משחזרים את החיוך: כל מה שחשוב לדעת על כתר לשיניים

ניתוחים ושיקום הפה

בין אם עברתם טיפול שורש, אם שברתם שן או אם אתם פשוט רוצים לשדרג את החיוך – כתר בהחלט יכול לעשות את העבודה. איך נראה טיפול כזה בדיוק, אילו סוגי כתרים קיימים והאם צריך להתנהל אחרת לפני הטיפול ואחריו?

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

מהו טיפול כתר בשיניים?

טיפול לשחזור שיניים בעזרת כתרים בדרך כלל מתבצע בשיניים שנהרסו כתוצאה מחבלה או בעקבות מחלת העששת. ברוב המקרים, הטיפול נדרש לאחר טיפול שורש, שבמהלכו מסירים חלק מכותרת השן, כלומר החלק הנראה לעין שלה, כדי לנקות את כל מוקדי העששת ואת תעלות השורש שלה.

הכתר למעשה מחליף את כותרת השן והוא מותאם באופן אישי לפיו של המטופל ולשיניים הסמוכות. הטיפול הזה בעצמו נחשב די פשוט אך ייתכן שידרוש גם מפגשים נוספים במרפאה להתאמת הכתר בצורה מיטבית.

בעבר, הכתרים היו מיוצרים ממתכת בלבד אך כיום רוב הכתרים מורכבים משתי שכבות – שכבה פנימית חזקה ועמידה שעשויה ממתכת ושכבה חיצונית שבדרך כלל עשויה מחרסינה שמזכירה בהרכב ובצבע שלה את אלו של השן המקורית. כיום ניתן גם להשתמש בכתרים שמיוצרים מחומרים קרמיים בלבד, ללא מתכת, שיתרונם באסתטיקה גבוהה המזכירה מאוד את השן בצבע ובמרקם.

איך מטפלים?

התקנת הכתר היא הליך די פשוט, שמגיע ברוב המקרים לאחר טיפול שורש שנחשב מורכב יותר ובו מנקים את השן מעששת ומסירים חלקים ממנה. גם בטיפול להתקנת הכתר, ככל הנראה יהיה צורך להקטין עוד יותר את השן המשוחזרת מכל הממדים כדי להתאים אותה לקליטה מיטבית של הכתר ולהשתלבות נכונה יותר שלה עם השיניים הסמוכות.

לכן, בשלב הראשון נבצע התאמה של השן המשוחזרת – שכוללת השחזה ושיוף. זאת כדי שכשהכתר יותקן עליה, היא לא תהיה גבוהה או רחבה יותר משיניים אחרות. לאחר מכן נבצע הדבקה של הכתר על גבי השן וכן התאמות נוספות כדי להשיג תוצאה מושלמת.

הרדמה בטיפול כתר 

הטיפול בכתרים כאמור אינו כואב בדרך כלל, ולכן אם הוא מבוצע ללא טיפולים נוספים, ייתכן כי ניתן יהיה להסתפק במריחת חומר מאלחש על אזור הטיפול בלבד. לאנשים שבכל זאת חוששים מהטיפול, ניתן יהיה לאפשר הרדמה מקומית. למידע נוסף על הרדמה בטיפולי שיניים למבוגרים

כתר בשיניים

מהם סוגי טיפולי הכתר השונים?

כתרים לאחר טיפול שורש – זהו טיפול שמבוצע במקרים של הרס מתקדם של השן בעקבות מחלת העששת. בטיפול השורש מסירים חלק מכותרת השן כדי לנקות את תעלות השורש ושאר חלקי השן מעששת ומזיהום חיידקי. לאחר מכן, ברוב המקרים, יבוצע מבנה המשלים את החלק הפנימי של הכותרת החסרה, לאחר מכן יותקן כתר זמני ולאחר תקופה מסוימת יותקן כתר קבוע על השן.

ציפוי חרסינה על השן – זהו לא בדיוק כתר, אלא יותר כמו השלמה לשן, שעוטפת אותה מהצד הפונה לחזית הפה. זוהי שכבה דקה מחרסינה לציפוי השן שנועדה לטיפול בשיניים שהמראה שלהם דורש שינוי בגלל צבע, שברים בשן, חבלות קלות או שיניים קצרות מדי. את הציפוי הזה מציעים כטיפול אסתטי לשיפור מראה השיניים. למידע המלא

התקנת כתרים על גבי שתלים או גשר – כתרים יכולים להיות מותקנים גם על גבי שתלים לצורך שיקום שיניים אבודות. בטיפול כזה, בשלב הראשון יחוברו השתלים – שהם כמו ברגים שמוחדרים אל הלסת ומחליפים את שורש השן. לאחר מכן יותקנו כתרים זמניים ובתום תקופת קליטה שתיקבע על ידי הרופא, הם יוחלפו בכתרים קבועים. כיום ניתן לבצע שיקום של כמה שיניים באמצעות גשר שכולל כמה כתרים מחוברים.

כתרים עשויים זירקוניה – מהם כתרים מזירקוניה ומה ההבדל בינם לבין כתרים מחרסינה או מתכת? זירקוניה היא חומר טבעי שדומה למתכת בחוזקתו אך אינו מכיל מתכת. ברפואת שיניים זירקוניה משמשת כתחליף טבעי למתכת, והיא מגיעה בצבעים שקוף או לבן (אם עברה תהליך עם חמצן והפכה לזירקוניה-אוקסיד). אנחנו משתמשים בזירקוניה לייצור כתרים וגשרים בשיניים בעלי מראה אסתטי יותר. הם אינם נדרשים לבסיס מתכת כדי שיהיו מספיק חזקים לעמוד בכוחות בפה.

באזורים אחוריים של השיניים הכתר יכול להיות כולו עשוי זירקוניה ואז הוא נכנס תחת הקטגוריה של כתר מונוליטי (העשוי כולו חומר אחד) באזורים שנדרשת אסתטיקה גבוהה מאוד ניתן לייצר בסיס זירקוניה ואותו לצפות בחרסינה רגילה ואז זהו כתר זירקוניה מאוחה לחרסינה.

בשני המקרים מדובר בכתרים עדיפים בעלי תכונות מצוינות גם לרקמות הגוף וגם מבחינת תפקוד ואסתטיקה.

ד"ר שלי מודעי היא מנהלת רפואית מרחב צפון ברשת כללית סמייל

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

אלו הכנות עושים לטיפול?

אוכל/צום: הטיפול לא דורש צום וניתן לאכול כרגיל לפניו. עם זאת, במקרה שמשתמשים בגז צחוק ייתכן שהרופא ימליץ על צום או שינוי מסוים בתזונה באופן פרטני.

תרופות

טיפול לשחזור השן בעזרת כתרים לא מחייב ליטול או להפסיק ליטול תרופות מסוימות, אלא אם הרופא הנחה אחרת.

איך מתגברים על החשש מהטיפול?

טיפול להנחת כתרים בדרך כלל אינו כואב ולכן אין סיבה לחשוש ממנו. במקרה של חשש משמעותי מטיפולי שיניים, כדאי מאוד לשתף בכך את צוות המרפאה שימצא ביחד איתכם דרכים להתגבר על הפחד ולעבור על הטיפול בצורה נעימה ורגועה יותר.

איך להתגבר על דנטופוביה – פחד מרופא השיניים?

צילומים

צילומים של חלל הפה מהווים חלק חשוב מהטיפול כי הם עוזרים להבין מה מצבה האמיתי של השן הפגועה ולדייק את התוצאה הסופית. לפני טיפולי כתרים בדרך כלל מבצעים צילום סטטוס – סדרה של בין 14 ל-16 צילומים – שעוזרת לשקף את מצב השיניים והשורשים מכל הזוויות הנדרשות.

הצילומים יעזרו להבין אם השורש שעליו רוצים לבנות הכתר תקין ויתמוך בו כמו שצריך – ממש כמו יסודות של בניין. אם השורש לא יכול לספק תמיכה מתאימה – ייתכן כי יהיה צורך בטיפולים נוספים לפני הנחת הכתר.

טיפולים קודמים

הרופאים בכללית סמייל מקבלים גישה לתיק הרפואי שלכם ולכל המידע ששמור בו ורלוונטי כרקע לטיפול. עם זאת, במפגש עם הרופא נבצע גם תשאול מעמיק ומקיף לבירור מצבכם הרפואי וחשוב לעדכן במהלכו על כל דבר שעשוי להיות רלוונטי, כמו שינוי במצבכם הרפואי, תרופות, מחלות רקע, רגישויות ואלרגיות.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

מהן ההנחיות לאחר הטיפול?

טיפול לשחזור שיניים בעזרת כתרים נחשב פשוט ביותר כאשר הוא לא כרוך בטיפולים נוספים. הנה כמה דברים שחשוב לדעת על השעות והימים שאחריו:

האם מותר לאכול?

לאחר הטיפול, מומלץ להמתין שעתיים לפני שאוכלים. בשעות הראשונות כדאי להימנע מאכילה ומשתייה של מזונות ומשקאות חמים מאוד וכן להימנע מלעיסת מסטיקים ומצריכת מאכלים קשים כמו גרעינים.

צחצוח שיניים

ניתן לצחצח שיניים כבר בערב שלאחר הטיפול.

התמודדות עם כאב אחרי הטיפולים

כאשר הטיפול מבוצע לבדו ולא כולל הליכים נוספים, הוא לא אמור להיות כרוך בכאבים. ייתכן כי בשעות ובימים שאחריו תהיה רגישות מסוימת בחניכיים, אך היא בדרך כלל תחלוף בעצמה או בעזרת משככי כאבים שניתנים ללא מרשם רופא.

נטילת תרופות אחרי הטיפול

ברוב המקרים לא יהיה צורך באנטיביוטיקה לפני הטיפול ואחריה. כמו כן אין צורך להפסיק ליטול תרופות מסוימות. עם זאת, ההחלטה הסופית בנושא תתקבל כמובן על-ידי הרופא המטפל ותימסר באופן פרטני לכל מטופל.

פעילות גופנית אחרי הטיפול

מיד בתום הטיפול ניתן לבצע פעילות גופנית כרגיל. עם זאת, יש להיזהר מפעולות שיכולות לפגוע בפה בימים הראשונים, כמו משחק בכדור.

מהן תופעות הלוואי של טיפול כתר?

תופעת הלוואי הנפוצה ביותר בטיפול היא רגישות בחניכיים שחולפת לאחר כמה שעות או ימים. כמו כן, יכולות להופיע גם אדמומיות ונפיחות באזור הטיפול במקרה של רגישות לאקריל שמשמש לחיבור הכתר.

לעיתים, ייתכן שתרגישו קושי בסגירת הפה או שהמטופל יבחין באי התאמה בין השן המשוחזרת לשאר השיניים שלידה. במצב כזה יש לפנות למרפאה לביצוע התאמות נוספות בכתר.

במקרים מסוימים, בייחוד אם מדובר בכתרים זמניים, הם גם עשויים ליפול או לזוז ממקומם. הסיבה לכך היא שכתרים זמניים לא מודבקים בצורה חזקה כדי שניתן יהיה להסיר אותם בקלות ולחבר את הכתרים הקבועים בהמשך. במקרה כזה יש לשמור על הכתר במקום בטוח וסטרילי ולהגיע איתו למרפאה. ניתן גם להדביק את הכתר בעצמכם בעזרת משחות ייעודיות שרוכשים בבית מרקחת, אם כי עדיף שגורם מקצועי יעשה זאת בשבילכם.

אלו סיבוכים עלולים להיות ולמי פונים?

שחזור השן באמצעות כתר הוא לא הליך פולשני ולכן הוא כשלעצמו אינו כרוך בסיכונים משמעותיים. עם זאת, ישנם כמה דברים שבכל זאת יכולים לקרות במהלכו וחשוב לקחת בחשבון:

  • תגובה אלרגית – ייתכן כי תורגש רגישות או תגובה אלרגית מסוימת, בייחוד במגע עם כפפות הלטקס או דבק האקריל. זה עשוי להתבטא בפריחה, אדמומיות או גרד – ולחלוף לאחר פרק זמן קצר.
  • פגיעה באיברים סמוכים – במהלך הטיפול תיתכן פגיעה בשיניים או ברקמות חניכיים סמוכות. מדובר בסיבוך נדיר בטיפול מהסוג הזה, בטח כשמבצעים אותו אצל רופא מקצועי ומיומן.
  • שברים או סדקים בכתר – זהו סיבוך שבדרך כלל לא מופיע בטיפול עצמו, אלא בתקופה שאחריו. חשוב לציין כי רשת כללית סמייל מעניקה אחריות מלאה לשנה על הכתרים ומחליפה אותם במקרה של שברים או סדקים בהתאם לתנאי הכיסוי.

האם יש צורך בביקור נוסף?

לאחר הדבקת כתר זמני, הרופא ינחה מתי יש להגיע לביקור נוסף להתקנת הכתר הקבוע.

לאחר חיבור הכתר הקבוע כדאי להגיע לביקורות מעקב, בדרך כלל כחודשיים עד חצי שנה. אם מרגישים אי-נוחות או קושי לסגור את הפה לאחר הטיפול, יש להגיע למרפאה בהקדם לתיקון המצב.

איך אפשר לשמור על תוצאות הטיפול באופן הטוב ביותר?

כתרים צפויים להחזיק בפה בין חמש לעשר שנים, אך אם שומרים עליהם כמו שצריך, הם יכולים גם להישאר במקומם לכל החיים.

זה תלוי קודם כל ביכולת של המטופל לשמור על היגיינה דנטלית מיטבית – לצחצח שיניים, לנקות את האזורים שבין השיניים וגם להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת שתמנע עששת ודלקות חניכיים. כמו כן, מומלץ להגיע לניקוי של השיניים אצל שיננית אחת לחצי שנה ולביקורות אצל רופא השיניים לפחות בכל שנה.

מידע נוסף

מידע נוסף

כמה עולה הטיפול?

לקוחות כללית פלטינום יכולים ליהנות מכתרים בהנחות ניכרות לצורך שחזור השיניים. במסגרת הכיסוי ישנן הנחות גם על כתרים אסתטיים לשיפור מראה החיוך. כך ניתן להחליף בקלות גם כתרים ישנים שמופיע בהם פס מתכתי לא אסתטי, בכתרים חדשים מחומרים קרמיים שלא ישנו את הגוון לאורך השנים.

מידע נוסף בנושא

צפו בסרטון: שתל עם כתר בהברגה


צפו בסרטון: שתל עם כתר בהברגה

כתבות נוספות

calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן