טיפולים לשיקום הפה

כאשר חסרות שיניים או כשהשיניים הרוסות, ניתן לבצע טיפול לשיקום הפה. נא להכיר את טיפולי שיקום הפה בכללית סמייל: תותבות, כתרים, גשרים ושתלים

כתר

במהלך טיפול שורש מוריד הרופא חומר רב מהשן עצמה, לעיתים גם מהחלק ההיקפי, על מנת לנקות את האזור הנגוע בעששת. יחד עם זאת, כדי לא לאבד את השן ולהעניק לה צורה אסתטית מחודשת, משלימים את חוסר השן בחומר שחזור קשיח כמו חרסינה על בסיס מתכת או חומרים קרמיים חזקים.

הרופא יוצר מעטפת יפה וטבעית סביב השן מכל צדדיה – מה שנראה כמו כתר, ומכאן השם. הכתר עוטף את השן, מגן על קירותיה ומאפשר לשמר אותה ולהימנע מעקירה.
לעמוד הטיפול כתר

שתל

השתלת שיניים – כשנוצר הצורך להשלים שן חסרה במקום שיניים שאבדו בעקבות תאונה, מחלה או עקירה, נדרש לקדוח בעצם ולהבריג לתוכה שתל הנראה כמו מיתד ("דיבל" בלשון העממית), השתל משמש תושבת מתכתית קשיחה לבניית דמוי שן מחודשת.

העצם נבנית סביב השתל ונאחזת בו בבטחה ומעל ניתן לבנות כתר או מבנה מיוחד, אשר יחליף את השן החסרה בצורה מדויקת ויאפשר חזרה לתפקוד רגיל.
לעמוד הטיפול שתלים דנטליים

גשר

במקרה שבו סובל המטופל מחוסר בשיניים ומהיעדר עצם שעליה אפשר להרכיב את השתל, ניתן לייצר שני כתרים (או יותר, תלוי במקרה) המשמשים עוגנים בשני צדי האזור מחוסר השיניים וביניהם, ליצור מתלה קשיח שעליו מורכבות שיניים תותבות.

מדובר במבנה שלם, הנקרא גם "תותבת חלקית קבועה". הגשר מוצמד לשיניים המעגנות באמצעות דבק חזק על מנת שלא יזוז או ייפול מהפה, ועל המטופל לנקות אותו ואת שיני העוגן על ידי היגיינת פה טובה.
למידע נוסף על גשר לשיניים

שינייים תותבות

שיניים תותבות

מבנה שלם נשלף, המשמש תחליף אסתטי ופונקציונלי במקרים שבהם קיים חוסר מוחלט או כמעט מוחלט של שיניים.

במקרה זה, יוצרים תותבת על פי מידות מדויקות שנלקחות מפיו של המטופל, אותה ניתן לשלוף ולנקות בתום היום.

כיום פחות נתקלים בתותבות, משום שהמודעות להיגיינת הפה גבוהה והמטופלים פחות נוטים לאבד שיניים. כמו כן, קיימים כיום תחליפים נוחים יותר כמו תותבות קבועות חלקיות (אם אפשר), או שימוש בשתלים.
לעמוד הטיפול שיניים תותבות

איך פונים לטיפול?