השתלת שיניים בכללית סמייל – מידע והנחיות

ניתוחים ושיקום הפה

תחום השתלים הדנטליים דורש רמת מקצועיות ומיומנות גבוהה ביותר. מתי חשוב לבצע השתלת שיניים ללא דיחוי, איך מבצעים את ההליך עם כמה שפחות סיכונים ומה עלול לקרות אם הטיפול לא מתבצע בזמן?

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

שתלים דנטליים (Dental implants) המוכרים יותר בקרב הציבור כ"השתלת שיניים", הם ללא ספק אחת המהפכות המשמעותיות ביותר שהתרחשו בעשורים האחרונים בתחום רפואת השיניים. בזכותם אפשר לזכות בחיוך מושלם גם אחרי שהשיניים נעקרות או נהרסות, ללא צורך בשימוש בתותבות.

בשונה משיניים תותבות, שתלים דנטליים מהווים את התחליף הקרוב ביותר לשיניים טבעיות – הם מקובעים במקומם, החיבור שלהם לעצם הלסת מאפשר לעיסה ונגיסה גם במזונות קשים, ועבודה נכונה ומדויקת של רופא השיניים יוצרת מראה של שיניים לגמרי טבעיות. מיותר לומר שיש לכך לא רק השפעה תפקודית, אלא גם השפעה רגשית וחברתית.

מדוע צריך שתלים דנטליים?

הגוף מתחדש מדי יום באמצעות החלפת התאים המתים בתאים חדשים אולם לא כל תאי הגוף מצליחים להתחדש. לאחר בקיעת השיניים הקבועות, הן נותרות כפי שהן, ללא כל שינוי. לכן, בשונה מאיברי הגוף שכן נהנים ממנגנון ריפוי עצמי, בעיות שיניים אינן נפתרות כל עוד אין התערבות רפואית.

השיניים מתמודדות עם אתגרים לא פשוטים, כאשר העיקרי שבהם הוא לעיסת מזון קשה לאורך שנים ארוכות, פעולה שיוצרת עומס עצום על מערכת השיניים. עם השנים, הנזק מצטבר, וההשפעות של מחלות הפה השונות ניכרות ולא תמיד ניתן לפתור אותן. לכן, לעיתים אין ברירה אלא לעקור את השן הפגועה בשל הנזק הרב שנגרם לה או לרקמה התומכת בה, אך לא רק. אובדן שיניים יכול להתרחש כתוצאה של הרס כותרי מתקדם עקב עששת, מחלות חניכיים, או טראומה.

שתל דנטלי הוא הפתרון הקרוב ביותר לשיניים טבעיות, השתלים מקובעים במקומם, החיבור שלהם לעצם הלסת מאפשר לעיסה ונגיסה גם במזונות קשים, ועבודה נכונה ומדויקת של רופא השיניים יוצרת מראה של שיניים לגמרי טבעיות. לשתלים יש השפעה תפקודית, לצד השפעה רגשית וחברתית.

מתי צריך שתלים דנטליים?

 • אובדן עצם הלסת: היעדר שיניים לאורך זמן גורם לנסיגה של עצם הלסת ויש לכך השלכות אסתטיות ותפקודיות. לאחר שהגוף מזהה ששורש השן כבר איננו, הוא מפסיק להעביר לאזור את חומרי הבנייה הביולוגיים הדרושים לשימור עצם הלסת. כך, עם הזמן עצם הלסת הולכת ושוקעת. כשמדובר בשיניים רבות שחסרות, שקיעת העצם משווה לפנים מראה זקן, עצוב ועייף. פתרון מתקדם מאפשר לעבות את עצם הלסת במסגרת הליך כירורגי בו מושתל חומר ייחודי ועם הזמן, הוא מוחלף על ידי העצם הטבעית בתהליך המכונה "קליטת עצם".
 • עקירת שיניים: שיניים עלולות להיעקר גם כתוצאה ממחלת החניכיים או הרס השן בגלל עששת.
 • אובדן שיניים בשל חבלה: כשהשיניים סופגות חבטה חזקה כתוצאה מתאונות ספורט, מתאונת דרכים, נפילה מקרית או מעשה אלימות, הפגיעה בהן מאלצת לעתים את עקירתן.

שתלים דנטליים

החלופות: תותבות וגשר

שתלים דנטליים הם המענה האולטימטיבי לשיניים חסרות, שכן כיום לא נמצא כל פתרון אחר המציע עמידוּת, פונקציונליות ומראה טבעי ברמה כה גבוהה. בדומה לשתלים דנטליים, גם מטרת השיניים התותבות היא לחקות את ההתנהגות של שיניים טבעיות. אך בשונה משתלים דנטליים, שיניים תותבות לעולם לא יוכלו לתפקד באופן זהה לשיניים טבעיות. זאת מאחר ששיניים תותבות זזות בתוך הפה, גורמות לעתים לפצעים ובמשך תהליך ההסתגלות הן אף עלולות לגרום לקושי בלעיסה ולעיתים לקושי בדיבור. חלופה נוספת לשתלים דנטליים היא התקנת גשר מעל השן או השיניים החסרות.

כתר חרסינה, ברגים עמידים – על החומרים הרפואיים בהם אנחנו משתמשים בכללית סמייל

איך מבצעים השתלת שיניים?

שתלים דנטליים מוברגים לתוך עצם הלסת והם למעשה תחליף לשורשי השיניים החסרות. לאחר הטיפול החלק הבולט הוא "כתר", תחליף לכותרת השן והחלק החשוף שלה. הרופא יבריג את השתלים הדנטליים לתוך עצם הלסת ולאחר מכן יכסה את השתל באמצעות רקמת חניכיים. לאחר מספר חודשים של ריפוי וצמיחת העצם סביב השתלים, הרופא ירכיב על גבי השתל כיפת מתכת שתהיה הבסיס לכתר השן. לאחר מספר שבועות הרופא יתקין את הכתר שעשוי חרסינה ודומה לשן טבעית. הטיפול אורך מספר חודשים, אולם חלק מרופאי השיניים מבצעים את הטיפול בניתוח אחד בודד.

באיזו הרדמה משתמשים בהשתלת שיניים?

השתלת שיניים מתבצעת ברוב המקרים תחת הרדמה מקומית ולמעשה מדובר בטיפול שאינו כרוך בכל תחושת כאב במהלכו. במקרים חריגים בלבד כאשר המטופל סובל מחרדה עמוקה ואין אפשרות לווסת את תחושות החרדה באמצעות טיפול תרופתי, גז צחוק, או טשטוש הכרתי בנוכחות מרדים, נשקל שימוש בהרדמה כללית. כמו כן, במקרים מסוימים, כאשר נדרש ניתוח מורכב הכולל פעולות נרחבות באזור הלסת, השתלות עצם מורכבת ולעיתים נטילת עצם מאזור הירך, עולה הצורך בהרדמה כללית.

בהקשר זה חשוב לציין שעישון בהקשר השתלת שיניים מהווה גורם המכפיל את כמות הכישלונות של הטיפול, ממש כך. לכן קיימת חשיבות רבה להיגמל לחלוטין מעישון לפחות חודש לפני וגם אחרי השתלת שיניים.

גורמים נוספים בעלי השפעה שלילית על הצלחת השתלת שיניים הם: סוכרת שאינה מבוקרת, אלכוהול, וכן מחלת חניכיים שאינה בטיפול. וכמו תמיד, גם היגיינת פה לקויה שיכולים להשפיע על בריאות השיניים – גם, ובעיקר, כאשר מדובר בשתלים דנטליים.

למידע נוסף על הרדמה בטיפולי שיניים למבוגרים

ד"ר אדריאן קהן, מומחה לכירורגיית פה ולסת ברשת כללית סמייל, ומרצה בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

اللغة العربية | РУССКИЙ ENGLISH | አማርኛ |

שיניים חסרות עלולות לא רק לפגוע במראה החיצוני ובדימוי העצמי, אלא גם להפוך את פעולת הנגיסה והלעיסה של מזון בעל מרקם קשה למאתגרת ולעתים לבלתי אפשרית. כאשר שיניים חסרות לאורך תקופה ממושכת, מתחיל תהליך של שקיעת עצם הלסת, שמשפיע על מראה הפנים הכללי ומשווה לו מראה מבוגר יותר. השתלת שיניים, או בשמה המקצועי, שתל דנטלי, הוא ניתוח פורץ דרך בתחום רפואת השיניים שחולל מהפכה בעשורים האחרונים. ההליך מאפשר לזכות בחיוך מושלם גם אחרי שהשיניים נעקרות או נהרסות, וזאת ללא צורך בשימוש בשיניים בתותבות.

השתל הדנטלי שוכלל בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת על ידי הרופא השוודי ד"ר ברנמרק, אורתופד במקצועו, שגילה כי טיטניום מאפשר לעצם לצמוח סביבו באופן הדוק ובכך לתמוך בשתל להשגת יציבות. גילוי זה שינה את פני רפואת השיניים המשקמת. הטיטניום קל יחסית, בעל חוזק רב, הוא אינו נדחה על ידי הגוף ושיעור ההצלחה של ניתוח מסוג זה מגיע ל כ-95%.

כיצד להתכונן להשתלת שיניים?

הניתוח להתקנת שתלים ללסתות מתבצע בדרך כלל בהרדמה מקומית ולכן אין צורך בצום לפני הניתוח. יחד עם זאת, אסור לאכול כשעתיים לפני ההליך ומומלץ להסתפק בארוחה קלה בלבד. פעמים רבות הרופא המטפל ימליץ ליטול אנטיביוטיקה כשעה לפני השתלת שיניים ולהמשיך שלושה עד שבעה ימים, בהתאם למקרה

איך להתמודד עם חרדה לפני השתלת שיניים?

חששות ומתח לפני השתלת שיניים הם עניין מובן ושכיח ביותר בקרב המטופלים. במקרה שבו עולה קושי לווסת את הרגשות ולפוגג את המתח לפני הטיפול, אפשר לפנות לרופא המשפחה ובתאום איתו לקבל מרשם לתרופות נגד חרדה. בנוסף, ניתן לקבל לפני הניתוח טשטוש הכרתי בנוכחות מרדים שעשוי להקל על המתח. במקרים חריגים או לצורך טיפול כירורגי נרחב, אפשר לעבור את הניתוח תחת הרדמה כללית. חשוב לציין שאחוזי ההצלחה של ניתוח להשתלת שיניים הם כ-95%, ונחשבים מצוינים. כמו כן, ניתוח להשתלת שיניים מתקיים למעלה מארבעה עשורים ונצטבר ניסיון קליני רב במקרים שונים לצד ספרות רפואית עשירה.

בכל מקרה, חשש מטיפול שיניים היא תופעה מוכרת שיש לה פתרונות – כיצד מתמודדים עם פחד מרופא השיניים – דנטופוביה

צילומים לפני הטיפול

לפני התקנת כל שתל נהוג לבצע בדיקות הדמיה (CT) על מנת לוודא שממדי העצם הקיימת מאפשרים את ביצוע הפעולה.

האם יש צורך בטיפול מקדים?

לאחר עקירת שיניים, או אובדן שיניים בעקבות חבלה או מחלה, אותו חלק של עצם הלסת שתומך בשורשי השיניים מתחיל לעבור תהליך של ספיגה. כך למעשה מתחילה נסיגה הדרגתית של עצם הלסת ויש לכך השלכות לא רק אסתטיות, אלא גם תפקודיות.

עם הזמן, ללא טיפול נכון, ניתן לזהות תהליך של "שקיעת" עצם הלסת, שמשפיע על מראה הפנים הכללי, ומשווה לו מראה מבוגר יותר. במקרה כזה, קיים חשש שלשתל לא תהיה אחיזה איתנה בעצם לאורך זמן ואז יש צורך לבצע הליך כירורגי נוסף, השתלת עצם.

ככל שחולף זמן ממושך יותר ממועד אובדן השיניים, כך עולה הסיכוי שהמטופל יזדקק לעיבוי העצם לפני השתלת השיניים, והתהליך צפוי להתעכב מספר חודשים נוספים עד לקליטת העצם המושתלת בפה. כאשר יש צורך בעיבוי העצם בחלק האחורי של הלסת העליונה, באזור השיניים הטוחנות, מכונה השתלת העצם באזור זה "הרמת סינוס" (Sinus Lift). מחסור בעצם באזור יוצר חשש שהשתלים הדנטליים יחדרו לאזור הסינוסים, שנמצאים ממש מעל, יגרמו לדלקת ויכשילו את הפרוצדורה הרפואית כולה.

מיומנות, ניסיון ומקצועיות

בדומה לטיפולי שיניים רבים אחרים, גם השתלת שיניים אינה מסתכמת רק בגילוי המדעי פורץ הדרך, אלא בעיקר ביישום שלו, שדורש רמת מקצועיות ומיומנות גבוהה ביותר. על פי החוק בישראל, כל רופא שיניים יכול לבצע את הטיפול הכירורגי של השתלת שתלים, גם אם הוא לא מומחה בתחום ואפילו אם הוא מעולם לא עבר הכשרה מיוחדת. זאת על אף שמבקר המדינה הזהיר בשנת 2015 שביצוע השתלת שיניים על ידי רופא מומחה עשויה למנוע מהמטופל נזקים קשים, ואף בלתי הפיכים. בכללית סמייל מכירים היטב בחשיבות הרמה המקצועית הבלתי מתפשרת לצורך קבלת תוצאות מיטביות לאחר השתלת שיניים, ולכן אך ורק רופא מומחה מבצע אותן, מומחה לפריודונטיה או מומחה לכירורגיית פה ולסתות.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

חזרה לשגרה אחרי השתלת שיניים

השתלת שיניים היא הליך כירורגי לכל דבר ועניין, ולכן לאחר הטיפול יש לחזור לשגרה באופן הדרגתי ומבוקר וחשוב להקפיד על מעקב ארוך טווח, כדי לבדוק את תקינות השתלים ובריאות הרקמות העוטפות אותם. כמו כן, לאחר ההשתלה המטופל עלול לפתח מספר תופעות לוואי:

 • לאחר שההרדמה פגה, עלולים להתפתח כאבים. מדובר בתופעה שכיחה וכדי להתגבר על הכאב, ניתן ליטול משככי כאבים במקרה הצורך.
 • לאחר השתלת שיניים מופיעים לפעמים שטפי דם, דימום וקושי לפתוח את הפה.
 • בימים שלאחר ההשתלה, עלולה להתפתח נפיחות בחניכיים. שיאה של הנפיחות היא ביום השלישי שלאחר הטיפול והיא חולפת מעצמה בהדרגתיות.

מה מותר לאכול ולשתות לאחר השתלת שיניים?

בשעתיים הראשונות לאחר השתלת שיניים יש להימנע לחלוטין מאכילה. לאחר מכן מומלץ לאכול מזון רך, עם עדיפות למאכלים קרים כדוגמת מעדנים וגלידות. במשך היממה הראשונה לאחר השתלת שיניים מומלץ להימנע משתייה חמה.

מותר לצחצח שיניים?

מותר לצחצח שיניים רק יום לאחר השתלת השיניים, אבל חשוב להימנע מצחצוח שיניים באזור המנותח כדי לא לגרום לפתיחת התפרים. לאחר הסרת התפרים, או היעלמותם אם מדובר בתפרים נמסים, יש לצחצח שיניים באמצעות מברשת שיניים רכה ובתנועות עדינות.

איך להפחית כאבים?

כאבים הם תופעה שכיחה לאחר השתלת שיניים וכדי להתמודד איתם ניתן ליטול משככי כאבים אותם יש לבקש מהרופא המטפל. פעמים רבות יש צורך לקחת שני כדורים מסוגים שונים.

פעילות גופנית לאחר השתלת שיניים

פעילות גופנית גורמת לעלייה בדופק ובלחץ הדם ולכן היא עלולה להגביר את הנפיחות ולגרום לדימום. לאחר השתלת שיניים, מומלץ להימנע מפעילות גופנית בהתאם למורכבות הניתוח ובהתאם להמלצת הרופא, בין שלושה ימים לשבועיים. חשוב לחזור לפעילות גופנית באופן הדרגתי.

תופעות לוואי לאחר השתלת שיניים

לאחר הטיפול עלולים להופיע כאבים, דימום, שטפי דם תת-עוריים וקושי לפתוח את הפה. בנוסף מופיעה נפיחות שהולכת ומתפתחת ומגיעה לשיאהּ עד שלושה ימים לאחר הניתוח, אז היא מתחילה לרדת.

סיבוכים לאחר השתלת שיניים

לאחר ניתוח להשתלת שיניים עלולים להופיע סיבוכים. אם אחד או יותר מהסימנים הבאים מופיעים, יש לפנות לרופא המטפל:

 • זיהום באזור המטופל: הסימנים הקליניים לכך הם חום מקומי, חום כללי גבוה, כאבים או נפיחות שאינם יורדים אחרי שבוע מהניתוח והפרשת מוגלה.
 • דימום שאינו נפסק: דימום הוא תופעה שכיחה לאחר הניתוח, אולם אם מדובר בדימום שאינו נפסק, יש לפנות למרפאה.
 • פגיעה בשיניים הסמוכות.
 • זיהום של חלל הסינוס המקסילרי (סינוסיטיס).
 • הרדמה שאינה מתפוגגת: אם תחושת ההרדמה לא חולפת לאחר מספר שעות או נוצרת תחושת הרדמה בשפה או בסנטר בהשתלה בלסת תחתונה יש לחזור מיד לרופא המטפל.

ביקורת במרפאת השיניים

שבוע לאחר השתלת השיניים יש לחזור לרופא המטפל לביקורת. כמו כן, יש צורך בהמשך מעקב ארוך טווח, על מנת לבדוק את תקינות השתלים ובריאות הרקמות העוטפות אותם. לרוב יש צורך בביקורת אחת לחצי שנה, בהתאם להנחיות הרופא.

בריאות הפה והשיניים לאחר השתלת שיניים

 • הגורמים שעלולים לפגוע בהצלחת הטיפול הם סוכרת לא מאוזנת, עישון, מחלת חניכיים לא מטופלת וצריכת אלכוהול מוגזמת.
 • יש להקפיד על היגיינת פה יומיומית. לא די בצחצוח שיניים יסודי, אלא יש צורך גם בשמירה על ההיגיינה בין השיניים וליד השתלים באמצעות מברשות וקיסמים בהתאם להוראת הרופא.
 • מומלץ לעבור טיפול אצל השיננית לצורך הסרת פלאק ואבנית בתדירות של בין פעמיים עד ארבע פעמים בשנה, בהתאם למצב בריאות החניכיים של המטופל. למרות שמדובר בשתל מלאכותי, עדיין יכולה להיגרם זיהום ברקמות סביב השתל מה שעלול להביא בסוף לכישלון השתל.
מידע נוסף

מידע נוסף

שיעור ההצלחה של השתלת שיניים

שתלים דנטליים עשויים מטיטניום, שמשקלו יחסית קל והוא לא נדחה על ידי הגוף. שיעור ההצלחה הגבוה ביותר של תחליפים המושתלים בגוף הוא – ניחשתם נכון – בתחום השתלת שיניים, והוא מגיע ל-95% הצלחה.

כמה עולה הטיפול?

טיפול השתלת שיניים ניתן בהשתתפות עצמית נמוכה ללקוחות בני 75 ומעלה. המחיר לטיפול בעבור לקוחות בני 18 עד 75 משתנה ותלוי בכיסוי הביטוחי של כל לקוח.

סרטון אחד שווה:

צפו בסרטון: שתל עם כתר בהברגה


צפו בסרטון: שתל עם כתר בהברגה


צפו בסרטון: השתלת חניכיים

calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן