שיניים תותבות: הפתרון האלגנטי והפשוט להשבת החיוך לפנים

ניתוחים ושיקום הפה

בניגוד לשתלים שנחשבים למורכבים ויקרים, שיניים תותבות מספקות פתרון אסתטי וראוי למי שרוצים להמשיך לחייך בלי להסתבך. אז למי מומלץ להיעזר בתותבות ואיך בדיוק מתבצעת ההתאמה שלהן?

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

מהו טיפול התאמת שיניים תותבות?

תותבות נשלפות נועדו לספק פתרון תפקודי ואסתטי לאנשים ללא שיניים, שמסיבות כאלו ואחרות לא יכולים או מעוניינים לבצע שחזור של השיניים בעזרת שתלים וכתרים.

הטיפול מאפשר, בצורה קלה ומהירה יחסית, להשיב למטופל את היכולת לאכול ולדבר כמו שצריך, יכולות שנפגעות כמובן עם אובדן השיניים. לכן הוא מתאים מאוד למטופלים שנמנעים מטיפולים מורכבים בעקבות מצבים רפואיים חריגים כמו סוכרת לא מאוזנת, סרטן, מחלת חניכיים מתקדמת, דילול עצם ועוד.

חשוב לציין שעלות הטיפול הזה גם נמוכה יותר מטיפול השתלים ולכן הוא מספק חלופה מצוינת גם למי שמעוניין בכך מטעמי תקציב.

איך מטפלים?

השלב הראשון בטיפול יהיה בדיקה מעמיקה של חלל הפה אצל רופא שיניים, שתכלול את כל הצילומים וההדמיות הנדרשות לצורך גיבוש תמונה מדויקת של מצב הפה.

במפגש הזה ניקח מידות של הפה לצורך ייצור התותבות במעבדת השיניים. כמו כן נבחר בצבע הרצוי של השיניים התותבות ונבצע תיאום ציפיות בין הרופא למטופל.

לאחר שבמעבדת השיניים ישלימו את מלאכת הייצור, המטופל יזומן למרפאה לצרוך מדידת השיניים התותבות. ביום זה תתבצע הדרכה על שימוש נכון בתותבות, הסתגלות ותופעות לוואי ראשוניות שעלולות להופיע.

הרדמה

התאמת התותבות לא כרוכה בכאב או באי-נוחות ולכן אין צורך בהרדמה או באלחוש. למידע נוסף על הרדמה בטיפולי שיניים למבוגרים

שינייים תותבות

מהם סוגי הטיפולים השונים בהתאמת והתקנת שיניים תותבות?

תותבות שלמות – אלו שיניים תותבות שבנויות מחומר אקרילי עמיד, לעיתים נוסיף בסיס מתכתי. התותבות האלו מחליפות באופן מלא את השיניים המקוריות של המטופל והן מספקות חלופה לשיניים למי שלא רוצים או יכולים, מסיבות שונות, להתקין שתלים בפה.

תותבות על גבי שתלים – שתלים הם מעין ברגים שמוחדרים לתוך עצם הלסת בפה ומחליפים את שורשי השיניים שנפגעו או נעקרו. כאשר מבצעים התקנה של שתלים בפה, ניתן להלביש עליהם שיניים תותבות שישמשו כשחזור קבוע של השיניים או שחזור זמני עד להתקנת כתרים קבועים. כך מתאפשרת עגינה טובה יותר של התותבות בפה, שמספקת יציבות ועמידה בעומסים גבוהים יותר.

ד"ר אורון שמואלי, המנהל הרפואי של מרחב מרכז ושל מרפאת אשקלון ברשת כללית סמייל

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

אילו הכנות עושים לטיפול?

אוכל/צום: אין צורך לצום או לשנות את התזונה לפני הטיפול להתאמת שיניים תותבות.

תרופות

אין צורך ליטול או להפסיק ליטול תרופות מסוימות לפני הטיפול. אם מעורבת בתהליך גם פעולה כירורגית מסוג כלשהו, יש להיוועץ עם הרופא המטפל באשר לשימוש בתרופות שמעקבות קרישה או מסייעות בטיפול בדילול העצם.

איך מתגברים על החשש מהטיפול?

התאמת שיניים תותבות היא לא טיפול שכרוך בכאבים או באי נוחות ולכן אין סיבה אמיתית לחשוש מפניו. אם בכל זאת יש לכם חששות או הסתייגויות, כדאי לשתף בכך את הרופא המטפל ולדון בהם ביחד.

איך להתגבר על דנטופוביה – פחד מרופא השיניים?

צילומים

הדבר הראשון שעושים לפני שמתאימים שיניים תותבות זה צילום פנורמי של חלל הפה שעוזר לאבחן אם קיימים שורשי שיניים או בעיות נוספות בלסתות בנוסף לאובדן השיניים.

ייתכן כי נבצע גם הדמיה תלת-מימדית של חלל הפה (CBCT) כדי לבחון אם ניתן יהיה בשלב מאוחר יותר להתקין שתלים בפה במידת הצורך.

טיפולים קודמים

לפני הטיפול, הרופא יעבור על התיק הרפואי שלכם ויבצע תשאול מקיף לבירור מצבכם הרפואי. חשוב לעדכן על כל שינוי במצב הרפואי, מחלות רקע, תרופות קבועות וכל דבר אחר שלדעתכם יכול להשפיע על הטיפול ועל התוצאות שלו.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

אופן ההסתגלות לתותבות משתנה מאדם לאדם ותלוי בגורמים רבים. הנה כמה דגשים שיעזרו לצלוח את תקופת ההסתגלות בצורה הטובה ביותר:

האם מותר לאכול לאחר הטיפול?

מיד לאחר התקנת התותבות ניתן לאכול כרגיל ללא המתנה. התותבות אמורות לתפקד בדומה לשיניים המקוריות שלכם כבר שיוצאים איתן מהמרפאה.

צחצוח שיניים

את התותבות מומלץ לנקות היטב פעמיים בכל יום, בהתאם להנחיות שיינתנו על ידי צוות המרפאה. בנוסף, כדאי לאחסן את התותבות בתוך כוס מים בזמן השינה כדי למנוע מהן להתייבש. ישנם גם תכשירים ייעודיים לניקוי התותבות שניתן לרכוש בכל בית מרקחת.

חשוב לזכור כי החומר האקרילי שבתותבות יכול להישבר בעת נפילה מגובה רב, ולכן מומלץ לנקות אותן נמוך מעל משטח כלשהו.

התמודדות עם כאב אחרי הטיפולים

הטיפול לא אמור להיות כרוך בכאבים או באי-נוחות מכל סוג. עם זאת, אם מרגישים שהתותבת אכן גורמת לכאבים או אי-נוחות, יש לפנות למרפאת השיניים.

תרופות אחרי הטיפול

לאחר הטיפול אין צורך ליטול או להפסיק ליטול תרופות מסוימות.

פעילות גופנית אחרי הטיפול

ניתן לבצע פעילות גופנית כרגיל גם כאשר משתמשים בשיניים התותבות.

מהן תופעות הלוואי?

לעיתים, השימוש בתותבות עשוי לגרום לשינויים בדיבור או באכילה. הלעיסה יכולה להיות מאתגרת יותר מאשר עם השיניים הטבעיות ויש להתרגל לכך בהדרגה. אם אי-הנוחות היא משמעותית ולא חולפת – יש להיוועץ עם צוות המרפאה.

בנוסף, חשוב לזכור שהתותבות בדרך כלל לא יהיו יציבות כמו השיניים המקוריות, בייחוד אם הן לא מותקנות על גבי שתלים. הן עשויות גם להרגיש כמו גוף זר בפה – אך זה דבר שרוב האנשים מתרגלים אליו אחרי זמן מה.

אלו סיבוכים עלולים להיות ולמי פונים?

השימוש בשיניים תותבות אינו כרוך בסיכונים או בסיבוכים כלשהם מכיוון שלא מדובר בהליך פולשני משום סוג.

האם יש צורך בביקור נוסף?

לאחר התאמת התותבות לעיתים יידרשו פגישות נוספות במרפאה לצרוך ריפוד נוסף שלהן או ביצוע התאמות נוספות. הרופא ינחה את המטופל באופן פרטני מתי עליו להגיע למפגש נוסף וכמובן שגם המטופל יכול להגיע למרפאה ביוזמתו.

מידע נוסף

מידע נוסף

כמה עולה הטיפול?

סל הבריאות מקנה היום טיפולים משקמים בעזרת תותבות שלמות ובעזרת תותבות הנתמכות על גבי שתלים במחיר מסובסד. יש לפנות למוקד כללית סמייל לקבלת פרטים נוספים על הטיפול ועל העלות שלו.
למידע על טיפולי שיניים בהנחה לבני 75 ומעלה

מידע נוסף בנושא

צפו בסרטון: השתלת שיניים תותבות

צפו בסרטון: שיניים תותבות

צפו בסרטון: היעדר שיניים בפה – לא רק בעיה אסתטית

כתבות

calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן