ניתוחי חניכיים: כך נלחמים בבעיות חניכיים

ניתוחים ושיקום הפה

לאורך החיים, רובנו סבלנו או נסבול מבעיות חניכיים. כשכל האמצעים למאבק בהן כושלים, יהיה צורך בניתוח אשר יציל את הרקמות הרגישות האלו וימנע אובדן של השיניים. הנה כל מה שחשוב לדעת על ההכנה לניתוח, מה שבאמת קורה בחדר הניתוחים והימים שאחרי

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

מהו ניתוח חניכיים?

ניתוח חניכיים (Periodontal Surgery) נועד לטפל בדלקת חניכיים או במחלת חניכיים מתקדמת. אלו בעיות נפוצות שמופיעות אצל יותר מ-80% מהאוכלוסייה – ובהיעדר טיפול הן עלולות להביא להרס עצמות הלסת, לנסיגת חניכיים ולאובדן שיניים.

ניתוח חניכיים מתבצע לאחר שמוצו שיטות טיפות שמרניות יותר כגון הסרת אבנית, הקצעת שורשים ושיפור ההיגיינה האורלית. הטיפול מבוצע על ידי רופא שיניים מומחה למחלות חניכיים (פריודונט), אשר עבר הכשרה לאבחון ולטיפול במחלות חניכיים ובשתלים.

איך מטפלים?

בשלב הראשון בטיפול המנתח יפשיל את החניכיים. לאחר מכן הוא יסלק רקמות דלקתיות מן החניכיים, כמו גם משקעים שנותרו צמודים לשורשי השן – לרבות אבנית ורובד חיידקי ("פלאק"). במידת הצורך, המנתח ישתיל עצם בחללים שהותירה הדלקת, או חומרים נוספים שיכולים לעזור בשיקום החניכיים.

הרדמה

הניתוח מבוצע ברוב המקרים בהרדמה מקומית.

למידע נוסף על הרדמה בטיפולי שיניים למבוגרים

ד"ר נירית תג'ר-גרין, מומחית למחלות חניכיים ברשת כללית סמייל וחברת סגל בבית הספר לרפואת שיניים של אוניברסיטת תל אביב

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

אילו הכנות עושים לטיפול?

אוכל או צום: לפני הניתוח מומלץ לאכול ארוחה קלה ולהקפיד לצחצח שיניים.

תרופות

אין צורך בשינוי בתרופות הקבועות, אלא אם הרופא הנחה אחרת.

איך מתגברים על החשש מהטיפול?

פחד מטיפולי שיניים הוא מוכר, נפוץ ומובן בהחלט. לרופאי שיניים ולמנתחים יש ניסיון רב בהתגברות עליו, תוך שימוש בשיטות פסיכולוגיות שהוכחו כיעילות. לכן, אם אתם חוששים מהטיפול – מומלץ לשתף בכך את צוות המרפאה שיאתר ביחד איתכם דרכים להרגעה.
איך להתגבר על דנטופוביה – פחד מרופא השיניים?

צילומים

לפני ניתוח חניכיים רופא השיניים עורך צילום סטטוס לצורך גיבוש תמונה מדויקת ואמינה של מצב הפה.

טיפולים קודמים

בביקור הראשון במרפאה יבצע הרופא תשאול מעמיק ומקיף על מצבו הרפואי של המטופל. בשלב הזה חשוב גם לעדכן מיוזמתכם על כל דבר שעשוי להיות רלוונטי לטיפול כמו מחלות רקע, תרופות קבועות, אשפוזים, טיפולי שיניים וכל שינוי במצב הבריאותי.

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

מהן ההנחיות לאחר ניתוח חניכיים?

ניתוח חניכיים הוא הליך כירורגי עם סיכון נמוך באופן יחסי, אך חשוב לזכור כי הניתוח מהווה רק חלק מהטיפול במחלת החניכיים. כדי לוודא שהדלקת לא תחזור, יש להקפיד על כמה הנחיות חשובות:

האם מותר לאכול אחרי הניתוח?

מומלץ להימנע מאוכל עד להתפוגגות חומרי ההרדמה. ביממה הראשונה שאחרי הניתוח יש לצרוך מזונות רכים ופושרים.

נדגיש כי כדאי להימנע משקאות או מזונות חמים או קשים למשך 24 שעות אחרי הניתוח.

צחצוח שיניים

ביממה שאחרי הניתוח יש להימנע משטיפת הפה או מצחצוח האזור שבו בוצע הטיפול. לאחר פרק הזמן הזה, אפשר לחזור לצחצח גם את אזור הניתוח בעדינות רבה תוך שמירת מרחק מהחניכיים (1 עד 2 מילימטר) על מנת להימנע מפגיעה בתפרים. מומלץ להשתמש במברשת שיניים עדינה במיוחד. כמו כן, יש להימנע משטיפת הפה באמצעות תכשירים שונים ביממה הראשונה.

התמודדות עם כאב אחרי ניתוח חניכיים

בימים הראשונים אחרי הטיפול, ייתכן כי המטופל ירגיש רגישות לקור, כאב או נפיחות אזורית. אלו תופעות ידועות וצפויות שיחלפו לאחר זמן קצר. מומלץ להתייעץ עם הרופא על משככי כאבים שיעזרו להתמודד איתן.

אם מופיע דימום, יש להפעיל לחץ מקומי באמצעות פד גזה במשך כחצי שעה ועד שייעצר. אם הדימום לא נפסק אחרי פרק הזמן הזה – יש לפנות למרפאת השיניים.

תרופות אחרי ניתוח חניכיים

ייתכן כי הרופא יורה ליטול תרופות מסוימות לאחר הטיפול כמו אנטיביוטיקה למניעת זיהום. חשוב שלא ליטול או להפסיק ליטול תרופות קבועות ללא התייעצות עם הרופא המנתח. הרופא ינחה האם יש צורך ליטול אנטיביוטיקה בהתאם למצבכם ולמידת הסיכון.

פעילות גופנית אחרי ניתוח חניכיים

ביממה הראשונה שלאחר הטיפול יש להימנע מפעילות גופנית ומכל פעילות מאומצת אחרת. לאחר מכן ניתן לחזור לפעילות בהדרגה, אך להיזהר מפעולות שיכולות לפגוע בפה כמו משחקי כדור, טיסה או צלילה.

מהן תופעות הלוואי של ניתוח חניכיים?

תופעות הלוואי שיכולות להופיע אחרי הטיפול הן פשוטות יחסית וכוללות בין היתר:

  • דימום
  • נפיחות
  • אדמומיות
  • קשים זמניים באכילה ובדיבור.

אם התופעות לא חולפות ואף מתגברות אחרי כמה ימים – יש לעדכן בהתאם את צוות המרפאה ולקבל הנחיות להמשך.

כמו כן, תיתכן גם רגישות לקור שיכולה להימשך מספר שבועות. מומלץ להצטייד עוד לפני הניתוח במשככי כאבים שיעזרו לצלוח את הימים האלו בצורה קלה יותר.

אלו סיבוכים עלולים להיות ולמי פונים?

הסיבוכים בניתוח חניכיים כוללים בין היתר:

  • זיהום – רוב הזיהומים שמופיעים אחרי ניתוחים בחלל הפה הם שטחיים וחולפים לאחר טיפול אנטיביוטי ושטיפות פה מקומיות. אם סימני הזיהום הולכים ומתגברים ככל שחולפים הימים – יש לפנות בהקדם למרפאת השיניים.
  • פגיעה עצבית – המכשור המשמש לניתוח עלול לפגוע בעצבים סמוכים ולגרום לאובדן תחושה או לרגישות מוגברת לחום ולקור. זהו סיכון נמוך ביותר בניתוחי חניכיים. כדי להפחית את הסיכון הזה מומלץ לבחור ברופא מיומן ומנוסה.
  • סיבוכים הקשורים בחומרי ההרדמה – בכל ניתוח עלולה להופיע תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה שכוללת פריחה, אדמומיות ונפיחות. תגובה כזו נחשבת נדירה ביותר בניתוחים מהסוג הזה.

האם יש צורך בביקור נוסף?

אם נעשה שימוש בתפרים שאינם נספגים מעצמם, הרופא ינחה להגיע לביקור נוסף במרפאה להוצאת התפרים לאחר כמה ימים. מעבר לכך, מומלץ להגיע לביקורות תקופתיות אצל רופא שיניים כדי לבחון את הצלחת הטיפול. חשוב להמשיך בשטיפות הפה בתמיסת חיטוי עד לאחר הסרת התפרים.

איך אפשר לשמור על תוצאות הטיפול באופן הטוב ביותר?

לאחר הטיפול נדרשת הקפדה יתרה על גהות הפה (היגיינה אורלית) כדי למנוע הישנות של מחלת החניכיים. חשוב למלא את ההנחיות של השיננית והרופא במלואן – לרבות צחצוח שיניים קפדני לפחות פעמיים ביום למשך שתי דקות לפחות בכל פעם וניקיון יסודי של האזורים שבין השיניים.

כמו כן, מומלץ לבצע ניקוי יסודי של חלל הפה אצל שיננית אחת לשלושה חודשים וכן להגיע לביקורות תקופתיות אצל רופא החניכיים פעם בשנה.

מידע נוסף

מידע נוסף

כמה עולה הטיפול?

מחיר לניתוח חניכיים תלוי הרבה פעמים בכיסוי הביטוחי שלכם ולעיתים אף בגיל. ילדים עד גיל 18 זכאים לטיפולי שיניים בסל הבריאות חינם או בהשתתפות עצמית נמוכה, וכך גם מבוגרים בני 75 ומעלה יכולים לקבל טיפולי שיניים בסל בהנחות גדולות או ללא עלות.

מידע נוסף בנושא

צפו בסרטון: השתלת חניכיים


צפו בסרטון: מהי מחלת חניכיים?

מאמרים מומלצים

calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן