הרמת סינוס: הנחיות ומידע על התהליך

ניתוחים ושיקום הפה

מתי יש צורך בניתוח הרמת סינוס? מהן תופעות הלוואי של הניתוח? על מה חשוב להקפיד וממה להימנע לאחר הרמת סינוס?

מידע על הטיפול

מידע על הטיפול

בעשורים האחרונים רפואת השיניים עברה תהפוכות דרמטיות. החומרים שבהם משתמשים בטיפול השתפרו משמעותית, הפרוצדורות הרפואיות התייעלו והתקצרו וטכנולוגיה פורצת דרך משרתת את בריאות חלל הפה. בין ההליכים המתקדמים גם השתלים הדנטליים, שנכנסו לשימוש יומיומי ומאפשר לזכות בחיוך שלם וטבעי, וזאת ללא צורך בשיניים תותבות או גשר.

עם זאת, פעמים רבות עולה החשש עקב מגבלות אנטומיות מולדות או נרכשות, ובמיוחד כשמדובר בשיניים האחוריות בלסת העליונה, שהשתל יחדור את העצם ויפגע בסינוס. הרמת סינוס הוא הליך שגרתי המאפשר להתגבר על המגבלה האנטומית ולקיים את ההשתלה בהצלחה.

מהו ניתוח הרמת רצפת הסינוס?

מדובר בהליך כירורגי שגרתי שנקרא בשפה המקצועית "Sinus Lift"ומטרתו להגדיל את ממד הגובה של העצם, על חשבון חלל הסינוס, לקראת השתלת שן או מספר שיניים באזור העליון האחורי של הפה. שתלים דנטליים מאפשרים לקבל בחזרה חיוך מלא שיניים לאחר אובדנם בשל תאונה, מצב בריאותי, מחלת חניכיים או כל סיבה אחרת וזאת ללא צורך בשיניים תותבות. עם זאת, לעיתים כמות עצם הלסת באזור המיועד להשתלה אינה מספיקה ולא מאפשרת את השתלת השיניים. במקרה כזה, הרופא מחדיר תחליף עצם מתחת לרירית המצפה את הסינוס באזור שבו יונח השתל העתידי. ההליך נקרא ניתוח הרמה של רצפת הסינוס.

מדוע עושים את הניתוח דווקא בשיניים האחוריות העליונות?

החשש באזור הזה של הפה הוא ששתל דנטלי יאבד את האחיזה בעקבות המחסור בעצם או שיחדור בטעות לאזור הסינוסים שנמצאים מעליו ויגרום שם לדלקת.

כמה זמן נמשך ניתוח הרמת סינוס?

הניתוח נמשך כשעה.

שיטות שונות לבצע ניתוח הרמת סינוס

ניתוח הרמת סינוס מתבצע למעשה בשתי טכניקות עיקריות: הרמת סינוס פתוחה והרמת סינוס סגורה.

הרמת סינוס סגורה
מדובר בשיטה שנחשבת מתונה או קלה יותר ופחות פולשנית והיא מתבצעת כאשר המחסור בעצם קטן יחסית. בשיטה זו דוחקים את רצפת הסינוס דרך הפתח שמייצרים לצורך התקנת השתל, במקום שבו חסרה שן ודרכו דוחסים את תחליף העצם לתוך הסינוס. היתרון בטיפול כזה הוא שבמקרים רבים אפשר להשתמש בפתח שנוצר ולהשתיל ישירות את השתל ממש באותו הזמן וכך לחסוך ביקור נוסף במרפאה או זמן המתנה ארוך לטיפול הבא.

הרמת סינוס פתוחה
מדובר בהליך יותר מורכב ומשמעותי כשהמטופל סובל ממחסור גדול של עצם. בשיטה זו פותחים "חלון" בתוך חלל הפה בצד החיצוני של הלסת העליונה, כדי לאפשר גישה אל הסינוס. דרך הפתח, הרופא מחדיר תחליף עצם מלאכותי לחלל הסינוס. עם הזמן ובהדרגה הגוף מייצר תאי עצם חדשים ומחליף את העצם המלאכותית. זמן ההמתנה מכונה "קליטת העצם" והוא נמשך כשישה חודשים. רק לאחר סיום ההליך ניתן לעבור לטיפול בשן החסרה ולהרכיב את השתל הדנטלי.

באיזו הרדמה ישתמש הרופא במהלך הטיפול?

למרות שמדובר בניתוח לכל דבר, בדרך כלל המטופל יקבל הרדמה מקומית בלבד ולא יחוש כאב במהלך הטיפול. היתרון המשמעותי של הרדמה מקומית הוא בזמן ההתאוששות הקצר, תופעות הלוואי המצומצמות וההשפעות על התחושה הכללית ביום הניתוח ולאחריו. עם זאת, לפעמים מסיבות שונות, למשל בשל היקף הטיפול או חרדה ממנו, הצוות הרפואי יחליט לערוך את הניתוח תחת הרדמה מלאה. במקרה כזה המטופל יקבל הדרכה מלאה ומידע שלם לקראת התהליך.

למידע נוסף על הרדמה בטיפולי שיניים למבוגרים

ד"ר אדריאן קהן, מומחה לכירורגיית פה ולסת ברשת כללית סמייל, ומרצה בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב

הנחיות לפני טיפול

הנחיות לפני טיפול

שתל דנטלי הוא הליך פורץ דרך ששינה את תחום רפואת השיניים בעולם. במקום שיניים תותבות או גשר, ניתן לזכות בתחליף קבוע לשן, שמדמה את מראה השיניים ופעולתן הטבעית. ההליך הפך בשנים האחרונות לשגרתי ויומיומי ובזכותו רבים נהנים מהיכולת לנגוס באוכל קשה, לדבר ללא הפרעות ולזכות שוב בחיוך שלם.

לצד היתרונות הרבים, לעיתים בבדיקות הרנטגן מתגלה שהעצם שבאזור שלה אמור הרופא להחדיר את השתל אינה בנמצא וכשמדובר בשיניים האחוריות, השתל עלול לחדור לסינוסים, לגרום לדלקת ולהכשיל את ההליך כולו. לתיקון הבעיה הזאת, קיים הליך רפואי המאפשר להגדיל את ממד הגובה של העצם בהרדמה מקומית בלבד ולקיים את ההשתלה ללא תקלות. מדובר בניתוח הרמת הסינוס שהוא למעשה הגבהה מלאכותית של העצם, על חשבון חלל הסינוס, באזור השתל העתידי.

מדוע אין מספיק עצם?

מחסור בעצם הלסת עלול להיות חלק ממבנה מולד של הלסת, תוצר של מחלה, או בעקבות נזק חמור שנגרם לרקמה שאחזה בשיניים. כמו כן, אובדן שיניים ואי טיפול מתמשך בשן החסרה עלול אף הוא לגרום לדילול עצם הלסת וזאת בשל תהליך ספיגת העצם המתחש עם עקירת השן. למעשה, ככל שחולף יותר זמן ממועד אובדן השיניים, עולה הסיכוי לצורך בניתוח הרמת סינוס. לצד זה, חשוב לדעת שלאובדן השיניים והיעדר טיפול מתאים השלכות נוספות – הפער שנוצר בגלל השן החסרה גורם לסטייה של השיניים הסמוכות בניסיון לצמצם את המרווחים.

כיצד להיערך לקראת ניתוח הרמת סינוס?

 • צילומים: רופא השיניים ינפיק הפניה למטופל כדי שזה יעבור סדרת צילומים בהם צילום פנורמי וצילום CBCT (טומוגרפיה ממוחשבת) של הלסת העליונה.
 • מצב רפואי: יש להוציא סיכום רפואי מרופא המשפחה המפרט את ההיסטוריה הרפואית של המטופל ופירוט של תרופות מרשם.
 • טיפול מוקדם: כשלושה שבועות לפחות לפני הניתוח יש לקבוע תור לטיפול שיננית ולבצע הסרת אבן וזאת כדי להקטין את הסכנה לזיהום לאחר הרמת סינוס.
 • אוכל או צום: בדרך כלל הניתוח מתקיים תחת הרדמה מקומית בלבד, לכן אין צורך להיות בצום. עם זאת, מומלץ ביום הניתוח לאכול ארוחה קלה בלבד.

איך להתמודד עם חרדה לפני טיפול שיניים?

חששות ומתח לפני טיפול שיניים הם עניין מובן ושכיח ביותר בקרב מטופלים. לאורך השנים, בעקבות שיפור משמעותי בטכנולוגיה ובגישה, חל שינוי יסודי בטיפולי השיניים. בעקבות השינוי, תוצאות הטיפולים טובות יותר, הסיכון לסיבוכים ירד משמעותית והחוויה השתנתה לחלוטין עבור המטופל. בנוסף, איכות החומרים שבהם משתמשים רופאי השיניים השתפרה וכך גם חומרי ההרדמה. עם זאת, הפחד עדיין קיים ובמקרים שבהם לא ניתן להתגבר עליו לפני הרדמה, אפשר להיעזר באמצעים נוספים כמו טיפול פסיכולוגי, שיטות כמו היפנוזה או דמיון מודרך וכן אפשר לפנות לרופא המשפחה ובתיאום איתו ליטול תרופות נגד חרדה.

בכל מקרה, חשש מטיפול שיניים היא תופעה מוכרת שיש לה פתרונות – כיצד מתמודדים עם פחד מרופא השיניים – דנטופוביה

איך פונים לטיפול?

ניתן להזמין תור אונליין באפליקציית כללית ובאתר כללית. ניתן גם להתקשר למרפאה הקרובה אליכם ולהזמין תור.

הנחיות אחרי טיפול

הנחיות אחרי טיפול

למה לצפות לאחר הניתוח?

ניתוח הרמת רצפת הסינוס נערך בדרך כלל תחת הרדמה מקומית ובמהלכו המטופל אינו חש כאב. עם זאת, ההתאוששות מהניתוח עלולה להיות מעט מורכבת ולכן כדאי להתייעץ עם הרופא לגבי משככי כאבים מומלצים לימים שלאחר ההליך.

תזונה, צחצוח שיניים והוראות לימים שלאחר הניתוח

כדי להגדיל את סיכויי הצלחת הניתוח, חשוב לשמור על הנחיות הרופא במדויק. ביממה הראשונה שלאחר הניתוח, המטופל עלול לסבול מדימום מהאף. במקרה כזה מומלץ להניח בעדינות צמר גפן על הנחיר המדמם. כמו כן, במשך מספר ימים עלולים להופיע נפיחות ושטפי דם. כדי להקל עליהם, מומלץ להניח קרח על האזור כרבע שעה בכל פעם, בשעה שלאחר הניתוח. בשלושת הימים שלאחר הניתוח ועד שבוע לאחריו, עלולה להופיע בצקת. אם היא מלווה בחום גבוה, יש לפנות למרפאת השיניים להמשך טיפול ומעקב.

24 שעות לאחר הניתוח

 • יש להימנע לחלוטין מאלכוהול וממזון ושתייה חמים, לצרוך תזונה רכה בלבד, כמו גלידה ומעדנים
 • אין לצחצח שיניים
 • אסור לעשן
 • יש להימנע ככל הניתן מעיטוש ושיעול ובכל מקרה לעשות זאת בפה פתוח
 • יש להימנע ככל הניתן מפעילות גופנית מאומצת
 • מומלץ שלא לכופף את הראש כלפי מטה
 • אסור לנפח בלונים או לנגן בכלי נשיפה
 • אסור לטוס או לצלול

כמו כן, יש להקפיד על האיסורים הבאים למשך 4 השבועות הראשונים שלאחר הניתוח:

עד 48 שעות לאחר הניתוח

 • לא לצרוך אלכוהול
 • לא לעשן

עד שבועיים לאחר הניתוח

 • לא לבצע פעילות גופנית
 • להימנע מכיפוף ראש כלפי מטה

עד חודש לאחר הניתוח

 • לא לקנח אף
 • לא לנפח בלונים
 • לא לנגן בכלי נשיפה
 • לא לטוס או לצלול

סיבוכים אפשריים לאחר הניתוח

כמו בכל פעולה כירורגית, גם לאחר ניתוח הרמה של רצפת הסינוס עלולים להופיע סיבוכים. בין הסיבוכים האפשריים, עלול להיווצר זיהום באזור המטופל. יחד עם זאת, הסיכויים לכך נמוכים מאוד ואינם עולים על 5% מכלל הניתוחים מסוג זה.

האם יש צורך בביקור נוסף?

כשבוע לאחר הניתוח, יש להגיע לביקורת במרפאת השיניים.

מידע נוסף

מידע נוסף

כמה עולה הטיפול?

מחירו של טיפול הרמת רצפת הסינוס משתנה מאוד בהתאם לכיסוי הביטוחי של כל מטופל. לקוחות כללית מושלם פלטינום ייהנו מההנחה הגבוהה ביותר בעבור הטיפול.

כתבות נוספות בנושא הרמת סינוס

calendar

לקביעת תור לייעוץ עם רופא לחץ כאן