מהן, מחלות חניכיים יכולות להידרדר מאוד ואף להוביל לאובדן שיניים. לכן כל כך חשוב לטפל בהן בזמן. הקצעת שורשים היא למעשה ניקוי עמוק של חיידקים ואבנית בחלל הפה, שמתבצע על-ידי מומחה למחלות חניכיים ויכול לשפר במידה דרמטית את בריאות הפה

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

מהו טיפול הקצעת שורשים?

מרבית האנשים בעולם, בשלב כזה או אחר בחייהם, יסבלו מדלקת חניכיים ברמה כלשהי. הדלקת גורמת לנפיחות בחניכיים מסביב לשן, שינוי צבע מוורוד לאדום, דימום וריח רע מהפה. ברוב המקרים, אפשר לטפל בבעיה בעזרת הסרת אבנית אצל השיננית והקפדה יתרה על היגיינת פה. במקרים מתקדמים, כאשר המחלה לא טופלה לאורך זמן, והאבנית לא הוסרה, יהיה צורך בניקוי עמוק יותר הנקרא הקצעת שורשים שאותו מבצעים השיננית או פריודונט, רופא מומחה בטיפול במחלות חניכיים. השיננית מבצעת לרוב גם את טיפולי ההמשך והתחזוקה.

איך מטפלים?

הקצעת שורשים היא טיפול שברוב המקרים נפרס על פני עד ארבעה מפגשים במרפאה – כאשר המטפל מחלק את חלל הפה לארבעה רבעים ובכל פעם מתמקד רק באחד. כך מתאפשר טיפול יסודי, מעמיק וממוקד ברקמות הדלקת.

במקרים מסוימים, ניתן יהיה לבצע את הטיפול בשני מפגשים בלבד, אבל זאת בהתאם לבחינה מדוקדקת של חלל הפה והחלטת הרופא המומחה.

בשלב הראשון, לאחר בדיקה של חלל הפה ובחינה מדוקדקת של צילום הסטטוס, יבנה הרופא "צ'ארט פריודונטלי". זוהי למעשה בחינה של עומק כיסי החניכיים ב-6 אתרים סביב כל שן, יחד עם תיעוד של מצב החניכיים, דימום אם קיים, הפרשות מוגלה, ניידות שיניים ומצב תמיכת העצם. בנוסף, בוחנים את הרגלי היגיינת הפה של המטופל, האביזרים שבהם הוא משתמש ואופן הצחצוח. בהתאם לכך, ידריך המטפל את המטופל על היגיינת פה נכונה המותאמת לו אישית.

בפגישות הבאות, בין 2 ל-4, תבצע השיננית את הסרת האבנית. בכל פגישה תיבחן גם ההיענות של המטופל והשמירה על היגיינת הפה שלו.

לאחר 6 עד 8 שבועות מסיום מטיפול, יוזמן המטופל להערכה מחודשת שבה נבחן שוב את מצב הדלקת ואת יעילות הטיפול.

במקרים שבהם הדלקת עדיין מצויה באזורים מסוימים בשן, נבחן את המשך הטיפול בשיניים אלו. לעיתים אף יהיה צורך בהמשך טיפול כירורגי.

הרדמה

הטיפול מבוצע ברוב המקרים בהרדמה מקומית באמצעות זריקת הרדמה לחלל הפה.

למידע נוסף על הרדמה בטיפולי שיניים למבוגרים

ד"ר ליאת צ'אושו, מומחית למחלות חניכיים (פריודונטיה) ברשת כללית סמייל

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

אילו הכנות עושים לפני טיפול הקצעת שורשים?

אוכל או צום: אין הנחיות מיוחדות הקשורות בצום או באוכל לפני הטיפול, אך רצוי להקפיד לצחצח היטב את השיניים ולנקות את שאר חלל הפה לפני שמגיעים למרפאה.

תרופות

אין להפסיק ליטול תרופות קבועות לפני הטיפול – אלא אם הרופא הנחה אחרת. הנחיות מדויקות ימסרו לפני הטיפול, לאחר בחינת המצב הרפואי של המטופל.

איך מתגברים על החשש מהטיפול?

טיפול הקצעת שורשים אינו כרוך בכאבים ומבוצע תחת הרדמה מקומית. עם זאת, אם אתם חוששים, מומלץ לשתף בכך את הצוות הרפואי, שמנוסה מאוד בהתגברות על חרדה דנטלית ויכול לסייע לכם למצוא דרך נעימה ומרגיעה לצלוח את האתגר.
איך להתגבר על דנטופוביה – פחד מרופא השיניים?

צילומים

לפני הטיפול מבצעים צילומים של חלל הפה כדי לגבש תמונה מדויקת ואמינה של מצב החניכיים, העצם, השיניים וטיב הטיפולים הקיימים בפה (שחזורים, כתרים וכדומה). צילומים לשם אבחון מצב החניכיים כוללים צילום סטטוס עם צילומי נשך, שבוחנים בצורה מפורטת את כל המשנן. ייתכן ויהיה צורך בצילומים נוספים בהתאם לשיקול הדעת של הרופא.

טיפולים קודמים

הרופאים ברשת "כללית סמייל" יכולים לצפות בתיעוד של היסטוריית הטיפולים שקיבלתם במסגרת מרפאות כללית. הרופא יבצע בפגישה הראשונה בירור היסטוריה רפואית (אנמנזה) שכולל תשאול מקיף על:

 • מחלות רקע
 • תרופות שנוטל המטופל
 • אשפוזים קודמים
 • אלרגיות אם קיימות
 • ספירת דם עדכנית מהחודשים האחרונים
 • והיסטוריה של טיפולי השיניים

אם חלק מהטיפול לא בוצע ברשת כללית סמייל, חשוב להשיג את תיעוד של הטיפולים הקודמים כדי לסייע לרופא לבנות תמונה מלאה של כל היסטוריית הטיפולים.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

מהן ההנחיות לאחר טיפול הקצעת שורשים?

הקצעת שורשים, חשוב להבין, היא לא ניתוח. זהו טיפול ניקוי עמוק ולכן ההתאוששות וההחלמה ממנו יהיו קלות בהשוואה להליכים כירורגיים. עם זאת, כדי לוודא את הצלחת התהליך, יש לשים לב לכמה הנחיות חשובות:

האם מותר לאכול בתום הטיפול?

מומלץ להימנע מאכילה ומשתייה עד להתפוגגות חומרי ההרדמה.

ביממה הראשונה שאחרי הטיפול יש לצרוך מזונות רכים ופושרים – ולהימנע מכל מזון או משקה שיכולים לפגוע ברקמות החניכיים הרגישות.

צחצוח שיניים

כבר ביום הטיפול ניתן ואף מומלץ לצחצח שיניים ולהשתמש באביזרים לניקוי בין השיניים כפי שהמליץ הרופא. שמירת על היגיינת פה ושיניים טובה מבטיחה את הצלחת הטיפול. חשוב להבין כי ללא שיתוף פעולה והתכוונות מצד המטופל, הטיפול לא יצלח.

איך מתמודדים עם כאב אחרי הטיפול?

אחרי הטיפול לא אמורים להופיע כאבים משמעותיים, אם כי ייתכן שתהיה רגישות מסוימת לחום או לקור שתחלוף לאחר כמה ימים. משככי כאבים שניתנים ללא מרשם בהחלט עשויים לסייע בהתגברות על אי-הנעימות.

נטילת תרופות אחרי הטיפול

ייתכן כי תתבקשו ליטול תרופות מסוימות לאחר הטיפול כמו אנטיביוטיקה במקרים בהם קיימת מחלה מתקדמת או כאשר מתפתח זיהום או אבסס בחניכיים.

חשוב שלא ליטול אנטיביוטיקה ללא התייעצות עם הרופא המומחה.

פעילות גופנית אחרי הטיפול

אין מניעה לבצע פעילות גופנית לאחר הטיפול, אם כי יש לוודא שחומרי ההרדמה התפוגגו לפני שעושים זאת.

מהן תופעות הלוואי לטיפול הקצעת שורשים?

תופעות הלוואי שיכולות להופיע אחרי הטיפול הן פשוטות יחסית וכוללות בין היתר:

 • דימום
 • נפיחות
 • אדמומיות ורגישות – בעיקר לקור.
 • כמו כן, ייתכנו תנודות קלות של השיניים באזור הטיפול
 • רוק דמי
 • קשיים בלעיסה
 • קושי בפתיחת הפה
 • או כיבים ואפטות בחלל הפה

כל התופעות האלו הן זמניות וצפויות לחלוף לאחר כמה ימים. אם התופעות לא חולפות ואף מתגברות אחרי כמה ימים – יש לעדכן בהקדם את צוות המרפאה ולקבל הנחיות להמשך.

אלו סיבוכים עלולים להיות ולמי פונים?

הסיבוכים בטיפול הקצעת שורשים כוללים בין היתר:

 • זיהום – רוב הזיהומים שמופיעים אחרי טיפולים בחלל הפה הם שטחיים וחולפים לאחר טיפול אנטיביוטי מקומי. אם אתם מבחינים בסימנים לזיהום שכוללים נפיחות, וכאבים שהולכים ומתגברים – יש לפנות בהקדם למרפאת השיניים.
 • סיבוכים הקשורים בחומרי ההרדמה – בטיפול עלולה להופיע גם תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה, שכוללת פריחה, אדמומיות ונפיחות. במקרים קיצוניים, התגובה יכולה להוביל לשוק אנפילקטי – כלומר ירידה חדה בלחץ הדם.
 • דימום שאינו פוסק – זהי תסמין נדיר שמחייב כמובן התערבות רפואית דחופה. אם אתם סופגים את הדם בעזרת גזה ולא מצליחים להפסיק את הדימום – יש לפנות למרפאה בהקדם.

האם יש צורך בביקור נוסף?

ביקורות מעקב מהוות חלק חשוב בטיפול והן מאפשרות להבין האם הניקוי הצליח. יש להגיע למרפאה לביקורת במועד שנקבע – בדרך כלל כ-6 עד 8 שבועות לאחר הטיפול האחרון. בבדיקה הזאת בוחנים האם הטיפול הצליח, והשיננית או הפריודונט מגבשים המלצות להמשך הטיפול.

אם אין צורך בטיפול נוסף, תקבלו המלצה על ניקוי שיננית באופן קבוע להמשך השמירה על בריאות הפה. ביקורת אחת לשנה לפחות אצל הפריודונט תסייע מאוד במניעת הופעה מחודשת של הדלקת.

איך אפשר לשמור על תוצאות של הקצעת שורשים באופן הטוב ביותר?

הצלחת הטיפול תלויה בשני גורמים משמעותיים – מיומנות המטפל או המטפלת והאחריות של המטופל. בסיום הטיפול תקבלו הנחיות מדויקות לשמירה על היגיינת הפה. יש להקפיד לבצע אותן במלואן ולנקוט בכל הצעדים החיוניים לשמירה על היגיינת הפה:

 1. חשוב לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום ולפחות לשתי דקות, לבצע ניקוי של האזורים שבין השיניים ולהגיע לביקורות אצל השננית או הפריודונט במועדים שנקבעו.
 2. חשוב לזכור כי גם כאשר הדלקת חולפת ובריאות הפה משתפרת, אסור לנוח על זרי הדפנה ומומלץ תמיד לתחזק באופן קבוע את בריאות השיניים והחניכיים. שמירה קפדנית ויומיומית על שגרת צחצוח היא סוד ההצלחה.
 3. בנוסף, יש להגיע להסרת אבנית אצל השיננית בהתאם לתדירות שיכתיב הצוות הרפואי, ובנוסף, לביקורות קבועות אצל רופא השיניים.

הפעולות הפשוטות האלו עשויות למנוע הליכים מורכבים, כואבים ויקרים הרבה יותר בעתיד.

מידע נוסף

מידע נוסף

כמה עולה הטיפול?

מחירו של טיפול הקצעת שורשים (למעשה מדובר בסדרת טיפולים שיכולה להיות 2, 4 או אפילו 6 מפגשים) משתנה מאוד בהתאם לגילו של המטופל (כיום ישנם טיפולים מסובסדים למבוגרים בני 75 ומעלה ולילדים עד גיל 18) ובהתאם לכיסוי הביטוחי של כל מטופל. לקוחות כללית מושלם פלטינום ייהנו מההנחה הגבוהה ביותר בעבור הטיפול.

מידע נוסף בנושא

צפו בסרטון: איך נכון לצחצח את השיניים?


צפו בסרטון: מהי מחלת חניכיים?

כתבות נוספות:

calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן